روی خوش صنایع به اصلاح مصرف انرژی | اتاق خبر
کد خبر: 312185
تاریخ انتشار: 6 بهمن 1394 - 13:27
مقایسه ظرفیت تولید،انتقال و توزیع برق از سال 57 تاکنون نشان می‌دهد که با وجود افزایش جمعیت کشور در طول این سال‌ها به دو برابر، ظرفیت تولید برق به 10 برابر افزایش یافته است.

اتاق خبر: میزان مصرف انرژی در بخش صنعت 36 درصد است که در رتبه دوم در بین بخش خانگی و کشاورزی قرار دارد و بر اساس آخرین آمار مجموع انرژی صرفه‌جویی حاصل ‌شده از محل مدیریت مصرف صنایع در کشور در بازه زمانی اوج بار سال جاری معادل 86 هزار مگاوات‌ساعت و بیش از دو برابر میزان مدیریت‌شده در سال 1393 بوده است.
بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا، مقایسه ظرفیت تولید،انتقال و توزیع برق از سال 57 تاکنون نشان می‌دهد که با وجود افزایش جمعیت کشور در طول این سال‌ها به دو برابر، ظرفیت تولید برق به 10 برابر افزایش یافته است که نشان از مصرف بالای انرژی در کشور دارد اما در راستای پیگیری‌های مکرر در اجرای طرح ذخیره عملیاتی در سال جاری، مقدار انرژی حدود هفتاد هزار مگاوات ساعت از محل اعمال مدیریت مصرف در صنایع بزرگ طی دوره طرح (30 خرداد تا 31 مرداد) صرفه‌جویی‌شده است.

همچنین انرژی معادل اعمال محدودیت مصرف صنایع کوچک در اختیار شرکت‌های برق‌منطقه‌ای در طرح ذخیره عملیاتی در طی دوره اجرای طرح مقدار 17 هزار مگاوات ساعت بوده است که به گفته مصطفی رجبی‌مشهدی معاون راهبری شبکه برق کشور نحوه مشارکت صنایع در این طرح و مشارکت بخش توزیع در مدیریت بار، در سطح شبکه انتقال، تعداد 15 صنعت و در سطح شبکه فوق‏‌توزیع، صنایع کوچک در اختیار شرکت‌های برق‌منطقه‌ای در طرح ذخیره عملیاتی مشارکت کردند.

وی طرح ذخیره عملیاتی صنایع بزرگ را از جمله طرح‌ها و اقدامات مدیریت بار در مرکز راهبری شبکه برق کشور دانست و افزود: در سال 94 با موافقت آرش کردی مدیرعامل شرکت توانیر، مدیریت و برنامه‌ریزی و اجرای طرح ذخیره عملیاتی صنایع بزرگ به معاونت راهبری شبکه برق کشور واگذار شد.

به گفته وی، این طرح یکی از راهکارهای مدیریت و پاسخگویی بار به نیاز شبکه سراسری است که هر کدام از صنایع بزرگ به میزان 200 ساعت در ساعات اوج مصرف و با هماهنگی قبلی و در شرایط اضطرار نسبت به کاهش بخشی از دیماند مصرفی و دریافت مزایای طرح، مشارکت می‏‌کنند و با توجه به اینکه دیماند این صنایع بزرگ در مرکز راهبری شبکه برق کشور (دیسپاچینگ ملی) به صورت لحظه‌ای مانیتور می­‌شود، این طرح به صورت اثربخش و تنها در شرایط نیاز به کاهش بار اجرا شد.

علی‌رغم اینکه تا کنون انتقادهای زیادی نسبت به مصرف بالای صنایع از مصرف برق و انرژی می شد اما به نظر می‌رسد که کارهای مدیریتی انجام شده تاثیرات مطلوبی در این بخش داشته است لذا انتظار می رود که مدیرت مصرف انرژی با توجه به تهدید‌هایی که برای حوزه انرژی وجود دارد ادامه پیدا کند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید