گاز جایگزین مطمئن نفت | اتاق خبر
کد خبر: 317597
تاریخ انتشار: 26 بهمن 1394 - 13:44
حسن مرادی مشاور سازمان توسعه تجارت در گفتگو با اتاق خبر مطرح کرد؛
حسن مرادی: با تلاش نیرو های اکتشافی در کشور تولید گاز امسال علاوه بر تامین نیاز داخلی توانسته ایم که گاز را صادر کنیم. در صورتی که مردم صرفه جویی در مصرف گاز را جدی بگیرند می توانیم مقدار بیشتری گاز به کشورهای همجوار صادرکنیم.

اتاق خبر- کاهش بی سابقه قیمت نفت باعث شده که دولت برای تامین بودجه مورد نیاز خود به دنبال راه های دیگری باشد. صادرات گاز و میعانات گازی یکی از راه هایی است که دولت برای تامین بودجه مورد نیاز خود روی آن حساب باز کرده است. با این حال ایران کشوری است که مصرف بالای گاز در آن باعث شده که صادرات گاز آن به مشکل برخورد کند. با این حال کشف میادین جدید گازی و تکمیل فازهای پارس جنوبی باعث شده باردیگر صادرات گاز در دستور کار دولت قرار بگیرد.
حسن مرادی مشاور سازمان توسعه تجارت و کارشناس اقتصادی در مورد وضعیت صدور گاز ایران به سایر کشور و احتمال جایگزینی صادرات گاز به جای نفت این احتمال را ممکن دانست.
مرادی در گفتگو با اتاق خبر با بیان اینکه برخلاف سال های گذشته که کشور با کمبود گاز در فصل سرما روبه رو می شد امسال این اتفاق رخ نداد گفت: با تلاش نیرو های اکتشافی در کشور تولید گاز امسال علاوه بر تامین نیاز داخلی توانسته ایم که گاز را صادر کنیم. در صورتی که مردم صرفه جویی در مصرف گاز را جدی بگیرند می توانیم مقدار بیشتری گاز به کشورهای همجوار صادرکنیم.
مشاور سازمان توسعه تجارت کشورهای همسایه را برای صادرات گاز در اولویت دانست و ادامه داد: به دلیل اینکه استفاده از لوله های گازرسانی بهترین روش برای صادرات گاز است و کشور فاقد ناوگان ال اِن جی و فناوری لازم برای این کار می باشد ، کشورهای همسایه ایران مانند پاکستان، افغانستان و عراق از اهداف قابل دسترس در زمینه صادرات گاز هستند.
این کارشناس اقتصادی با اعلام اینکه در بخش صادرات از طریق لوله کشور دارای قابلیت های زیادی است ادامه داد: باید همه تلاش کنیم که در زمینه صادرات گاز توانمندی های کشور را افزایش دهیم و بتوانیم صادرات گاز را در شرایطی مانند امروز که قیمت نفت به شدت کاهش پیدا کرده جایگزین صادرات نفت کنیم. بنابراین باید با متنوع کردن منابع صادرات گاز، صادرات این محصول را بیش از پیش برای کشور درآمد زا کنیم.
مرادی با اشاره به مشکلاتی که در اوکراین میان این کشور و روسیه به وجود آمد و باعث مختل شدن صادرات گاز به اروپا شد، صنعت گاز کشور را دارای قابلیت تامین گاز اروپا دانست و گفت: این کار غیرممکن نیست اما کار مشکلی است. اما در عین حال باید این نکته را بدانیم که چه گاز اوکراین وجود داشته باشد چه نداشته باشد باید تلاش کنیم که با ساخت لوله های مختلف به اروپا، این منطقه را مشتری گاز ایران کنیم.
مشاور سازمان توسعه تجارت در پایان با رد این ادعا که صرفه جویی در مصرف گاز اساسا امکان پذیر نیست، گفت: هم وزیر نفت و هم آقای روحانی وعده تعویض 4 میلیون بخاری گازی در کشور را داده اند .این بخاری های گازی به شیوه بسیار ابتدایی گاز را مصرف می کنند و به دلیل این که بخش زیادی از حرارت ناشی از سوختن گاز از طریق دودکش هدر می رود مصرف گاز بسیار بالا می رود. دلیل مصرف بالای گاز در کشور این است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید