راه کارهای تخصصی فعالان حوزه معدن برای خروج از رکود | اتاق خبر
کد خبر: 151748
تاریخ انتشار: 16 مهر 1394 - 11:16
سومین جلسه کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران به منظور ارائه راهکارهای اقتصادی برای بخش معدن و خروج از رکود تشکیل شد....

سومین جلسه کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران به منظور ارائه راهکارهای اقتصادی برای بخش معدن و خروج از رکود تشکیل شد.

رئیس کمیسیون معدن در این جلسه از طرح تشکیل شش کمیته تخصصی در کمیسیون معدن خانه اقتصاد خبر داد. به گزارش «اتاق نیوز »کمیته بررسی مشکلات فنی و اقتصادی معادن، کمیته بررسی موانع سرمایه گذاری داخلی و خارجی، کمیته بازرگانی و فروش منابع معدنی، کمیته بررسی و بازنگری قوانین حوزه معدنی، کمیته تعامل با محیط زیست و منابع طبیعی و  کمیته نوآوری و دانش فنی از جمله بخش هایی هستند که سعید صمدی از شکل گیری آنها خبر داده است.

صمدی همچنین در ادامه  با اشاره به اینکه هدف خانه اقتصاد بررسی موضوعات طرح شده در کمیسیون از نگاه اقتصادی است، افزود: طرح تشکیل کمیته ها درکمیسیون معدن رویکرد اقتصادی است.

رئیس کمیسیون معدن همچنین با اشاره ای به جلسه اعضای هیأت رئیسه خانه اقتصاد با علی طیب نیا وزیر اقتصاد و دارایی گفت:« بر اساس تصمیماتی که در آن جلسه گرفته شده است، خانه اقتصاد به کمک اعضای کمیسیون ها باید دریک برنامه اجرایی که به موضوع خروج از رکود می پردازد، مشارکت کنند.» همچنین بر اساس تصمیم دیگر جلسه مذکور، هیأت دولت از طرح خانه اقتصاد در قالب یک مصوبه استفاده خواهد کرد.

وی افزود: «راه حل های ارائه شده توسط اعضا باید اجرایی و قابل طرح در بخش معدنی یا اقتصاد کلان باشد.»

صمدی در بخش دیگری ازصحبت هایش عنوان کرد : «مرز بندی معادن تا حدی زیادی مبهم است و گاهی به طور دقیق مشخص نیست صنایع معدنی تا کجا در گروه معادن هستند و از چه مرحله ای در گروه صنعت قرار می گیرند؛ در واقع با تقسیم بندی های فعلی فعالان بخش معدن حوزه فعالیت مشخصی ندارند.»

نائب رئیس کمیسیون معدن نیز که در این جلسه حضور داشت گفت: « عناصر استخراج شده تا زمانی که وارد صنعت نشده اند و در چرخه بهره برداری صنایع قرار نگرفته اند در حوزه معدن قرار می گیرند.»

حسن نیک کار اصفهانی توجه به تکنولوژی را در بخش معدنی بسیار مهم دانست و گفت: «لازم است مقایسه ای با کشورهای دیگر دنیا انجام دهیم و جایگاه خودمان را با این کشورها مقایسه کنیم.»

نایب رئیس کمیسیون معدن یکی از وظایف این کمیسیون را بررسی نحوه واگذاری معادن دانست و ادامه داد:« ارائه راهکارهای اقتصادی برنامه ای است که توسط خانه اقتصاد به کمیسیون ها محول شده است و باید به دولت برنامه های اقتصادی ارائه دهیم.»

وی افزود: «موضوعاتی مانند فروش نفت و گاز به دلیل حساسیت بالا هیچگاه به بخش خصوصی واگذار نمی شود اما مواد معدنی این حساسیت را ندارد و می توان بخش خصوصی را در این بخش فعال تر کرد. »

همچنین احسان پیری دبیر کمیسیون معدن خانه اقتصاد نیزدر صحبت های خود در این جلسه اظهار داشت: «تعرفه واردات که برای ماشین آلات معدنی در نظر گرفته شده باید مورد بازنگری قرار گیرد. حوزه های معدنی لازم است تعریف و ظرفیت های معدنی محاسبه شود. » به گفته وی خانه اقتصاد می تواند به عنوان یک تشکل اقتصادی و این کمیسیون به نمایندگی از معادن، موضوعات این حوزه را با وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت مطرح خواهد کرد.

عباس پرورش،  فعال و کارشناس معدن و عضو کمیسیون معدن نیز در این جلسه ضمن ارائه تعریف روشنی از مرزبندی معادن گفت:« بر اساس قانون پس از انقلاب حوزه معدن از وقتی که اکتشاف زمین شناسی آغاز می شود تا هنگامی که به محصولی برسد که قابلیت مصرف مستقیم برای صنعت دارد، تعریف می شود.»

وی گفت: لازم است فعالیت های کمیسیون تشریفاتی نباشد و کمیته هایی که شکل می گیرد محتوا محور باشند. توجه به موضوع محیط زیست و مسائل مشترک معادن و محیط زیست می تواند به طور جدی در این کمیسیون مورد بررسی قرار گیرد.

پژوهشگر حوزه معدن با اشاره به اینکه در حوزه سیاست های معدنی تحقیقاتی انجام داده و یکی از مقالات در این زمینه را به زودی در کشور هند و متعاقب آن در این کمیسیون ارائه خواهد کرد، افزود: «دولت در حوزه معدن به افزایش صدور مجوز بسنده کرده است و نیاز به نوآوری در کار معدن را مورد غفلت قرار داده است.»

این عضو کمیسیون معدن اعلام کرد: «یکی از مشکلات در حوزه معدن رانت خواری و فرصت طلبی عده ای است که می بایست به نحوی برنامه ریزی کرد که جلوی این اعمال گرفته شود.همچنین می بایست در مسیر تعامل با دولت به نحوی کار کنیم که بخش خصوصی و دولتی منتفع شوند.»

وی با انتقاد از شرایط تصمیم گیری های کلان در کشور گفت: «یکی از مشکلات کشور این است که تصمیم گیری ها در کشور گاهی به نهادی واگذار می شود که ارتباطی به موضوع ندارند. همچنین در زمان پیش از مذاکرات عده ای از تحریم ها کاسبی می کردند و این افراد هنوز تمایلی ندارند که شرایط کشور بهبود یابد.»

پرورش همچنین لازمه خروج از رکود را برای دولت قطع کردن یارانه نقدی دانست و تصریح کرد : «بر اساس آمار بسیاری از طرح های اجرایی در کشور شکست می خورند و لازم است به طور جدی برای آن برنامه ریزی کرد. مسئولان کشور تمایل دارند نشان دهند همه طرح ها را با موفقیت به پیش می برند اما اگر طرحی اجرا شد و نتیجه مطلوب ایجاد نشد لازم است متوقف شود.»

حسین مرادی عضو کمیسیون و فعال حوزه معدن اعلام کرد: موضوع پنجره واحد که در برنامه پنجم پیش بینی شده است برای معادن و فعالان معدن قانون مناسبی است که این کمیسیون می تواند پیگیری نماید چرا این قانون به مورد اجرا در نیامده است.

علی حافظی فر عضو کمیسیون و فعال معدنی در این جلسه گفت: «در بخش های اقتصادی نقاط ضعفی داریم که لازم است مورد بررسی قرار گیرند. خانه اقتصاد به عنوان یک تشکل می تواند محلی باشد که در آن به بررسی بپردازد چرا طرح های بسیاری در کشور نا تمام می ماند.»

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید