نسخه پیچی بزرگان اقتصادی برای آینده گاز ایران | اتاق خبر
کد خبر: 307047
تاریخ انتشار: 17 دی 1394 - 02:13
چشم‌انداز بازار جهانی گاز در پرتو چالش‌های جاری
بزرگان حوزه سیاستگذاری انرژی کشور در نشست "چشم‌انداز بازار جهانی گاز در پرتو چالش‌های جاری" نسخه آینده صنعت گاز ایران را پیچیدند.

بزرگان حوزه سیاستگذاری انرژی کشور در نشست "چشم‌انداز بازار جهانی گاز در پرتو چالش‌های جاری" نسخه آینده صنعت گاز ایران را پیچیدند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، در این نشست دبیرکل ایرانی مجمع کشورهای صادرکننده گاز با اشاره به اینکه تقاضا برای گاز تا سال 2040، 60 درصد افزایش پیدا می‌کند، درباره چالش‌های بازار گاز گفت: بحران اقتصاد، رشد اقتصادی و افزایش بهره‌وری، افزایش نقش بازار LNG، رشد گاز شیل، ورود بازیگران جدید به این بازار، بازار صادرات مجدد، کاهش قیمت نفت و از همه مهم‌تر تحولات ژئوپلتیکی از مهم‌ترین چالش‌های بازار آینده گاز است.

عادلی با اشاره به اینکه میتوان از گاز استفاده‌های دیگری داشت، تصریح کرد: گاز یکی از منابع بین المللی قدرت است. دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز با تاکید بر کارایی های مختلف گاز و لزوم توجه به بحث صادرات گاز، گفت: می توان به جز استفاده داخلی کارایی گاز در کشور را افزایش داد و با صرفه جویی صادرات را بیشتر کرد‌.

عادلی با بیان اینکه‌نقش گاز به عنوان یک منبع ژئوپلتیک انقدر واضح و بدیهی است که گاه دیده نمی شود، به فعالیت های قطر ترکیه و روسیه در این زمینه اشاره و اظهار کرد: قطر گاز را با سوبسید به پاکستان می فروشد تا رقبا را از میدان خارج کند.

وی با اشاره به اینکه چالش دیگر بازار گاز، وابستگی قیمت‌های گاز به قیمت نفت است، گفت: از سوی دیگر برخی کشورها بازار صادرات مجدد و بورس گاز را درست کرده‌اند که اگرچه خود تولیدکننده گاز نیستند اما مانند اسپانیا گاز را می‌خرند و به دیگر کشورها می‌فروشند که در آسیا چین، ژاپن و کره نیز به دنبال ایجاد بورس این خرید و فروش هستند.

 

ایران باید از بازار گاز اروپا سهم داشته باشد

مدیر امور بین‌الملل شرکت گاز نیز با تاکید بر اینکه ایران باید به هر نحو سهمی در بازار گاز اروپا داشته باشد، گفت: اگرچه گفته می‌شود که صادرات گاز به اروپا با خط لوله مقرون به صرفه نیست اما با توجه به رقابتی بودن بازار باید در هر حال سهمی از بازار را در اروپا داشته باشیم.

عزیزالله رمضانی با اشاره به اینکه به علت کاهش شدید قیمت نفت، قیمت گاز نیز کاسته شده، افزود: با این حال بازار گاز اروپا چندان تغییر نکرده و در واقع قیمت جهانی گاز به این ترتیب به یکدیگر نزدیک شده است.

وی با اشاره به نبود سیاست‌ و راهبرد انرژی در کشور در زمینه انرژی و گاز، عنوان کرد: ما گاز را در داخل بدون آنکه تولید داخلی‌مان چندان زیاد باشد مصرف می‌کنیم.

 

برنامه شورای راهبری برای صادرات برق به‌جای گاز

رییس شورای راهبردی روابط خارجی نیز با اشاره به اینکه در گذشته به عنوان وزیر خارجه کشور اصرار داشته است که ایران تمام گاز ترکمنستان را خریداری کند، گفت: اگر در آن زمان این کار را می‌کردیم از این نظر نفع زیادی می‌بردیم بنابراین باید در کشور در حوزه انرژی یک دید راهبردی وجود داشته باشد.

سیدکمال خرازی با اشاره به اهمیت گاز در ایران به عنوان برجسته‌ترین کشور در زمینه مصرف گاز، اظهار کرد: لازم است صادرات گاز ایران توسعه پیدا کند اما صادرات در حال حاضر پایین است و دلیل آن نیز پایین بودن تولید گاز است که در آینده با تکمیل پارس جنوبی افزایش پیدا خواهد کرد.

وی با تاکید بر لزوم توجه به خرید منابع گازی خارجی در کنار منابع داخلی گاز، افزود: ما باید گاز را از دیگر کشورها نیز خریداری کرده و عرضه کنیم که این امر می‌تواند در موقعیت ژئوپلتیک کشور موثر باشد.

خرازی گفت: ما همچنین می‌توانیم گاز را در کشور به برق تبدیل کرده و سپس برق را با ارزش افزوده صادر کنیم که در این زمینه شورای راهبردی برنامه‌ریزی‌هایی دارد.

 

مصرف گاز ایران از چین هم بالاتر است!

رییس کمیسیون اقتصادی شورای راهبردی روابط خارجی با مقایسه میزان مصرف گاز در کشور با دیگر کشورهای جهان، گفت: گاز از نظر استراتژیک انرژی مهمی به حسابی می‌آید و چون تحریم در صادرات گاز موثر نیست می‌تواند برای ایران مهم باشد.

ابراهیم شیبانی با اشاره به اینکه کشوری مانند چین با آن میزان جمعیت و تولید ناخالص داخلی سهمش از مصرف جهانی گاز تنها 4.8 درصد است، اظهار کرد: اما ایران که نه صنعت خاصی دارد و نه در منطقه فرد جغرافیایی قرار گرفته پنج درصد از کل مصرف گاز جهان را داراست.

وی با تاکید بر اینکه ما در صورت اسراف نکردن می‌توانیم صادرات داشته باشیم، تصریح کرد: ایران بعد از روسیه دومین کشور سوزاننده گاز است.

 

چاره‌ای جز حرکت به سمت قیمت‌های بین‌المللی در داخل نداریم

در این نشست همچنین مدیر امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت با اشاره به دو‌چالش بزرگ در عرضه و تقاضا در بازار آینده گاز، علت اسراف در مصرف داخلی گاز را قیمت گذاری پایین دانست و گفت: چاره ای جز حرکت به سمت قیمتهای تعادلی بین المللی در داخل کشور نداریم.

مهدی عسلی با اشاره به اینکه روسیه آمادگی این را دارد که با ورود آمریکا به عرصه صادرات گاز، صادرات خود را افزایش دهد، اظهار کرد: ما در 10 سال آینده شاهد نبرد بزرگی در حوزه انرژی بین روسیه و آمریکا خواهیم بود.

عسلی با انتقاد از اسراف گاز در کشور، علت این امر را قیمت‌گذاری پایین انرژی دانست و گفت: ما چاره‌ای نداریم جز اینکه قیمت انرژی را در کشور به سمت قیمت‌های تعادلی بین‌المللی ببریم.

وی افزود: مزیت نسبی استفاده داخلی از گاز کمتر از صادرات آن است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید