کاهش قیمت طلا حتمی است | اتاق خبر
کد خبر: 99401
تاریخ انتشار: 16 فروردین 1394 - 12:34
اتاق نیوز- تحلیلگران بازار جهانی طلا که اکثر قریب به اتفاق آنها کاهش قیمت طلا را در سال جاری پیش بینی کرده اند بر سر میزان این کاهش اختلاف نظر دارند....
اتاق نیوز- تحلیلگران بازار جهانی طلا که اکثر قریب به اتفاق آنها کاهش قیمت طلا را در سال جاری پیش بینی کرده اند بر سر میزان این کاهش اختلاف نظر دارند.
تحلیلگران به این نکته اشاره کرده اند که بازار طلا بیش از اندازه تحت تاثیر آمار اقتصادی قرار دارد به طوری که با انتشار اخبار بد که انتظارات را نسبت به افزایش نرخ‌های بهتر کمتر می‌کند، صعود کرده و با انتشار اخبار اقتصادی مثبت که انتظارات را نسبت به افزایش نرخ‌ها در ژوئن بالاتر می‌برد، نزول می‌کند. اداره آمار کار آمریکا صبح جمعه اعلام کرد 126 هزار شغل جدید در مارس ایجاد شده که بسیار کمتر از 246 هزار شغل پیش بینی شده بود. همچنین آمار اشتغال ژانویه و فوریه به رقم کمتری بازبینی شدند و مجموعا 69 هزار شغل کاهش پیدا کردند. از سوی دیگر نرخ بیکاری آمریکا تغییر نکرده و 5.5 درصد باقی ماند. آمار بازار کار آمریکا یکی از معیارهای مهم بانک مرکزی این کشور در تصمیم گیری برای افزایش نرخ‌های بهره است از این رو به دقت از سوی بازارها پیگیری می‌شود. اوایل هفته گذشته آمار منفی منجر به صعود قیمت طلا به 1208 دلار در هر اونس شد با اینهمه روز پنج شنبه پس از اینکه وزارت کار آمریکا اعلام کرد شمار هفتگی مدعیان دریافت مزایای بیکاری به 268 هزار نفر یعنی کمترین میزان در 15 سال گذشته کاهش یافته است، طلا در مرز 1200 دلار ایستاد. معاملات آتی طلای بازار کامکس در یک هفته گذشته افزایش یا کاهشی نداشت و دو رشد هفتگی متوالی آن متوقف شد. بر اساس گزارش کیتکو، نوسان بیشتری در انتظار بازار طلا خواهد بود زیرا گزارش اداره آمار کار آمریکا روز جمعه منتشر شد در حالی که بازارهای طلا به دلیل تعطیلات رسمی، بسته بودند و معامله گران ساعت شش بعدازظهر یکشنبه به وقت محلی آمریکا که بازارهای الکترونیکی گشوده می‌شوند، فرصت واکنش به این اخبار را پیدا می‌کنند. تحلیلگران در مورد تاثیر این آمار بر قیمت‌های طلا اختلاف نظر دارند زیرا سرمایه گذاران از قبل خود را برای آمار ضعیف آماده کرده بودند. تحلیلگران بانک اچ اس بی سی معتقدند به دلیل آمار قبلی، طلا ممکن است از آمار اشتغال رسمی دولت تاثیر مثبتی نپذیرد. از سوی دیگر تحلیلگران کومرس بانک اظهار کرده اند انتظار دارند طلا در کوتاه مدت تحت تاثیر آمار اشتغال ضعیف، رشد بیشتری داشته باشد. در این بین بانک جی پی مورگان در واکنش به کاهش چشمگیر قیمت طلا در فوریه و اوایل مارس، قیمت مورد پیش بینی برای طلا در سال 2015 را مورد بازبینی نزولی قرار دارد و اکنون پیش بینی می‌کند قیمت طلا برای کل سال 2015 به میزان 3.6 درصد کاهش پیدا کرده و به 1188 دلار در هر اونس می‌رسد. بر اساس گزارش این بانک، این فلز زرد در سه ماهه دوم و سوم امسال کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد و در سه ماهه چهارم با خرید فیزیکی قوی پشتیبانی می‌شود. طلا پس از اینکه در ژانویه تحت تاثیر کندی اقتصادهای جهان که تردیدها را نسبت به احتمال به تعویق افتادن افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا برانگیخته بود، هشت درصد رشد کرده و به رکورد بالای 1300 دلار صعود کرده بود، در فوریه تحت تاثیر دورنمای افزایش نرخ‌های بهره، 5.2 درصد کاهش یافت و در ماه مارس 2.5 درصد سقوط کرد که دومین کاهش ماهانه متوالی بود.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید