قوانین روسیه مانع افزایش صادرات ایران به این کشور است | اتاق خبر
کد خبر: 304163
تاریخ انتشار: 2 دی 1394 - 16:34
یک فعال اقتصادی با اشاره به مشکلات صادرات به روسیه گفت: طبق قانون روسیه، به محض ورود کالای ایرانی به این کشور، دیگر صادرکننده ایرانی صاحب آن کالا محسوب نمی‌شود و اگر واردکننده روس، کالا را نخواهد صادرکننده ایرانی اجازه برگشت کالا را هم ندارد.

اتاق خبر: «محمدامین حاج کاظیمان» ضمن بیان این مطلب گفت: قوانین بنادر روس‌ها در دریای خزر به شکلی است که صادرکنندگان ایرانی مطمئن نیستند که پول کالای صادراتی خود را از وارد کننده خواهند گرفت یا خیر؟

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی در توضیح این موضوع گفت: روس‌ها، باید قوانین یکطرفه که تنها به منافع واردکننده‌های این کشور است را بردارند تا ایرانیان نیز به این نتیجه برسند که امکان صادرات به روسیه وجود دارد.

حاج‌کاظمیان ادامه داد: طبق قانون حاکم در گمرک‌های روسیه در دریای خزر، به محض ورود کالای ایرانی به این کشور، دیگر صادرکننده ایرانی صاحب آن کالا محسوب نمی‌شود، بنابراین اگر واردکننده روس، نخواهد کالا را دریافت کند، صادرکننده ایرانی اجازه برگشت کالا را نخواهد داشت مگر اینکه از واردکننده‌ای که کالا را نمی‌خواهد، مجوز بگیرد.

این صادرکننده افزود: به عبارت دیگر باید از واردکننده‌ای که پول نمی‌دهد، خواهش کنیم مجوز برگرداندن کالایمان را صادر کند چرا که صاحب بار حق بازگرداندن کالا بدون اجازه واردکننده را ندارد.

وی تنهاه راه‌حل این مشکل را برداشته شدن چنین قوانین یکطرفه‌ای عنوان کرد و گفت: روس‌ها باید اجازه دهند، بنادر دریای خزر تابع قوانین دریای آزاد باشد تا صادرکنندگان ایرانی بتوانند تجارت با این کشور را افزایش دهند.

وی گفت: در صادرات به کشورهای توسعه‌یافته، بارنامه دریایی سه‌برگی صادر می‌شود که صادرکننده می‌تواند با استفاده از آن مبادله اسناد داشته باشد و با چنین مشکلاتی مواجه نشود؛ از طرفی واردکننده را مجاب می‌کند تابع قوانین بین‌المللی معاملات خود را انجام دهد؛ در تجارت با روسیه بارنامه‌ای که دریافت می‌کنیم، ارزش مبادلاتی ندارد. به عبارت دیگر کل دنیا هم فریاد بزند که واردکننده پول نمی‌دهد، باز صاحب‌بار اجازه خروج کالا از این کشور را ندارد.

حاج‌کاظمیان ادامه داد: مشکل دیگر صادرات کالا به روسیه، ایجاد شرکت‌های سیاه در این کشور است، شرکت‌هایی که به صورت کوتاه‌مدت به منظور صادرات و واردات کالا راه‌اندازی می‌شوند و به یکباره از بین می‌روند و دیگر اثری از آنان باقی نمی‌ماند.

وی گفت: برای تجاری که می‌خواهند به صورت شفاف با روسیه مبادلات تجاری داشته باشند، مشکلات زیادی ایجاد می‌شود چرا که آنها ترجیح می‌دهند با شرکت‌هایی همچون خود که شفاف عمل نمی‌کنند، تجارت کنند.

این فعال اقتصادی در ادامه در واکنش به این مطلب که گفته می‌شود، تحریم‌های اتحادیه اروپا برعلیه روسیه فرصت خوبی را برای تجار ایرانی ایجاد کرده است، گفت: کشور روسیه از زیرساخت‌های بسیار خوبی برخوردار است.

وی افزود: تجارت روسیه در طی 15 سال گذشته بر مبنای استقلال اقتصادی بوده است و توانسته این استقلال را حفظ کند. منکر آن نیستم که روس‌ها به دنبال واردات از ایران هستند اما تمرکز خود را بر صادرات به ایران گذاشته‌اند تا تراز تجاری دو کشور را به نفع خود ارتقاء دهند.

این فعال اقتصادی ادامه داد: بنابراین شرایط جدید آنچنان باز نیست که بگوئیم، روس‌ها از فردا مجبور هستند محصولات مورد نیاز خود را از ایران وارد کنند.

وی اظهار داشت: روس‌ها مرزهای گوناگونی با چین و سایر کشورها دارند و به دنبال آن هستند مواد غذایی مورد نیاز خود را به ارزانترین قیمت وارد کنند. از این رو اگر بخواهیم اصرار کنیم که روس‌ها در دوران تحریم هستند و ما باید کمال بهره‌برداری را بکنیم، اما توجهی به قوانین گمرکی یکطرفه آنها نداشته باشیم  ودر مسیر برداشتن آنها گام برنداریم، به نتیجه نمی‌رسیم.

حاج‌کاظمیان با اشاره به برپایی نمایشگاه روسیه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، اظهار داشت: آنان هواپیماسازی، بالگردسازی و بانک خصوصی خود را به اینجا آورده‌اند و مدعی هستند که می‌خواهند به ایرانیان خدمات دهند.

وی گفت: به اعتقاد من تمرکز روس‌ها بر بازکردن بازار واردات به ایران است نه اینکه شرایط را به گونه‌ای رقم بزند که کالاهای ایرانی به این کشور وارد شوند.

حاج‌کاظیمان ادامه داد: دست اندرکاران و مسئولان اقتصادی کشور باید شرایطی را ایجاد کنند که تراز تجاری یکطرفه به سود روس‌ها افزایش نیابد و ایرانی‌ها نیز بتوانند در شرایط مساوی از بازار روس‌ها استفاده کنند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید