کاهش ۱۰ درصدی قیمت نفت در هفته‌ای که گذشت | اتاق خبر
کد خبر: 309395
تاریخ انتشار: 26 دی 1394 - 18:56
قیمت جهانی نفت در معاملات هفته گذشته ۱۰ درصد کاهش یافت و در پایان روز جمعه به ۲۸ دلار و ۹۴ سنت در هر بشکه رسید.

اتاق خبر: در حالی که بازارهای بورس چین کاهش بیشتری را شاهد بوده و تجار خود را برای ورود قریب الوقوع نفت ایران به بازار آماده می کنند، قیمت نفت روز جمعه 6 درصد کاهش یافت و برای اولین بار در 12 سال گذشته کار خود را در زیر 30 دلار پایان داد.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ قیمت نفت برنت و نفت خام آمریکا پس از ثبت اولین افزایش در طی 8 جلسه در روز پنجشنبه، به قیمت های بی سابقه ای کاهش یافتند و مجموع افت قیمت های امسال را به بیش از 20 درصد رساندند که بدترین عملکرد دو هفته ای از زمان بحران مالی 2008 تاکنون است.
برخی تحلیلگران هشدار می دهند که این کاهش ها هنوز تمام نشده، زیرا لغو تحریم های ایران راه را برای موج جدید عرضه نفت بیشتر هموار می کند. انتظار می رود آژانس بین المللی انرژی اتمی روز شنبه تبعیت ایران از مفاد برجام را اعلام کند و تحریم ها علیه این کشور برداشته شود.
شاخص های بورس در بازار چین، دومین مصرف کننده بزرگ نفت دنیا، روز جمعه کاهش یافت و شاخص شانگهای با 3.5 درصد کاهش به پایین ترین رقم نهایی از دسامبر 2014 تاکنون رسید. ارزش یوان نیز در خارج از چین به دشت کاهش داشت. عامل دیگری که موجب بدتر شدن وضعیت بازار نفت شد، کاهش آمارهای خرده فروشی آمریکا و تضعیف تولیدات صنعتی در ماه دسامبر بود.
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با یک دلار و 94 سنت، معادل 6.3 درصد کاهش به 28 دلار و 94 سنت رسید. قیمت نفت برنت دیروز تا 28 دلار و 82 سنت پایین آمد که پایین ترین رقم از فوریه 2004 تاکنون بود. قیمت نفت در هفته گذشته بیش از 10 درصد افت داشته است.
قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت نیز در پایان معاملات دیروز با یک دلار و 78 سنت، معادل 5.7 درصد کاهش به 29 دلار  و 42 سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا دیروز در پایین ترین رقم به 29 دلار و 13 سنت رسید که ضعیف ترین رقم از نوامبر 2003 تاکنون بود.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید