Performancing Metrics

بازار سکه گوش به زنگ اخبار | اتاق خبر
کد خبر: 458056
تاریخ انتشار: 7 شهریور 1402 - 11:30
به‌عقیده برخی از فعالان سیاسی و اقتصادی، روزهای حساس مذاکرات هسته‌ای و برجامی درحال نزدیک‌شدن هستند. یکی از دلایل روی آوردن معامله‌گران ارز و سکه به تاکتیک صبر، به همین اخبار مربوط است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  اکوایران، بررسی‌ها نشان می‌دهد که در معاملات پشت خطی دوشنبه شب، کمتر کسی حاضر بود ریسک خرید سکه امامی را به‌جان بخرد و قیمت سکه در همان محدوده عصر دوشنبه یعنی ۲۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به کار خود پایان داد.

دسته‌ای از فعالان بازار سکه باور دارند یکی از عوامل مهمی که می‌تواند در شرایط فعلی دل سکه‌بازان افزایشی را قرص کند، خروج دلار از فاز ثبات است. با‌این‌حال، در معاملات پشت خطی دوشنبه شب، خریداران دلار قدرت قابل توجهی از خود نشان ندادند؛ بنابراین احتمال افزایش معنادار قیمت دلار و به تبع آن قیمت سکه امامی در روز جاری تا حدودی دور از انتظار است.

به‌نظر می‌رسد یکی از دلایل استفاده از تاکتیک صبر از سوی معامله‌گران به‌خاطر همین اخبار سیاسی است. به‌عقیده فعالان سیاسی و اقتصادی روزهای حساس مذاکرات هسته‌ای و برجامی درحال نزدیک شدن هستند. احتمالا اجرای توافق تبادل زندانیان در مراحل آخر خود قرار دارد و ایران و آمریکا در انتظار بازگشت زندانیان هستند.

از سوی دیگر، آزادسازی پول‌های ایران نیز موضوع مهمی است که بین معامله‌گران ارز و سکه دهان‌به‌دهان می‌‌شود. سخنگوی وزارت خارجه ایران ۳۰ مرداد، زمان اجرای کامل توافق را دو ماه اعلام کرده و گفت طرف‌ها هم از روند کار راضی هستند. همین موضوع امیدها را برای احتمال از سرگیری مذاکرات هسته‌ای افزایش داد.

با‌این‌حال، هفته‌های پیش‌رو با یک فرایند مهم دیگر هم همراه است. انتهای شهریور نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برگزار می‌شود. قرار است تا آن زمان موضوع دو مکان اختلافی دیگر میان ایران و آژانس نیز تعیین تکلیف و حل‌و‌فصل شود. تحلیلگران سیاسی می‌گویند اگر چنین اتفاقی بیفتد می‌توان افق روشنی را برای مذاکرات هسته‌ای قائل شد؛ به‌ویژه از و بعد از نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک که اوایل مهرماه برگزار می‌شود. روز گذشته اظهارات ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه، نیز درباره مذاکره ایران و آمریکا در حاشیه مجمع سازمان ملل مورد توجه معامله‌گران قرار گرفت.

با این حال، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم در آخرین اظهارات خود بار دیگر گفته با اینکه توافق هسته‌ای مرده اعلام نشده اما به پوسته‌ای خالی تبدیل شده و هیچ‌کس هیچ تعهدی و وظیفه‌ای را در این توافق انجام نمی‌دهد. آنطور که گروسی گفته، «ایران در حال غنی‌سازی ۶۰ درصدی است و ما در ماه ژانویه از آبشاری نمونه‌برداری کردیم و شاهد غنی‌سازی ۸۴ درصدی بودیم.» البته گروسی گفته ایران هیچ سلاح هسته‌ای ندارد.

در شرایط کنونی ارزش ذاتی سکه تقریبا ۲۲ میلیون و ۱۶۷ هزار تومان است و حباب آن با کاهش یک درصدی نسبت به روز قبل بر روی ۲۴ درصد قرار دارد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید