پیشنهاد رئیس اتاق بازرگانی ایران برای بودجه سال ۹۵ | اتاق خبر
کد خبر: 306880
تاریخ انتشار: 16 دی 1394 - 15:38
رئیس اتاق ایران گفت: قیمت هر بشکه نفت در لایحه بودجه و میزان صادرات و درآمد حاصل از فروش آن و نیز مبلغ ریالی آن برای دولت باید مشخص شود.

اتاق خبر: محسن جلالپور درمورد بودجه نویسی دولت برای سال 95 گفت: این روزها هم بحث چگونگی تدوین لایحه بودجه داغ است و هم پیش بینی نرخ ارز در آن. از طرفی مدتی است رئیس کل بانک مرکزی وعده تک نرخی شدن ارز در دوران پسا تحریم را داده است.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ وی ادامه داد: روال این گونه است که قیمت هربشکه نفت، میزان صادرات و درآمد حاصل از فروش آن در تدوین لایحه بودجه تخمین زده می شود. طبیعی است که هیچ فرد یا دستگاهی به طور دقیق نمی تواند این متغیرها را به درستی پیش بینی کند. به این ترتیب زمانی که لایحه تبدیل به قانون می شود و به عنوان برنامه یک ساله اداره کشور به اجرا در می آید، مشکلات ناشی از پیش بینی های نادرست این متغیرها ،به اشکال مختلف در اقتصاد کشور نمود پیدا می کند.

وی با اشاره به مشکلاتی نظیر کسری بودجه،شکاف های مالی و عدم تعادل هایی که به وجود می آید اظهار داشت: بخش زیادی از ابهام ها،عدم شفافیت‌ ها و فسادهای گوناگون در اقتصاد کشور،ناشی از همین تخمین های نادرست در بودجه های سنواتی است.

طبیعی است که مابه التفاوت تخمین های نادرست با آن چه در طول اجرای قانون بودجه اتفاق می افتد، برای خیلی از افراد و دستگاه ها رانت های کلان ایجاد می کند. هم چنین مشکل دیگری که این روش دراقتصاد کشور به وجود می آورد، مدیریت نادرست قیمت ارز حاصل از فروش نفت است.

رئیس پارلمان بخش خصوصی پیشنهاد داد: اگر در بودجه ٩٥و بودجه سال‌های آتی، به جای پیش بینی این متغیرهای سه گانه، فقط مبلغ ریالی که دولت اجازه دارد، از فروش ارز حاصل از صادرات نفت درکشور هزینه کند، مشخص شود، عملا به همه مشکلات مورد اشاره پایان داده می شود.

دراین صورت نه تنها ابهام ها و درکنار آن امکان سوء استفاده‌ها به حداقل کاهش می یابد، که مدیریت قیمت ارز نیز می تواند براساس صادرات غیرنفتی توسط بانک مرکزی اعمال شود که احتمالا گام مثبت بزرگی در اقتصاد کشور خواهد بود.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید