‌پیشرفت ۸۵ درصدی پروژه تولید ریل ملی | اتاق خبر
کد خبر: 304963
تاریخ انتشار: 6 دی 1394 - 12:45
معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ذوب‌آهن با اشاره به پیشرفت ۸۵ درصدی پروژه تولید ریل ملی٬ از تحویل اولین سری از این محصول در دهه فجر امسال خبر داد.

 

اتاق خبر: وزارت راه و شهرسازی‌ منصور یزدی‌زاده درباره آخرین وضعیت روند تولید ریل ملی در کارخانه ذوب‌آهن اصفهان بیان کرد: روند تولید ریل با وجود مشکلات فراوان از جمله نبود نقدینگی و وضعیت نامطلوب واحد تولید فولاد، در حال اجرا است و امیدواریم اولین سری از ریل ملی در دهه فجر آماده بهره‌برداری شود.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ وی با بیان اینکه در حال حاضر میزان پیشرفت تولید ریل ملی حدود ۸۵ درصد‌ است٬ افزود: از ارگان‌های فراوانی برای تأمین نقدینگی این پروژه ملی درخواست کمک داشته‌ایم ولی متأسفانه به دلیل شرایط نامناسب بازار و رکود حاکم در اقتصاد کشور حمایت جدی از این پروژه صورت نگرفته است.

یزدی‌زاده با یادآوری انعقاد سه‌جانبه تفاهم‌نامه تولید ریل ملی میان سه وزارتخانه راه و شهرسازی٬ تعاون٬ کار و رفاه اجتماعی و صنعت٬ معدن و تجارت ادامه داد: چنانچه این تفاهم‌نامه تبدیل به قراردادی پیش‌فروش می‌شد کمک بزرگی به پروژه می‌کرد زیرا می‌توانست هم بخشی از نقدینگی پروژه را تأمین کند و هم موجب دلگرمی شرکت ذوب‌آهن شود البته مسئولان ریلی کشور از جمله مدیرعامل شرکت راه‌آهن فردی با رویکرد حمایت از صنعت ملی هستند و ما از این بابت دلگرمی داریم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ذوب‌آهن با بیان اینکه مصرف ریل کشور سالانه بیشتر از ۴۰ هزار تن نیست٬ یادآور شد: با راه‌اندازی خط تولید ریل ملی این ظرفیت وجود دارد که برای فروردین‌‌ماه ۹۵ نیاز سالانه راه‌آهن کشور تأمین شود.

وی وعده داد که شرکت ذوب آهن نیاز ریلی کشور در سال ۹۵ را به طور کامل پوشش می‌دهد و از مسئولان درخواست کرد که با توجه به نیاز ارزی برای تولید ریل ملی٬ مبالغ در نظر گرفته شده برای واردات ریل به شرکت ذوب‌آهن پرداخت شود تا پروژه بهره‌برداری از ریل ملی تسریع شود.

یزدی‌زاده ادامه داد: ظرفیت اسمی شرکت ذوب‌آهن برای تولید ریل ۴۰۰ هزار تن در سال بوده و قطعا اگر این محصول تولید داخلی در داخل کشور امتحانش را پس دهد و استقبال خوبی از آن صورت گیرد می‌توان برنامه صادرات این محصول را نیز برنامه‌ریزی کرد.

این مقام مسئول در شرکت راه‌آهن در پاسخ به این پرسش که هزینه تولید این محصول در قیاس با محصولات خارجی به چه صورت است٬ گفت: قطعا هزینه تمام شده تولید ریل در شرکت ذوب‌آهن در مقایسه با شرکت‌های مشابه خارجی که چندین سال ریل تولید می‌کنند٬ بیشتر است و ما نیز این انتظار را نداریم که محصول تولیدی شرکت ذوب‌آهن با هزینه تمام شده خریداری شود بلکه ریل ملی را با همان مبلغ ریل‌های وارداتی تحویل شرکت راه‌آهن می‌دهیم.

وی درباره میزان اشتغال ایجاد شده در این خط تولید٬ گفت: به ازای هر یک میلیون تن فولاد، یک‌هزار نفر به صورت مستقیم و ۱۵۰۰ نفر نیز به صورت غیر مستقیم مشغول به کار می‌شوند.

یزدی‌زاده اظهار کرد: این محصول می‌تواند از خروج ارز از کشور جلوگیری کند و در شرایط تحریم و گرانفروشی نیز قابل اتکا است و ابعاد فراوان تجاری و بازرگانی دارد که نقطه اتکایی است که قدرت چانه‌زنی را نیز افزایش می‌دهد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ذوب‌آهن تأکید کرد: روند پیشرفت پروژه روند مطلوبی است و ریل ملی در مقطع کنونی در مرحله نصب و راه‌اندازی است.

بنابراین گزارش طبق گفته مدیرعامل شرکت راه‌آهن، به  دلیل عقب افتادگی‌هایی که در گذشته وجود داشت٬ حمل و نقل ریلی کشور مجموعاً نیاز به ۷۰۰ هزار تن ریل به دارد و به محض آماده شدن ریل ملی قابل استفاده از تولیدات شرکت ذوب آهن٬ از این محصول استفاده خواهد شد.‌

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید