مذاکره‌ای با توتال برای آزادگان نداشته‌ایم | اتاق خبر
کد خبر: 313477
تاریخ انتشار: 10 بهمن 1394 - 22:49
مجری طرح توسعه آزادگان:
مجری طرح توسعه میدان آزادگان‌جنوبی خبر توافق با شرکت توتال فرانسه برای سرمایه‌گذاری در این میدان نفتی را رد کرد.

مجری طرح توسعه میدان آزادگان‌جنوبی با رد خبر توافق با شرکت توتال فرانسه برای سرمایه‌گذاری در این میدان نفتی گفت: خبر منتشر شده در این رابطه اشتباه است و بخش عمده‌ای از توسعه فاز یک آزادگان جنوبی با منابع داخلی انجام شده تنها بخش کوچکی از واحد فراورش آن نیاز به همکاری خارجی دارد که برای آن نیز مناقصه انجام می‌شود.

درحالی که روزنامه ایران به عنوان روزنامه رسمی دولت روز شنبه اعلام کرد که شرکت توتال علاوه بر خرید نفت از ایران، برای توسعه میدان نفتی آزادگان و یکی از فازهای پارس جنوبی در ایران سرمایه‌گذاری می‌کند، سید محمود مرعشی درباره توافق با توتال در رابطه با سرمایه‌گذاری در میدان نفتی آزادگان با رد این خبر، اظهار کرد: هیچ مذاکره ای با توتال در مورد فاز دوم آزادگان صورت نگرفته و فاز یک این میدان نیز عمدتا از طریق منابع داخلی توسعه یافته است.

وی ادامه داد: تنها بخش کوچکی از واحد فراورش این میدان است که برای آن مناقصه برگذار می‌شود و پیش‌تر نیز شرکت هایی برای آن اعلام آمادگی کرده‌اند.

مجری طرح توسعه ازادگان جنوبی درباره اظهارات پیشین خود درباره مذاکرات ۵ میلیارد دلاری نفتی ایران با توتال تصریح کرد: هزینه این میدان 5 میلیارد دلار است و عمده فاز یک از منابع داخلی تامین شده و فاز دوم این میدان نیز به شرکت نفت مربوط است.

از سوی دیگر، کرامت بهبهانی، مجری طرح آزادگان شمالی نیز درباره همکاری شرکت توتال برای سرمایه‌گذاری در بخش شمالی میدان آزادگان با ابراز بی‌اطلاعی در این‌باره گفت: همکاری توتال در آزادگان ربطی به بخش آزداگان شمالی ندارد.

این درحالی است که طبق اظهارات وزیر نفت، طی سفر وی به فرانسه و پیرامون مذاکرات صورت گرفته با شرکت‌های نفتی این کشور، شرکت توتال علاوه بر خرید نفت برای توسعه میدان نفتی آزادگان ویکی از فازهای پارس جنوبی در ایران قرار است، سرمایه‌گذاری می‌کند.

منبع: ایسنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید