کشت زعفران در ۱۰۰۰ هکتار از اراضی ملی زنجان | اتاق خبر
کد خبر: 306566
تاریخ انتشار: 15 دی 1394 - 04:31
رئیس مطالعات منابع طبیعی استان زنجان خبر داد
رئیس مطالعات منابع طبیعی استان زنجان گفت: به منظور مقابله با بحران کم آبی زعفران در یک هزار هکتار از اراضی ملی در حوزه «قزل تپه» زنجان کشت می‌شود.

اتاق خبر- رئیس مطالعات منابع طبیعی استان زنجان گفت: به منظور مقابله با بحران کم آبی زعفران در یک هزار هکتار از اراضی ملی در حوزه «قزل تپه» زنجان کشت می‌شود.

بنابراین گزارش جعفر بیات بیان اینکه کم آبی، بحران آب و خشکسالی در کشور و به تبع آن استان واقعیتی غیرقابل انکار است، اظهار داشت: پدیده یاد شده در ایران تازگی ندارد و ما باید به جای ترس از غول خشکسالی از هیولای عدم مدیریت و ناسازگاری خود با طبیعت بترسیم.

وی با اشاره به اجرای طرح مدیریت جامع آبخیز در حوزه «قزل تپه» شهرستان زنجان توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان تصریح کرد: با توجه به بحران آب کشت زعفران به مساحت یک هزار هکتار در حوزه قزل تپه زنجان انجام می‌شود.

رئیس اداره مطالعات و مهندسی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با بیان اینکه کشت زعفران در زنجان که از مناطق خشک کشور به شمار می‌رود با توجه به نیاز آبیاری بسیار کم باید مدنظر مسئولان باشد، عنوان کرد: خوشبختانه به گفته مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان کشت زعفران در 214 نقطه هدف با موفقیت اجرایی شده است.

وی ضمن تاکید بر لزوم برخورد دستگاه‌های ذیربط با چاه‌های غیرمجاز و حتی مجاز که دارای برداشت بیش از حد هستند، افزود: 17 هزار حلقه چاه در استان زنجان شناسایی شده که از این میزان حداقل نصف چاه‌های یاد شده غیرمجاز است.

بیات به کاهش سطح آبهای زیرزمینی استان زنجان اشاره کرد و گفت: متاسفانه افزایش میزان برداشت غیرمجاز از آب در کنار بحران آب و خشکسالی سبب تشدید این مسئله شده است.

وی از دستگاههای ذیربط تقاضا کرد تا از فعالیت چاههای غیرمجاز و برداشت بیش از حد آب از چاههای مجاز جلوگیری کنند.

رئیس اداره مطالعات و مهندسی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان تصریح کرد: البته احتمال بروز مشکلات اجتماعی در مناطق هدف به هنگام اجرای این مهم وجود دارد در نتیجه جلوگیری از فعالیت چاه‌های غیرمجاز و برداشت بیش از حد آب از چاه‌های مجاز به طور قطع نیازمند زمان است.

منبع: تسنیم 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید