کاهش صید ماهیان استخوانی در سواحل مازندران | اتاق خبر
کد خبر: 303931
تاریخ انتشار: 1 دی 1394 - 19:01
معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران گفت: شرایط نامناسب جوی و توفانی بودن دریای خزر، صید ماهیان استخوانی را تا 46 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش داده است.

اتاق خبر: عباسعلی شیخ تبار روز سه شنبه  افزود: بیش از چهار هزارو 200 صیاد مازندرانی در قالب 53 شرکت تعاونی صیادی پره از زمان آغاز فصل صید امسال (بیستم مهر تا سی آذر) فقط 615 تن انواع ماهی استخوانی از دریای خزر صید کرده اند.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ وی اضافه کرد : پارسال در همین مدت حدود 900 تن ماهی به دست صیادان مازندرانی صید شده بود.
وی با بیان اینکه 255 تن از ماهیان صید شده را گونه کفال ، 314 تن سفید ، 104 تن کپور و مابقی را سایر گونه ها تشکیل می دهد، گفت: امسال فرصت جبران صید ماهیان کفال را از دست داده ایم.
معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران خاطر نشان کرد: از این پس ماهیان کفال به اعماق دریا مهاجرت می کنند و از دسترس صید به روش پره خارج می شوند.
وی تاکید کرد: ذخایر گونه ماهی کفال در دریای خزر وجود دارد اما به دلایل شرایط نامناسب جوی ، 22 درصد از تلاش صیادی به نسبت مدت مشابه سال قبل کمتر بوده است.
** قدردانی شیلات از صید مسئولانه صیادان پره مازندران
شیخ تبار از صیادان مازندران نسبت به رعایت مقررات و قوانین چشمه های تور صیادی قدر دانی کرد و گفت: به منظور حفظ ذخایر گونه های ماهیان استخوانی دریای خزر ، حد مجاز چشمه تور صیادی 30 است ولی صیادان استان از چشمه تورهای 33 استفاده می کنند.
چشمه های تور هرچه از 30 کمتر باشد ماهی های کوچکتر در دام گرفتار می شوند.
معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران تصریح کرد: صیادان ماهیان ریز و کوچک را نمی توانند صید کنند و این نشان دهنده صیادی مسئولانه است.
وی به قیمت ماهیان استخوانی دریای خزر در بازار اشاره کرد و گفت: متوسط قیمت انواع ماهی با وزن 700تا 900گرم 250 هزار ریال است که این رقم سال قبل 180هزار ریال بوده است.
وی در عین حال گفت: البته به دلیل بالا رفتن نمره چشمه تور صیادان و صید ماهیان درشت و بزرگ ، تک فروشی ماهی در بازار ماهی فروشان مازندران نیز در حال افزایش است.
به گزارش ایرنا به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا، قیمت ماهی سفید و کفال در شب یلدا در بازار ماهی فروشان به صورت دانه ای 400 تا 700 هزار ریال خرید و فروش شده است.
پارسال صیادان مازندرانی نزدیک به هشت هزار تن انواع ماهیان استخوانی در 338 کیلومتر از سواحل مازندران در دریای خزر صید کردند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید