روایت وزیر نیرو از حل و فصل یک بحران زیست محیطی در مشهد مقدس | اتاق خبر
کد خبر: 309422
تاریخ انتشار: 26 دی 1394 - 17:42
وزیر نیرو از یک بحران و معضل جدی زیست محیطی و انسانی در جوار مشهد مقدس خبر داد که با عزم و تفاهم تمامی دستگاه‌ها در مدت ۶ ماه حل شد.

اتاق خبر:  حمید چیت‌چیان در نشست مشترک با قضات دیوان عدالت اداری، در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: رودخانه کشف رود، رودخانه‌ای در شمال مشهد است که منتهی به حریر رود می‌شود؛ در این رودخانه که در مجاورت شهر مشهد مقدس است به علت عدم ظرفیت تاسیسات جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب در منطقه، فاضلاب شهری وارد کشف‌رود می‌شود و رودی از فاضلاب در این نقطه جریان پیدا کرده است که یک معضل محیط‌زیستی و بهداشتی جدی در منطقه است.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی افزود: در طول 50 کیلومتر بستر و حریم این رودخانه مردم در این منطقه بستر و حریم رودخانه را اشغال کرده‌اند و علاوه بر ساخت و ساز در جوار این رودخانه از این فاضلاب شهری بخش عمده‌ای از سبزیجات و صیفی‌جات مشهد تامین می‌شود.

وزیر نیرو اذعان داشت: همچنین کارخانه‌ها و کارگاه‌های متعددی در جوار این رودخانه احداث شده بود که تمامی فاضلاب‌های صنعتی بالافاصله وارد این رودخانه می‌شد و بسیاری از منازل که به صورت حاشیه شهر مشهد در جوار این رودخانه احداث شده بود مرکز بزه، مرکز فحشا و خرید و فروش مواد مخدر را ایجاد کرده بود تا اینکه دادستان مشهد و معاون ایشان دستگاه‌های ذیربط را صدا زدند تا همه با هم این مسئله را حل کنیم.

چیت‌چیان ادامه داد: استانداری، شرکت آب منطقه‌ای، نیروی انتظامی، جهاد کشاورزی، شهرداری و ... بسیج شدند و باورکردنی نیست که در عرض 6 ماه 49 کیلومتر از بستر و حریم این رودخانه پاکسازی شد و تمام تاسیساتی که در حریم و حاشیه رودخانه ایجاد شده بود تماما پاکسازی شد و زمین‌های در دست شهرداری قرار گرفت تا فضای سبز ایجاد شود و تمام مسائل به نحو جدی حل شد.

وزیر نیرو با بیان اینکه قوانین همان قوانین بود و دستگاه‌ها نیز همان دستگاه‌ها بودند تصریح کرد: حتی در سفری که هیئت دولت به استان خراسان رضوی داشت مقرر شده بود 160 میلیارد تومان به سازمان حفاظت محیط زیست پرداخت شود تا مشکلات زیست‌محیطی آن منطقه برطرف شود اما با وجود اینکه تاکنون حتی یک ریال هم پرداخت نشده ظرف مدت 6 ماه گذشته این 49 کیلومتر از حریم و بستر رودخانه کشف‌رود پاکسازی شد و این مسئله فقط به برکت تفاهم و عزم و اراده مشترک همه دستگاه‌ها بود و اگر می‌خواستیم هر کدام از این مسائل به روش مرسوم کشور حل شود به ازای تک تک منازل و کارگاه‌های ایجاد شده باید پرونده تشکیل می‌شد و شاید ماه‌ها و سال‌ها حل این معضل زیست محیطی و انسانی در جوار مشهد مقدس به طول می‌انجامید.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید