رفع تحریم ها، روزنه امید صنعت نفت | اتاق خبر
کد خبر: 310557
تاریخ انتشار: 30 دی 1394 - 11:47
اتاق خبر از تحولات حوزه نفت گزارش می دهد
کاهش درآمد های نفتی چندان هم برای اقتصاد وابسته به نفت ایران هم خبر بدی نیست.

اتاق خبر- تحریم های نفتی و بانکی ایران از روز شنبه به طور رسمی لغو شد تا این کشور دوباره بتواند به بازارهای جهانی بازگردد. اما خبر بد در این میان کاهش شدید قیمت نفت بوده که به گفته کارشناسان در 13 سال اخیر بی سابقه بوده است. این خبر برای ایران که قصد بازسازی سریع اقتصاد خود را دارد خبر خوبی نیست.
تحریم های نفتی فشار زیادی به صنایع ایران وارد کرد تا جایی که باعث توقف توسعه میادین نفتی این کشورشد. بعد از توافق هسته ای، ایران امیدوار بود که بتواند با صادرات نفت و بالا رفتن قیمت آن عقب ماندگی خود را جبران کند. برای این کار نیاز بود که اعضای اوپک با کاهش سقف تولید باعث بالاتر رفتن قیمت ها در بازار جهانی شوند اما کشورهایی مانند عربستان با کاهش سقف تولید مخالفت کردند. مخالفتی که بیشتر جنبه سیاسی و برای ضربه زدن به اقتصاد ایران و روسیه که از نظر سیاسی با عربستان مخالف هستند صورت گرفت.


گاز به جای نفت
شاید از جنبه دیگر کاهش درآمد های نفتی چندان هم برای اقتصاد وابسته به نفت ایران هم خبر بدی نباشد. این کاهش درآمد باعث شده که دولت به منابع درآمدی دیگر مانند صنعت پتروشیمی و مالیات بیشتر اهمیت دهد و یا بر اساس گفته معاون وزیر نفت به زودی درآمد های بخش گاز می تواند جایگزینی برای نفت شود.
رکن الدین جوادی با اشاره به ارزش ۶ میلیارد دلاری تولید محصولات گازی در هر فاز پارس جنوبی، گفت: با احتساب قیمت‌های فعلی نفت، پیش بینی می‌شود به زودی درآمدهای گازی از نفت کشور پیشی بگیرد.


مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه علاوه بر فاز ۱۷ و ۱۸، فازهای ١٩، ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی تا پیش از تابستان سال آینده آماده افتتاح خواهد شد، تصریح کرد: در صورت رهایی از بحران مالی، باقیمانده فازهای پارس جنوبی هم تا پایان دولت یازدهم به بهره برداری خواهد رسید.
معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه پارس جنوبی به عنوان یکی از دو قطب تولید انرژی کشور است، گفت: تولید روزانه این میدان هم اکنون ٤٢٠ میلیون مترمکعب گاز طبیعی غنی است که سهم اساسی در تأمین انرژی کشور دارد.


این مقام مسئول با تاکید بر اینکه با تکمیل فازهای پارس جنوبی تولید آن معادل پنج میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت خام در روز می شود، بیان کرد: با قیمت‌های کنونی نفت، ممکن است درآمد میدان پارس جنوبی از درآمد تولید نفت پیشی بگیرد.


قیمت نفت: ارزانتر از همیشه
اما اخبار بد همچنان برای صنعت نفت ادامه دارد. موسسه استاندارد چارتر در بدبینانه ترین پیش بینی درباره آینده قیمت نفت برآورد کرد که قیمتها تا 10 دلار در هر بشکه سقوط خواهد کرد.
این موسسه که تاکنون بدبینانه‌ترین نظر را درباره بازار نفت داشته اعلام کرد که قیمت‌ها احتمالا حتی تا 10 دلار در هر بشکه نیز سقوط خواهد کرد.


این بانک خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر هیچ رابطه پایه‌ای برای هدایت بازار به سمت تعادل دیده نمی‌شود، قیمت‌ها تقریبا به طور کلی به وسیله جریانات مالی حاصل از نوسانات در دیگر داراییها همچون دلار آمریکا و بازارهای سهام تعیین می‌شود.
این بانک افزود: ما فکر می‌کنیم قیمت‌ها تا 10 دلار در هر بشکه پایین خواهد آمد.
موسسه مورگان استنلی نیز همانند بانک گلدمن ساش پیش‌بینی کرد که قیمت نفت احتمالا به 20 دلار در هر بشکه سقوط خواهد کرد.
البته جان لافورگ، تحلیلگر بازار نفت می‌گوید: چنین کاهش قیمتی کوتاه مدت خواهد بود چرا که عرضه و تقاضا در حال متعادل شدن است.
نجات دهنده ای از سردسیر !
در حالی که همه نگران تبعات لغو تحریم های ایران بر بازار نفت هستند، ممکن است یک ناجی غیرمنتظره برای بازار نفت وجود داشته باشد و آن روسیه است.
بنا بر این گزارش به گفته اوله هانسن، رئیس بخش استراتژی کالایی ساکسو بانک، روسیه نه تنها نگفته که در آستانه کاهش تولید قرار دارد، بلکه این کشور ممکن است مجموعه ای از واکنش ها را به کاهش تولید از سوی دیگر تولید کنندگان نشان دهد.
این ارزیابی از سوی وی پس از آن صورت گرفته که شرکت دولتی خط لوله ترانس نفت روسیه گفته، شرکت های نفتی روسیه ممکن است صادرات نفت خود را در سال 2016 به میزان 6.4 درصد کاهش دهند.


در این هفته آژانس بین المللی انرژی روز سه شنبه در گزارش ماهیانه خود اعلام کرد، هوای گرم غیرعادی زمستان امسال و افزایش عرضه حداقل تا اواخر سال 2016 بازار نفت را در حالت مازاد عرضه نگه خواهد داشت.
بنا بر این گزارش زمستان گرم امسال در نقاط مختلف جهان موجب شده تا رشد تقاضا برای نفت در سه ماهه پایانی سال 2015 به پایین ترین رقم یک سال گذشته یعنی یک میلیون بشکه در روز برسد که کمتر از 2.1 میلیون بشکه در روز ثبت شده در سه ماهه سوم 2015 است که بالاترین رقم در حدود 5 سال گذشته بود.
آژانس بین المللی انرژی برآورد خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال 2016 را نسبت به گزارش ماهیانه قبلی اش بدون تغییر در رقم حدود 1.2 میلیون بشکه در روز حفظ کرد.
پس از آنکه اوپک در ماه دسامبر اعلام کرد که به رغم مازاد عرضه برای جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت نفت تولید خود را کاهش نخواهد داد، قیمت نفت برنت در روزهای اخیر به پایین ترین رقم از اواخر 2003 تاکنون و کمتر از 30 دلار رسیده است.
آژانس بین المللی انرژی در گزارش خود آورده است: «ما نتیجه می گیریم که بازار نفت با چشم انداز سومین سال متوالی فراتر رفتن مازاد عرضه از یک میلیون بشکه در روز مواجه است و فشار زیادی بر توانایی سیستم نفتی برای جذب این مقدار بالا از عرضه وارد خواهد آمد.»

نظرات
ADS
ADS
پربازدید