برداشت 121 میلیارد متر مکعب آب اضافه از منابع زیر زمینی کشور | اتاق خبر
کد خبر: 305622
تاریخ انتشار: 9 دی 1394 - 20:24
مدیر کل دفتر حفاظت و بهره برداری منابع آب و امور مشترکان شرکت منابع آب ایران گفت: منابع آب زیرزمینی کشور با 121 میلیارد متر مکعب اضافه برداشت مواجه هستند.

اتاق خبر: محمد علی مصطفوی روز چهارشنبه در نشست منطقه ای 'طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی' در مشهد افزود: حدود 20 درصد اضافه برداشت از منابع آبهای زیر زمینی کشور مربوط به استان خراسان رضوی است.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ وی خاطر نشان کرد: بررسی ها نشان داده است که افزون بر 35 درصد از اضافه برداشت آبهای زیرزمینی کشور مربوط به سالهای 1384 تا 1389 است که شورای عالی آب کشور در این مدت تعطیل بوده است.
به گفته وی در سالهای گذشته دشت های بسیار در کشور مانند نیشابور و میناب با فرونشست های بزرگ روبرو شده و حتی آثار تاریخی سرزمین فارس با خطر مواجه شده اند.
مصطفوی افزود: بررسی ها نشان می دهد 76 درصد اضافه برداشت از منابع آبهای زیر زمینی کشور یعنی حدود 92 میلیارد متر مکعب مربوط به 17 سال گذشته بوده است.
وی اظهار کرد: سیاست گذاری های ناکارآمد و نادرست، کاهش بارندگی ها، عدم نگرش سیستمی، توسعه صنایع نیازمند آب زیاد در مناطق کم آب و رایگان کردن آب در سالهای گذشته بحران آب را در کشور ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: هم اکنون بیش از 85 درصد مناطق ایران خشک، بیابانی و فرا بیابانی است و فقط 15 درصد شرایط مرطوب را داراست که عمده مصارف آب نیز در مناطق خشک و بیابانی است.
مصطفوی با اشاره به روند کاهش بارندگی ها و بروز خشکسالی در ایران از 47 سال گذشته تاکنون گفت: در سه دهه اول این مدت متوسط بارندگی های کشور 250 میلی متر و میزان روان آبهای سطحی 104 میلیارد متر مکعب بوده است.
وی افزود: روند کاهش بارش ها و روان آب ها از آن زمان تاکنون ادامه دارد به طوریکه در هفت سال گذشته متوسط بارشها به کمتر از 214 میلی متر و متوسط روان آبها به کمتر از 45 میلیارد متر مکعب می رسد.
وی اظهار کرد: در سال آبی گذشته متوسط بارندگی در کشور به 197 میلی متر و روان آبها به 40 میلیارد متر مکعب کاهش یافت.
وی با اشاره به تشکیل شورای عالی آب از سال 1389 به دنبال هشدارهای خطر گفت: در دولت های نهم و دهم هفت جلسه شورای عالی آب در کشور تشکیل شد در صورتی که در دولت یازدهم تاکنون 14 جلسه این شورا با هدف بررسی منابع آب و چگونکی هدایت درست و منطقی تشکیل شده است.
مدیر کل دفتر حفاظت و بهره برداری منابع آب و امور مشترکان شرکت منابع آب ایران با تاکید بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب پیرامون استفاده از ظرفیت شورای عالی آب افزود: در این راستا پروژه ها و اقدامات مربوطه، طرح احیا و تعادل بخشی آب و ممنوعیت توسعه کشاورزی در دشت های ممنوعه با همکاری وزارت نیرو، جهاد کشاورزی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت کشور در حال اجراست.
وی پرهیز از جزیره ای عمل کردن در مدیریت منابع آب را مورد تاکید قرار داد و گفت: ناهماهنگی در این زمینه پذیرفته شده نیست و تمام بدنه وزارت نیرو در اجرای طرح تعادل بخشی و مدیریت منابع زیرزمینی مسئول هستند.
همایش منطقه ای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی به مدت یک روز با حضور مدیران ستادی وزارت نیرو و شرکت مدیریت آب ایران در مشهد برگزار شد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید