لانه گرگ ها در سی متری یک شهر ایران | اتاق خبر
کد خبر: 308158
تاریخ انتشار: 21 دی 1394 - 10:57
«با توجه به سرمای شدید هوا در شهر تکاب از اوایل پاییز گرگ‌ها برای پیدا کردن غذا و پناهگاه به مناطق شهری نزدیک می‌شوند. ما سردترین نقطــــه کشور هستیم و شب گذشته دمای هوا به 20 درجه زیر صفر هم رسیده بود.»

به گزارش  اتاق خبر ، «9صبح»، مردم با دیدن این گله که گفته می‌شود 50 گرگ با هم بودند وحشت کرده و با سامانه 125 تماس گرفته بودند.
گرگ‌ها این بار وقتی در سرمای شدید تکاب به لانه زمستانی همیشگی خود حوالی باغ سیبی در ابتدای بیجار رفتند نمی‌دانستند شهرک تازه‌ساز کوی فرزانه دقیقاً در ارتفاع 5 متری لانه‌شان ساخته شده است و این بار باعث وحشت ساکنان آن شده و بناچار باید آنجا را ترک کنند.
در شرایطی که بیش از 80 خانوار در این منطقه مسکونی سکونت دارند استقرار این گله و سر و صدای شبانه آنها باعث وحشت اهالی شده بود و همه خواستار ایمن‌سازی منطقه بودند.
بدین‌ترتیب در چند نوبت به آتش‌نشانی تکاب این گزارش مخابره شد و مأموران پس از تکمیل تجهیزات وارد عمل شده و موفق شدند در عملیات شبانه این گله را متفرق کنند.
رسول شاداب رئیس آتش‌نشانی تکاب در جنوب آذربایجان غربی به شوک گفت: «حدود ساعت 4:45 عصر شنبه 19 دی ماه درحالی که هوا تاریک شده بود مردم با من تماس گرفتند و درخواست کمک کردند. با توجه به حساسیت موضوع خودم برای بازدید از محل رفتم. صحنه‌ای که دیدم واقعاً وهم‌انگیز بود. نزدیک به 50 قلاده گرگ با تاریک شدن هوا مثل گله گوسفند به سمت باغ سیب کنار رودخانه سرازیر بودند. به گفته اهالی محلی گرگ‌ها شب‌ها کنار رودخانه زیر چوب‌های تلنبار شده حاصل از هرس باغ سیب برای خودشان آشیانه درست کرده و اقامت می‌کردند.»
شاداب ادامه داد: «رودخانه با باغ سیب اختلاف 5 متری دارد و به همین خاطر وقتی چوب‌ها به سمت پایین سرازیر می‌شوند فضایی را در کنار دیواره ایجاد می‌کنند که محل مناسبی برای ماندن گرگ‌ها است. با بررسی صحنه و تأمین تجهیزات از ساعت 5 عصر وارد عمل شدیم و با استفاده از کپسول و ترقه‌های انفجاری حریق بزرگی ایجاد کرده و منطقه را برای گرگ‌ها ناامن کردیم. خوشبختانه در این عملیات درگیری تن به تن نداشتیم و گرگ‌ها نیز به سلامت به آغوش طبیعت رفتند.»

شاداب درباره علت طولانی شدن عملیات نیز گفت: «با توجه به اینکه آتش بسیار وسیع بود باید در محل می‌ماندیم و به همین خاطر عملیات تا ساعت 2 بامداد یکشنبه 20 دی طول کشید. زمانی که آتش ایجاد شد و گرگ‌ها دور شدند با نور چراغ قوه می‌شد چشمان گرگ‌ها را از فاصله دور دید اما خوشبختانه طبق بررسی‌های ما پس از این عملیات، منطقه کاملاً امن شده و گرگی به آشیانه بازنگشته است.»

وی افزود: «با توجه به سرمای شدید هوا در شهر تکاب از اوایل پاییز گرگ‌ها برای پیدا کردن غذا و پناهگاه به مناطق شهری نزدیک می‌شوند. ما سردترین نقطــــه کشور هستیم و شب گذشته دمای هوا به 20 درجه زیر صفر هم رسیده بود.»

رئیس آتش‌نشانی تکاب در پایان گفت: «گرگ‌ها حیوانات باهوشی هستند و مثل همه حیوانات بشدت از انسان می‌ترسند به همین خاطر بعید است بار دیگر به این منطقه بازگردند. هوش بالای این حیوان را ما بارها در شکارهای آن دیده‌ایم. کسانی که با زندگی در روستاها آشنا باشند می‌دانند گرگ‌ها در حمله به طویله‌ها همه گوسفندان را خفه می‌کنند و مانند یک ستون لاشه‌ها را روی هم می‌چینند. این ستون تا سقف طویله و حفره بالایی آن است. گرگ‌ پس از این کار از سوراخ طویله فرار کرده و در فاصله‌ای دورتر کمین می‌گیرد. در این شرایط وقتی صاحب دام‌ها لاشه‌ها را بیرون می‌ریزد آنها را با خود می‌برد.»

نظرات
ADS
ADS
پربازدید