فردوسی همانند گلشن، قربانی بی‌ثباتی مدیریت | اتاق خبر
کد خبر: 302075
تاریخ انتشار: 23 آذر 1394 - 13:51
میدان گازی فردوسی از طرح‌های قراردادی شرکت مهندسی و توسعه نفت است که هشتم آذرماه سال جاری در کنفرانس تهران به سرمایه‌گذاران معرفی شد، اما میدان گازی فردوسی نیز همانند میدان گازی گلشن، از گزند تغییر و تحولات مدیران ارشد بی نصیب نماند که این امر روند توسعه

میدان گازی فردوسی از طرح‌های قراردادی شرکت مهندسی و توسعه نفت است که هشتم آذرماه سال جاری در کنفرانس تهران به سرمایه‌گذاران معرفی شد، اما میدان گازی فردوسی نیز همانند میدان گازی گلشن، از گزند تغییر و تحولات مدیران ارشد بی نصیب نماند که این امر روند توسعه اش را تا امروز دچار وقفه کرده است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، علی وکیلی مدیرعامل وقت شرکت نفت و گاز پارس در دی ماه سال 1386 درخصوص میدان گازی فردوسی اظهار کرد که "با توجه به مشترکات فرهنگی و سیاسی ایران و مالزی و تمایلات همکاری اقتصادی دو کشور، موضوع توسعه میادین گاز فردوسی و گلشن توسط شرکت SKS مالزی، مورد توافق شرکت ملی نفت ایران واقع شد. در این راستا تفاهم‌نامه همکاری دو طرف در تاریخ 7 ژانویه 2007 به امضای طرفین رسید".

به گفته مدیرعامل وقت شرکت نفت و گاز پارس در دی ماه 86، "سرمایه‌گذاری در واحد‌های تولیدی LNG توسط شرکت SKS انجام شده و 50 درصد تولیدات آن به ایران تعلق می‌گیرد و عملیات بهره‌برداری تاسیسات تا 25 سال در اختیار شرکت SKS بوده و بعد از 25 سال تاسیسات به گونه‌ای که سالم و قابل بهره‌برداری باشند، بدون دریافت وجهی به ایران واگذار خواهد شد".

همچنین لرزه‌نگاری سه بعدی میادین فردوسی و گلشن، به منظور شناخت دقیق این دو میدان گازی و دستیابی به اطلاعات کافی از افق‌های گازی کنگان و دالان و افق‌های نفتی داریان، سروک و فراقان در منطقه‌ای به مساحت 805 کیلومتر مربع پس از برگزاری مناقصه بین‌المللی به شرکت چینی BGP واگذار شد.

 در آذرماه 1389 و درباره آخرین وضعیت تصمیم‌گیری‌ها درباره سه میدان فردوسی، گلشن و پارس شمالی، علی وکیلی، مدیرعامل وقت شرکت نفت و گاز پارس‌، با بیان این‌که توسعه این میدان‌های گازی در مرحله مذاکرات قیمت گاز است بیان کرد که " تا قیمت گاز مشخص نشود، امکان توسعه در بخش بالادستی ایجاد نخواهد شد. از آنجا که این پروژه‌ها به طرح ال.ان.جی متصل هستند، باید قیمت گاز نهایی شود".

 چند روز بعد در 17 آذر 89 و با وجود گذشت سه سال از امضای قرارداد، توسعه میادین گازی فردوسی، گلشن و پارس‌شمالی هنوز در انتظار تعیین قیمت گاز بودند که مدیر وقت حقوقی و قراردادهای شرکت ملی نفت از احتمال فسخ قرارداد خبر داد.

 در ادامه موسی سوری، مدیر عامل وقت شرکت نفت و گاز پارس در 27 اردیبهشت 1391 در مورد حضور شرکت مالزیایی SKS در توسعه میدان گازی فردوسی اظهار کرد که "نیمه اول امسال قرارداد با این پیمانکار مالزیایی فسخ و در سال 1392 مقدمات برگزاری مناقصه توسعه این دو میدان توسط پیمانکاران داخلی انجام می‌شود و اقدامات اجرایی آن اواخر سال 1392 یا ابتدای 1393 صورت می‌گیرد."

 مدیرعامل وقت شرکت نفت و گاز پارس همچنین در مورد توسعه میدان‌های فردوسی، گلشن و پارس شمالی اظهار کرد که " توان ملی با توجه به پروژه‌های در حال اجرا در پارس جنوبی بسیار افزایش یافته است و به تدریج همین پیمانکاران داخلی توسعه این میدان‌ها را انجام خواهند داد".

 اما در ادامه روند توسعه ای این میدان گازی، محمدرضا زهیری مدیر وقت شرکت نفت و گاز پارس در اردیبهشت 1392 بیان کرد که " توسعه سه میدان گازی فردوسی، گلشن و پارس شمالی در دستور کار شرکت نفت و گاز پارس نیست". وی دلیل این امر را مشترک بودن میدان گازی پارس جنوبی با کشور قطر دانست و تاکید کرد که "اولویت توسعه و سرمایه گذاری با این میدان است".

 توسعه میدان گازی فردوسی دقیقا مانند میدان گازی گلشن سرنوشت یکسانی تا امروز داشته است. اظهارنظرهای ضد و نقیض مدیران ارشد و تغییرات آنها، توسعه این میدان گازی را تا به امروز به تعویق انداخته است. حال باید دید با توجه به معرفی مدل جدید قرارداد های نفت و گاز در اوایل آذر امسال، می توان امید به توسعه این میدان مهم گازی داشت یا خیر .

 به گزارش ایسنا، در تاریخ 26 دسامبر 2007 قرارداد بیع متقابل برای توسعه میدان گازی فردوسی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت بین المللی نفت و گاز مالزی SKS امضا شد که مدت قرارداد با احتساب میدان گازی گلشن 66 ماه می باشد.

 از اهداف آن حفاری ۱۳ چاه استخراج، نصب یک سکوی تولید گاز در دریا، احداث یک خط لوله ۲۶ اینچ از زیر دریا جهت انتقال گازی به خشکی، احداث یک پالایشگاه در خشکی به همراه تأسیسات مورد نیاز برای جداسازی مایعات هیدروکربنی، شیرین‌سازی، فرایند کنترل و ... بود. میدان گازی فردوسی تقریبا در 30 کیلومتری غرب میدان گازی گلشن در خلیج فارس قرار گرفته است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید