سالانه 17 تن خاک در ایران از بین می‎رود | اتاق خبر
کد خبر: 312195
تاریخ انتشار: 6 بهمن 1394 - 14:23
دبیرکل خانه کشاورز گفت: خاک های کشور از نظر ماده آلی فقیر هستند.

اتاق خبر: عیسی کلانتری(مشاور معاون اول رئیس جمهور)  با اشاره به اینکه ایران رتبه اول در فرسایش خاک را دارد؛ بیان داشت: متاسفانه ایران حائز رتبه اول فرسایش خاک در جهان شده است و سالانه 17 تن خاک در ایران از بین می‎رود که معادل یک میلی‎متر خاک است؛ این در حالی است که برای تشکیل همین مقدار خاک در ایران به حدود چهل سال زمان نیاز است.

بنا بر این گزارش به نقل از ایلنا؛ وی افزود: با توجه به اینکه در چهار سال گذشته تنها برای 32 میلیون نفر در کشور غذا تولید شده است؛ این ادعا که ایران ظرفیت تولید غذا برای یک پنجم جمعیت جهان را دارد؛ درست نیست.

دبیرکل خانه کشاورز با تشریح وضعیت خاک‌های کشور که از نظر ماده آلی فقیر هستند بیان داشت: هوموس خاک به طور متوسط کمتر از 0.4 است در حالی که متوسط جهانی بیش از 2 درصد است و با عدد نمی توان حرف از کشت ارگانیک زد.

وی با تاکید بر اینکه در زمان محدود شدن امکانات برای افزایش میزان کشت باید به سرمایه و دانش اتکا کرد افزود: برای افزایش بهره‎وری در کشاورزی باید یافته‎های نوین تحقیقاتی ترویج داده شوند و فناوری‎های ارزان که امکان استفاده از آن‎ها در داخل کشور فراهم است، از جمله فناوری های مهندسی ژنتیک، مورد بهره‎برداری قرار بگیرند.

وزیر سابق کشاورزی با اشاره به این نکته که با کشت ارگانیک تنها می توان برای 12 میلیون نفر غذا تولید کرد بیان داشت: ایران پتانسیل تولید محصولات ارگانیک را ندارد،کشاورزی ارگانیک میزان تولید را کاهش می دهد و با توجه به اینکه باید میزان بهره برداری را در کشور افزایش داد نمی توان به این روش تولید اتکا کرد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید