افزایش قیمت خانه با پرداخت وام 50 درصدی | اتاق خبر
کد خبر: 67949
تاریخ انتشار: 24 تیر 1393 - 10:49


پرداخت وام خرید خانه به میزان 50 درصد از ارزش یک واحد مسکونی باعث بالارفتن قیمت خانه می‌شود و به دنبال آن رونق در بازار اتفاق خواهد افتاد و ساخت و ساز نیز به تبع آن افزایش می‌یابد.
بیت‌الله ستاریان، کارشناس مسکن در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: پرداخت وام خرید خانه به میزان 50 درصد از ارزش یک واحد مسکونی فرمولی است که قاعدتا باید در کشور به صورت رویه پیگیری شود و در این‌که این طرح باید اجرایی شود بحثی نیست اما این‌که به چه صورت پیگیری و اجرا شود جای بحث دارد.
وی افزود: اجرای این طرح عوارضی را به دنبال خواهد داشت که باید حتما مدنظر قرار گیرد. ستاریان با بیان این‌که اجرای این طرح باعث بالارفتن قیمت خانه می‌شود، تصریح کرد: به دنبال آن رونق در بازار اتفاق خواهد افتاد و تولید نیز افزایش پیدا می‌کند. این کارشناس مسکن تاکید کرد: اگر 50 درصد قیمت یک واحد مسکونی از سوی بانک‌ها به عنوان تسهیلات به مردم داده شود مساله‌ای که باید مدنظر قرار گیرد آن است که آیا بانک‌ها توانایی و منابع لازم را برای پرداخت این وام دارند؟ وی با اشاره به اینکه این پرداخت باید به صورت غیرمستقیم به دست تولید‌کنندگان برسد، ادامه داد: این پول نباید تمام منبعی باشد که در تولید استفاده می‌شود. ستاریان تاکید کرد: این طرح باید به عنوان برنامه‌ای مدون اجرا شود؛ به‌طوری که نتیجه‌ای که در تولید خواهد داشت، چشم‌گیر باشد و تولید را به اندازه‌ای که زمان‌هایی رونق در بازار مسکن وجود دارد، افزایش دهد. این کارشناس مسکن تصریح کرد: ساخت و ساز باید بازار را به رونق برساند، یعنی سالانه تا سقف یک میلیون واحد تولید داشته باشیم. وی ادامه داد: اجرایی‌ شدن این طرح باعث افزایش قدرت خرید مردم خواهد شد اما امکان اجرای آن و این‌که چه تعداد تقاضا را می‌تواند تحت پوشش قرار دهد با توجه به منابع مالی موجود در کشور جای سوال دارد. به گزارش ایسنا، برخی معتقدند مطرح شدن این طرح‌ها در جامعه حتی قبل از اجرای آن می‌تواند ایجاد تورم کند چراکه مطرح شدن این طرح‌ها بار روانی را در جامعه ایجاد می کند که باید به عنوان پیامدهای طرح حتما توجه شود. همچنین ممکن است در عین حال انتظارات فروشندگان را هم افزایش دهد؛ به طوری که فروشندگان احساس کنند با بالا رفتن قدرت خرید، می‌توانند قیمت‌هایشان را افزایش دهند؛ همان طور که افزایش میزان وام مسکن مطرح شد ناشی از جو روانی این قضیه، قیمت‌ها نیز افزایش پیدا کرد. البته این طرح فعلا از سوی وزارت راه و شهرسازی به بانک مرکزی ارسال شده و هنوز جزئیات آن مشخص نیست اما به گفته وزیر راه و شهرسازی "این تصور که طبقه متوسط بتواند بیش از 90 درصد از قیمت ملک را یکجا پرداخت کند قابل اجرا نیست و در تجربه‌ کشور‌های گذشته نیز هیچ وقت این مساله قابل اجرا نبوده است لذا می‌توان از طریق فعال‌ کردن نظام پس‌انداز خانوار به متقاضیان مسکن این اطمینان را داد که در صورت تامین 50 درصد از هزینه یک واحد مسکونی می‌توانند بدون مشکل نسبت به برنامه‌های آینده خود تصمیم‌گیری کنند".    
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید