زنگنه: جایگاه‌هایی که خدمات بیشتری بدهند پول بیشتری می‌گیرند | اتاق خبر
کد خبر: 303980
تاریخ انتشار: 1 دی 1394 - 20:39
وزیر نفت گفت: طرح تقسیم بندی جایگاه‌های عرضه سوخت به "سه کلاس" به معنای سه نرخی شدن قیمت بنزین نیست و این طرح صرفا جهت آسایش و رفاه مصرف کنندگان است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه، وزیر نفت به تشریح جزئیات طرح تقسیم بندی جایگاه‌های عرضه‌ کننده بنزین به "سه" کلاس یا طبقه پرداخت و گفت: درطبقه "یک" این تقسیم بندی، قیمت سوخت به صورت عادی و یا هر قیمتی که دولت تعیین می کند، عرضه خواهد شد.

وی افزود: دو طبقه دیگر برحسب خدمات بیشتری که به مصرف کنندگان ارائه می دهند اجازه خواهند داشت که قیمت بیشتری را از مصرف کنندگان دریافت کنند.

زنگنه با بیان این که ما همزمان به دنبال "برندسازی" جایگاههای سوخت برای شرکتهای داخلی هستیم؛ یادآورشد: قرار است شرکتهایی در داخل کشور تشکیل شوند که هریک چند ده جایگاه را از نظر کیفیت خدمات ارائه شده، ایمنی و کیفیت فرآورده هایی که این جایگاهها ارائه می دهند تحت پوشش قرار دهند؛ هم اکنون نمی توان بیش از چهار هزار جایگاه عرضه انواع سوخت را به صورت جداگانه کنترل کرد.

وزیر نفت با اشاره به این که تنها بخشی که هم اکنون حدود ١٥٠ تا ٢٠٠ جایگاه سوخت در اختیار دارد شرکت پخش فرآورده های نفتی است که این تعداد جایگاه هم در حال واگذاری است، در گفت‌وگو با بخش خبری سیما اظهار کرد: امیدواریم والبته اصرار داریم این تعداد جایگاه به خریداران عمده واگذار شود و ما با تعداد ٣٠ تا ٤٠ شرکت در تماس باشیم.

زنگنه با بیان این که البته گاهی عنوان می شود که شرکتهای خارجی می خواهند در این بخش فعال شوند که به نظر می رسد شرکتهای خارجی هم اکنون نمی آیند، گفت: این به معنای مخالفت با حضور شرکتهای خارجی در این بخش نیست. در واقع قیمتهای ما از نظر فروش و کارمزد برای آنها جذاب نیست.

وزیر نفت دراین باره که آیا این طرح به معنای سه نرخی شدن قیمت بنزین است، توضیح داد: بنزینی که دولت ارائه می دهد یک نرخ است و آن هم که جایگاههای عادی عرضه می فروشند همین نرخ به علاوه کارمزد خواهد بود، اما آنهایی که خدمات بیشتری ارائه می دهند متناسب با آن خدمات اجازه دریافت پول بیشتری دارند.

وی با اشاره به این که هم اکنون در مناطق مختلف تهران یا شهرهای بزرگ قیمت به صورت واحد عرضه می شود در حالی که در برخی مناطق قیمت زمین بسیار بالاست و به همین دلیل جایگاهی احداث نمی شود، اظهار کرد: در این شرائط رانندگان مجبورند برای سوختگیری ٤ تا ٥ کیلومتر مسیر را طی کنند.

زنگنه دراین باره که آیا برای عملی شدن این طرح نیاز به طی کردن مراحل خاص و ارائه لایحه به مجلس است، خاطرنشان کرد: مجلس بعید است؛ ولی دولت باید کلیات آن را تایید کند و پس از آن با دستگاههایی مثل سازمان حمایت هماهنگی شود.

به گفته وزیر نفت، هدف از این طرح بحث قیمت نیست، بلکه بحث آسایش و فراهم کردن وضع بهتر برای مصرف کنندگان است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید