چالش کاهش نرخ سود بانکی | اتاق خبر
کد خبر: 312628
تاریخ انتشار: 10 بهمن 1394 - 16:22
حیدر مستخدمی حسینی
دولت نرخ سود بانکی را علیرغم قولی که داده بود کاهش نداد. این درحالی بود که دولت برنامه داشت که نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی مطرح شود و نرخ سود بانکی هر سه ماه کاهش پیدا کند.

دولت مطابق برنامه ای که در مورد نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی مطرح کرد قرار بود که نرخ سود بانکی را هر سه ماه بکاهد. این تعهدی بود که بانک مرکزی داده بود و قرار بود که براساس برنامه دولت در فرایندی و در دوره های سه ماهه کم کند و درنتیجه نرخ سود بانکی واقعی شود. اما انجام نشدن این تعهد دولت باعث شد که اعتماد ها به این نهاد کاهش پیدا کند.


به نظر می آید این نهاد به بازارهای داخلی بی اعتماد است. دولت این پیشبینی را داشت که کاهش نرخ سود بانکی و ورود حجم زیاد نقدینگی به بازار را موجب شود. نتیجه این اتفاق ممکن است موجب افزایش نرخ تورم در بازار و از بین بردن تلاش دولت در کاهش نرخ تورم شوند. تلاشی که به قیمت رکود در اقتصاد کشور منجر شد. با این حال این پیشبینی از سوی دولت باعث شد که دولت و بانک مرکزی برنامه کاهش نرخ سود بانکی را به تعویق بیاندازند تا همچنان نرخ سود بانکی از نرخ تورم بیشتر باشد.


نتیجه این کار این خواهد شد که مردم ترجیح بدهند که پول خود را در بانک ها نگه دارند تا همچنان ارزش نقدینگی آنها حفظ شود. با این کار دولت و به تبع آن بانک مرکزی بتوانند برنامه های خود را برای کاهش نرخ تورم به پیش ببرند. با این حال به نظر من این برنامه در نهایت موفق نخواهد بود. دلیل این پیشبینی این است که اقتصاد تنها وابسته به سیاست های پولی نیست و سایر بازارها مانند سرمایه، کار و تولید نیز از اهمیت بسیاری در اقتصاد کشور دارند.


در حوزه نظام بانکی، نرخ سود بانکی که بانک ها به سپرده ها اختصاص داده اند در حدود 20 درصد است در حالی که نرخ تورم موجود در ایران توسط دولت در حدود 12 درصد اعلام شده است. این نرخ سود بانکی اعلام شده از سوی دولت با نرخ تورمی که دولت اعلام کرده در حدود 8 درصد اختلاف دارد.


اگر دولت اعتقاد به درست بودن نحوه محاسبه نرخ تورم دارد و نرخ تورم اعلام شده را واقعی می داند، باید بانک مرکزی نرخ سود بانکی را متناسب با تورم کاهش دهد. برای شروع این کار اختلاف دودرصدی نرخ سود بانکی نسبت به تورم قابل قبول است. در صورت انجام این کار مردم به سمت بخش های دیگر اقتصاد کشور مانند بورس و تولید خواهند رفت. اما نرخ های سود بانکی بسیار بیشتر از نرخ تورم باعث این خواهد شد که مردم از سرمایه گذاری پول های خود در بخش های تولیدی خودداری نمایند.

 

* معاون سابق حقوقی و مجلس بانک مرکزی

نظرات
عبدالمجیدگلزار
| |
2016-01-31 13:55:33
سلام حرف حساب جواب نداره اگر دولت بخواهد اقتصاد تکان بخورد باید اینکار رو حتما" انجام دهد تا پولهای خوابیده در بانکها روانه بازار سرمایه‌گذاری گردد.
ADS
ADS
پربازدید