۲۰ درصد از کل درآمد خانوار کارگری صرف بهداشت و درمان می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 313413
تاریخ انتشار: 10 بهمن 1394 - 19:43
وحید دستجردی با بیان اینکه حداقل ۲۰ درصد از کل درآمدهای خانوار چهار نفره کارگری صرف سلامت و درمان آنان می‌شود، گفت: تورم بخش سلامت همواره بیش از سایر بخش‌هاست که شورای عالی کار باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشد.

اتاق خبر: مرضیه وحید دستجردی در حاشیه بازدید در پاسخ به سؤال خبرنگار حوزه اشتغال مبنی بر اینکه هزینه‌های مربوط به بخش بهداشت و درمان خانواده‌های ایرانی چقدر است، اظهار داشت: این رقم در یک سال ثابت نیست، چرا که تعرفه‌ها همواره در حال تغییر هستند و هزینه‌های دارو و حوزه سلامت افزایش می‌یابند.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام این خبر که 80 درصد از هزینه‌های خدمات سرپایی پزشکی در بخش خصوصی انجام می‌شود، افزود: بسته به اینکه درمان در بخش دولتی یا خصوصی انجام شود، هزینه‌ها متغییر هستند.

وحیددستجردی همچنین تورم بخش سلامت را بسیار بیش از سایر حوزه‌ها در اقتصاد کشور اعلام کرد و گفت: اگر تورم میانگین بخش‌ها در رنج 20 درصد باشد، تورم بخش سلامت 20 تا 50 درصد بیشتر می‌شود، بنابراین شورای عالی کار که مسئولیت تعیین دستمزد کارگران را دارد، به بخش سلامت توجه ویژه‌ای داشته باشد.

وی در پاسخ به این سؤال مبنی بر اینکه در یک خانواده چهار نفره کارگری، متوسط هزینه‌های بخش بهداشت و درمان چقدر است، گفت: اگر در این خانواده، سالمند وجود داشته باشد 25 درصد کل درآمد و اگر سالمندی نباشد، 20 درصد از درآمد خانواده را به خود اختصاص می‌دهد.

وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین درباره موضوعی که اخیراً پیرامون تجمیع بیمه‌های اجتماعی مطرح شده، گفت: واقعیت آن است که صندوق‌ها وابسته به منابع خود هستند و اگر اعتبارات کافی در این زمینه وجود ندارد، باید اعتبارات آن افزایش یابد و تجمیع آن اولویت اول نیست، چه بسا برای تجمیع صندوق تأمین اجتماعی نمی‌توان به قانون استناد کرد.

وی گفت: مالکان صندوق تأمین اجتماعی، کارگران هستند و همواره کارگران در خصوص صندوق تأمین اجتماعی حساسیت‌هایی دارند که تغییراتی در آن ایجاد شود.

وحید دستجردی در پایان تأکید کرد: در قانون برنامه پنجم توسعه کشور مصوب مجلس شورای اسلامی در مورد تجمیع یا عدم تجمیع صندوق تأمین اجتماعی تناقض وجود دارد و به همین علت امکان اظهارنظر درباره آن نیست.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید