سرمایه گذاری خارجی عامل رونق اقتصادی | اتاق خبر
کد خبر: 311807
تاریخ انتشار: 6 بهمن 1394 - 11:44
حسین سلیمی
باید گفت که رشدهای اقتصادی بدون برنامه ریزی حاصل نمی شوند؛رشد و رونق اقتصادی معمولا از سرمایه گذاری شروع می شوند.

اتاق خبر- یکی از انتظاراتی که دولت در برنامه ششم توسعه و در بودجه سنواتی 95 ارائه کرده است، تحقق رشد 8 درصدی برای اقتصاد کشور است. باید دید که چگونه می توان به این رقم رسید. جای امیدواری است که هنوز در بخش دولتی چنین بینشی وجود دارد که این رقم را در برنامه پنج ساله توسعه خود در نظر گرفته است.

باید این مسئله را حتما در نظر گرفت که با توجه به ساختارهای اقتصادی کشور و مشکلاتی که از دوران تحریم به جا مانده است، رسیدن به این هدف به سرعت و در زمان کوتاهی محقق نخواهد شد. اما پیش بینی رقم 8 درصدی خالی از فایده نیست؛ شاید راه را برای رشد حداقل 5 تا 6 درصدی هموار کند.

باید گفت که رشدهای اقتصادی بدون برنامه ریزی حاصل نمی شوند؛ در حال حاضر در حدود 5 و نیم میلیون نفر بیکار در سطح کشور وجود دارد که مستلزم سرمایه است. رشد و رونق اقتصادی معمولا از سرمایه گذاری شروع می شوند. ما در کشور چین شاهد بودیم که در عرض 7 تا 8 سال به یک رشد معقولی رسیدند و تمام این موضوع به سرمایه گذاری میلیاردی خارجی ها باز می گردد که در این کشور متمرکز شد. حال اگر ما این میزان رشد را در نظر داشته ولی در این راستا هیچ گونه سرمایه گذاری نداشته باشیم، قطعا به آمال و آروزهای خود دست پیدا نمی کنیم.

باتوجه به اینکه ما دوران سخت تحریم ها را پشت سر گذاشته ایم و در این میان بر اقتصاد کشور و بخش دولتی و خصوصی لطمات جدی وارد شده است؛ در این راستا ابتدا باید مشکلات و به اصطلاح چاله و چوله های موجود رفع شود تا بتوانیم به یک روال عادی بازگردیم و برای اهداف مورد نظر در برنامه ششم توسعه برنامه ریزی شود.

در دوران تحریم اتفاقی که افتاده این است که سرمایه گذاری بخش خصوصی به دلیل بدهی و معوقات و همچنین تحریم ها که انتقال پول و سرمایه را با مشکل مواجه کرده است؛ آسیب جدی دیده است که این مهم همواره در دولت قبلی و فعلی گوشزد شده است؛ به هرحال تمام ایین مشکلات انباشته شده است. به هرحال با لغو تحریم ها بینش و دریچه ای باز شده که حداقل می توانیم اهداف پیش بینی شده و مورد نظر برنامه ها و بودجه را متحقق کنیم. نباید بدین گونه باشد که امری در برنامه پیش بینی شود ولی نحوه سرمایه گذاری و چگونگی جلب سرمایه گذاران مشخص نشود.

واحدهای تولیدی به اندازه ای در دوران تحریم ها آسیب دیده اند و گرفتار شده اند که حال حاضر که گشایشی در شرایط اقتصادی ایجاد شده؛ واحدهای موجود به دنبال این هستند که مشکلات موجود خود را بازسازی و مرمت کنند تا بتوانند سرمایه گذاری های جدیدی انجام دهند.

در این شرایط، امری که در برنامه ششم دیده شده و اکنون نیز بحث روز است؛ جذب سرمایه گذاری خارجی است که باید به کمک اقتصاد کشور بیاید تا بتوانیم به رشد اقتصادی مورد نظر خود برسیم.

البته باید گفت که مشکلات دوران تحریم آنقدر زیاد بوده؛ بخش خصوصی در حال حاضر تنها باید به فکر حفظ بقای واحدهای خود باشد. بخش خصوصی برای توسعه و سرمایه گذاری جدید امکانات چندانی ندارد که انتظار داشته باشیم که امر خصوصی سازی به بخش خصوصی واگذار شود. در دوران جنگ بخش خصوصی تضعیف شد ولی در یک دوره 2 تا 3 ساله سرمایه و صنعت تکانی خورد ولی مجدد در دوران تحریم ها هزینه های هنگفت و مشکلات موجود در نقل و انتقال پول ایجاد شد که اکنون این بخش تنها باید به پاکسازی این امور بپردازد تا بتواند راه سرمایه گذاری جدید را هموار سازد.

 

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید