افشاگری درباره ی کمک آمریکا و انگلیس به عربستان در جنگ یمن | اتاق خبر
کد خبر: 148853
تاریخ انتشار: 12 مهر 1394 - 11:39
حملات تجاوزگرانه عربستان سعودی به یمن وارد ششمین ماه خود شده است. ساکنان صنعا، پایتخت یمن هر روز با نگرانی و اضطراب به غرش جت‌های جنگی گوش می‌دهند. آنها به‌خوبی می‌...

حملات تجاوزگرانه عربستان سعودی به یمن وارد ششمین ماه خود شده است. ساکنان صنعا، پایتخت یمن هر روز با نگرانی و اضطراب به غرش جت‌های جنگی گوش می‌دهند. آنها به‌خوبی می‌دانند بعدا چه اتفاقی می‌افتد: یک برق ناگهانی در آسمان و به دنبال آن صدای انفجار ناشی از اصابت موشکی به خانه‌ای. هدف نیروهای ائتلافی به رهبری عربستان سعودی، بیرون راندن حوثی‌ها از این شهر است.

سال گذشته با کمک نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور برکنار شده یمن، صنعا به تصرف حوثی‌ها در آمد. عربستان سعودی در واکنش به این اتفاق راه شمال یمن را مسدود کرد و واردات هوایی و دریایی این کشور را تحت کنترل خود درآورد.

طارق ریبل، رئیس برنامه های سازمان خیریه آکسفام در یمن می گوید: «یمن صحنه یکی از وخیم ترین بحران های دنیاست. ما هر روز شاهد بمباران های هوایی هستیم و جنگ های زمینی نیز در ابعاد وسیع جریان دارد. چنانچه وضعیت همین طور ادامه یابد، این کشور طی یکی دو هفته یا یک ماه با قحطی مواجه خواهد شد.»

فروش تسلیحات

در این میان بارها گزارش هایی مبنی بر نقش عربستان و متحدان عربش در جنگ یمن منتشر می شود؛ اما در هیچ کدام به نقش کشورهای خارجی از جمله انگلیس و آمریکا در این جنگ اشاره نمی شود. این در حالی است که واشنگتن و لندن نقش عمده ای را از پشت پرده در این جنگ خونین بازی می کنند.

در همین رابطه گابریل گیت هاوس خبرنگار بی.بی.سی در گزارشی با پرداختن به نقش انگلیس در جنگ یمن نوشت: «به گفته یوهانس ون درکلاو، مقام ارشد سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه، حمله به زیرساخت های غیرنظامی نقض قوانین جنگ است و مدارس، بیمارستان ها بازارها، شرکت ها و کارخانه ها نباید بمباران یا گلوله باران شود.»

گابریل گیت هاوس در ادامه این گزارش می افزاید: «از هنگام شروع مناقشه تاکنون بیش از 2000 غیرنظامی کشته شده اند که برخی از آنان قربانی ماه ها جنگ زمینی بین دوطرف شده اند.

سعودی ها و شرکای ائتلافی آنان که عمدتا کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس از جمله امارات متحده عربی هستند، وزنه اصلی و نیروی غالب محسوب می شوند.»

خبرنگار بی.بی.سی در این گزارش اذعان می کند: «بریتانیا و آمریکا از تلاش های نیروهای ائتلافی حمایت می کنند. هر دو کشور به فروش تسلیحات به عربستان ادامه داده و به ائتلاف با رهبری عربستان سعودی از نظر فنی کمک می کنند.» به گفته وی، دولت بریتانیا می گوید در عملیات به رهبری عربستان سعودی مستقیما شرکت نمی کند ولی اذعان دارد کمک های فنی و نیز تسلیحات قادر به هدف گیری دقیق را در اختیار این کشور قرار می دهد. نیروی هوایی عربستان سعودی دارای ناوگانی از جت های جنگی ساخت بریتانیا و آمریکا از جمله جت های اف ۱۵ اس تورندو، یوروفایتر و تایفون است.

سازمان آکسفام که به انبار خودش در یمن حمله هوایی شده نیز می گوید ممکن است بریتانیا قوانین داخلی و بین المللی در مورد فروش تسلیحات را نقض کرده باشد.

مایکل استیونز، یک کارشناس تسلیحاتی بریتانیا نیز بر این باور است: «بریتانیا از انبار تسلیحات خود برای تقویت زرادخانه عربستان استفاده می کند.»

در این میان روزنامه انگلیسی گاردین نیز در گزارشی نوشت: «از آغاز درگیری ها در یمن در مارس ۲۰۱۵ میلادی تاکنون دولت انگلیس ۳۷ مجوز برای صادرات محموله های نظامی و تسلیحاتی به عربستان صادر کرده است ولی از فاش کردن محتوای این محموله ها برای پارلمان امتناع می کند.» به نوشته این روزنامه، انگلیس اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی معاهده تجارت اسلحه سازمان ملل متحد را امضا کرد؛ معاهده ای که امضاکنندگان آن ملزم به متوقف کردن صادرات تسلیحاتی خود به هر کشور و گروهی در صورت وجود احتمال نقض حقوق بشر، آزادی ها و قانون بین الملل هستند.

کمک های اطلاعاتی

در این میان نقش آمریکا را نباید نادیده گرفت که بسیار پررنگ تر از دیگر متحدانش است. بیشتر حملات هوایی عربستان سعودی به وسیله جت های اف ـ 15 ساخت آمریکا صورت می گیرد. اسناد ویکی لیکس نشان می دهد آمریکا در پی آن بود تا نقش خود را در حمله موشکی به جنوب یمن مخفی کند. همچنین سازمان عفو بین الملل اوایل امسال تصاویری منتشر کرد که بیانگر استفاده ارتش عربستان از بمب های خوشه ای در منطقه است. این در حالی است که پنتاگون با تاکید بر این که یمن باید پاسخگوی هر سوالی در مورد عملیات نظامی علیه القاعده باشد، تلاش کرده توجه سازمان عفو بین الملل را از این موضوع منحرف کند.

گاردین: از آغاز درگیری ها در یمن تاکنون دولت انگلیس ۳۷ مجوز برای صادرات محموله های نظامی و تسلیحاتی به عربستان صادر کرده است ولی از فاش کردن محتوای این محموله ها برای پارلمان امتناع می کند

در همین زمینه روزنامه الاخبار لبنان اعلام کرد افسران آمریکایی، اسرائیلی و افسرانی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس مسئولیت عملیات هماهنگی و محول کردن نقش ها و ماموریت ها درخصوص جنگ یمن را به عهده دارند و محمد دحلان، مقام سابق فلسطینی که از جنبش فتح جدا شده است، مامور هماهنگی میان طرف های متجاوز است. حتی رژیم صهیونیستی که به طور محرمانه از جنگ یمن حمایت می کند چند ناو دریایی خود را در دریای سرخ مستقر کرده که یکی از آنها نزدیکی باب المندب و دومی مقابل بندر جیزان عربستان واقع شده است. صهیونیست ها شکست عربستان در یمن را به منزله تهدید واقعی برای حضور خود در دریای سرخ و منطقه تلقی می کنند.

گفته می شود همزمان با شروع جنگ یمن سه مرکز پژوهش استراتژیک در قاهره دبی و واشنگتن ایجاد شده تا ائتلاف سعودی را به اطلاعات، داده ها، اخبار و راهنمایی و اطلاعات نظامی و تمامی اطلاعات درخصوص یمن در زمینه های اجتماعی قبیله ای، دینی و جغرافیایی مجهز کنند.

مجتهد که به دلیل افشای مسائل پشت پرده خاندان حاکم در عربستان، بسیاری از افراد او را یکی از اعضای این خاندان یا وابستگان به آن می دانند، می گوید: «واقعیت این است که آمادگی برای حمله به یمن از یک ماه قبل و پس از دسترسی سازمان اطلاعات آمریکا به اطلاعاتی مبنی بر این که حوثی ها (جنبش انصارالله) به عدن خواهند رفت، آغاز شد. به گفته مجتهد، آمریکا از طریق فراهم کردن یک بانک اطلاعاتی از مواضع، برنامه ریزی خطوط پروازها، تصاویر ماهواره های ثابت و زنده، این عملیات را هدایت و پیگیری کرده بود.

وی می افزاید: تصمیم بر این بود که حمله تنها در صورت تکمیل شدن آمادگی های زمینی انجام شود؛ اما رسیدن حوثی ها به عدن دو طرف آمریکا و آل سعود را به اجرای عملیات قبل از تکمیل آمادگی های زمینی واداشت.

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» نیز با اشاره به افزایش نقش واشنگتن در کمپین حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن نوشت: «دولت اوباما درباره این که حملات هوایی سبب معکوس کردن (به عقب راندن) دستاوردهای الحوثی ها شود تردید دارد.» بدون تردید، مجموع نبردهای شدید زمینی، حملات هوایی و موشکباران شبانه اثرات ویران کننده ای را بر زندگی مردم مظلوم یمن گذاشته است.

چشم پوشی از جنایات عربستان

بیش از 5/1 میلیون نفر از خانه های خود گریخته و به اردوگاه های موقت پناه برده اند. نیمی از جمعیت یمن نمی دانند غذای بعدی آنها از کجا خواهد آمد. بیش از 4000 نفر که تعداد زیادی کودکان در بینشان بودند، قربانی این تجاوزات شدند. در این میان سازمان های بین المللی با سکوت خود مهر تائیدی بر این جنایات می گذارند. کشورهای غربی به رغم همه ادعاهایی که در زمینه دفاع از حقوق بشر دارند، به صورت پنهان و آشکار از این جنگ دفاع می کنند. در راس این کشورها آمریکا و انگلیس با ارائه تجهیزات مدرن تر به گسترش حملات هوایی متجاوزان واستمرار آن کمک می رسانند.

دولت آمریکا با ارسال کمک های اطلاعاتی خود عربستان را یاری می دهد تا هر روز تعداد بیشتری از اماکن مسکونی مردم یمن را ویران کرده و خون های بیشتری را بر زمین بریزد. این کمک ها نشان می دهد سعودی ها در تجاوز خود به یمن تنها از پشتیبانی چند کشور عرب برخوردار نیستند بلکه پشت سر حامیان قدرتمندی دارند که هر یک کارنامه سیاه در غارت ملت های جهان دارند.

دستی برای کمک و دستی برای حمله

روزنامه بریتانیایی گاردین در گزارشی اعتراف می کند: «انگلیس با یک دست کمک های پزشکی و غذایی به یمنی ها می دهد و با دست دیگرتسلیحات و مهمات و فناوری نظامی در اختیار عربستان و متحدانش می گذارد تا به یمن حمله کنند.

دولت انگلیس به خوبی می داند حمایت تسلیحاتی اش از عربستان باعث تشدید درگیری ها و افزایش احتمال ارتکاب جنایات جنگی در یمن خواهد شد. منبع: جام جم
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید