خرید تضمینی یک میلیون و 900 هزار تن محصول کشاورزی در آذربایجان غربی | اتاق خبر
کد خبر: 309093
تاریخ انتشار: 24 دی 1394 - 16:26
مدیر زراعت جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در سال زراعی جاری یک میلیون و 900 هزار تن انواع محصولات کشاورزی تولید شده در استان به صورت تضمینی خریداری شد.

اتاق خبر: جمشید دارا گفت: محصولات زراعی که خرید تضمینی در مورد آنها انجام شده در سال جاری شامل گندم، جو، کلزا، ذرت دانه ای و چغندرقند بوده که گندم و چغندرقند بیشترین میزان خرید را به خود اختصاص داده اند.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ وی اظهار کرد: 17 هزار و 800 تن انواع بذر اصلاح شده گندم و جو از طبقات مختلف آبی و دیم نیز در سال جاری بین کشاورزان استان توزیع شده که 16 هزار تن آن بذر اصلاح شده گندم در طبقات مختلف پرورشی، مادری و گواهی شده است.
وی با بیان اینکه 815 تن بذر انواع گیاهان علوفه ای فرآوری و بین کشاورزان استان توزیع شده است، ادامه داد: افزون بر 40 هزار تن انواع کود مورد نیاز کشاورزان نیز بین آنها توزیع شده و از این نظر مشکلی در استان وجود ندارد.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: میزان مصرف سموم نیز در محصولات تولیدی استان به ویژه گندم های تولیدی بسیار اندک بوده و حداقل کود و سم برای تولید این محصول به کار گرفته شده است.
دارا بیان کرد: تاکنون یک هزار و 80 میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش محصولات زراعی از طریق بانک کشاورزی شهرستان ها به متقاضیان و پیمانکاران در سطح استان پرداخت شده است.
وی اظهار کرد: این استان در تولید چغندرقند، آفتابگردان و کدوی آجیلی رتبه اول، یونجه رتبه دوم، حبوبات رتبه سوم و گندم رتبه ششم کشور را به خود اختصاص داده است.
دارا با اشاره به میزان چغندرقند تولیدی در استان اظهار کرد: امسال یک میلیون و 500 هزار تن چغندر قند در استان تولید و تحویل کارخانه های قند شد.
وی اظهار کرد: پیش بینی تولید برای محصول گندم پاییزه نیز 620 هزار تن است.
 آذربایجان غربی سالانه با تولید افزون بر شش میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و دامی توانسته در ردیف استان های برتر کشور در تولید محصولات زراعی و باغی قرار گیرد.
آذربایجان غربی یک میلیون هکتار اراضی کشاورزی قابل کشت دارد که از این اراضی 800 هزار هکتار زیر کشت انواع محصولات باغی و زراعی رفته است.
از این 800 هزار هکتار نیز 120 تا 160 هزار هکتار باغ و حدود 330 هزار هکتار گندم زار بوده و مابقی به کشت سایر محصولات آبی و دیم اختصاص دارد.
در سال جاری تا کنون بیش از چهار میلیون تن محصولات زراعی از سطح زمینهای زیر کشت در استان تولید شده که علاوه بر تامین نیاز داخل استان توانسته نیازهای برخی استان های دیگر را نیز تامین کند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید