دومین روز کارگاه آموزشی توانمندسازی آبخیزنشینان کارون برگزار شد | اتاق خبر
کد خبر: 307070
تاریخ انتشار: 17 دی 1394 - 07:02
در شهرکرد؛
دومین روز کارگاه آموزشی توانمندسازی آبخیزنشینان کارون با حضورمعاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور برگزار شد.

اتاق خبر- دومین روز کارگاه آموزشی توانمندسازی آبخیزنشینان کارون با حضورمعاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور برگزار شد.

بنابراین گزارش دومین روز کارگاه آموزشی توانمندسازی آبخیزنشینان کارون امروز چهارشنبه با حضورمعاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و مسئولان منابع طبیعی هفت استان کشور برگزار شد.

این کارگاه آموزشی با حضور معاونان آبخیزداری و کارشناسان منابع طبیعی استان های حوزه کارون در دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد برگزار شد.

به دنبال ایجاد علاقمندی برای تولید آب با کیفیت در سرچشمه رودخانه ها هستیم

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در این کارگاه اظهار داشت: در مدیریت جامع رودخانه ها از جمله کارون به دنبال ایجاد علاقمندی برای تولید آب با کیفیت در سرچشمه ها هستیم.

پرویز گرشاسبی عنوان کرد: استان هایی در سرچشمه رودخانه هستند و آب از آنها سرچشمه می گیرد، باید زمینه برخورداری مردم این استان ها از برخی مواهب فراهم شود تا مردم زمینه را برای تولید آب با کیفیت تر فراهم کنند.

وی ادامه داد: به دنبال این هستیم که کسانی که آب مصرف می کنند به کسانی که آب تولید می کنند خدماتی ارائه بدهند.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان کرد: در مدیریت حوزه کارون یکی از پیشنهاداتی که ارائه کرده ایم آن است که از درآمد فروش آب و تولید برق به مرتع داران بالادست پرداخت شود تا این مرتع داران تلاش کنند که زمینه ایجاد آب سالم را فراهم کنند و از فرسایش خاک و هدر رفت آب و تخریب حوزه آبریز جلوگیری کنند.

حفظ رودخانه کارون و جلوگیری از هدر رفت آب این رودخانه از اهداف اصلی است

مدیرکل دفتر آبخیزداری وحفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در این کارگاه آموزشی عنوان کرد: حفظ رودخانه کارون و جلوگیری از هدر رفت آب این رودخانه و حفظ حوزه آبریز و آبخیز آن از اهداف اصلی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور است.

محمد عقیقی عنوان کرد: این کارگاه با هدف تبیین ایجاد زمینه مشارکت مردم و حضور دستگاه های دیگر در کنار منابع طبیعی برای حفظ رودخانه کارون برگزار شده است.

وی عنوان کرد: همفکری با مردم و ایجاد زمینه برای حضور آنها در راستای حفظ رودخانه کارون می توان نتایج ارزشمندی را در این زمینه حاصل کند.

مدیرکل دفتر آبخیزداری وحفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: با ایجاد زمینه ورود دستگاه های دیگر، اگر جایی تخریبی صورت بگیرد دستگاه های دیگر وارد می شوند و جلوی تخریب را می گیرند.

عقیقی با بیان اینکه استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه آب بسیاری از سدهای کشور است، ادامه داد: اجرای پروژه جایکا در این استان نشان داد که این استان زمینه انجام طرح های مشارکتی را دارد.

توانمند سازی حوزه کارون با مشارکت دادن مردم محقق می شود

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری استان چهارمحال و بختیاری نیز در این کارگاه آموزشی عنوان کرد: یکی از راهکارهای اصلی توانمند سازی حوزه کارون مشارکت دادن مردم در امور مربوط به رودخانه کارون است.

علی محمدی مقدم عنوان کرد: در این کارگاه آموزشی چهار نقطه به عنوان پایلوت در استان چهارمحال و بختیاری انتخاب شده اند و در این نقاط مشارکت مردم و انسجام دستگاه مختلف استان مورد توجه قرار می گیرد.

وی عنوان کرد: رودخانه کارون یکی از مهمترین رودخانه های کشور است که هفت استان کشور با رودخانه مرتبط هستند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری استان چهارمحال و بختیاری بیان کرد: مشارکت مردم در حفظ حوزه آبریز و آبخیز رودخانه کارون ضروری است و باید تلاش کنیم زمینه حفظ اکوسیستم این رودخانه فراهم شود.

منبع: مهر 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید