حذف استانداردهای اجباری صادرات عسل را کاهش داد | اتاق خبر
کد خبر: 313972
تاریخ انتشار: 12 بهمن 1394 - 16:11
مدیرعامل اتحادیه مرکزی زنبورداران کشور با بیان اینکه امسال صادرات عسل کاهش یافته است، گفت: با برداشتن استاندارد اجباری عسل محموله‌های صادراتی فاقد استاندارد به کشور برگشت.

اتاق خبر: عفت رئیسی سرحدی مدیرعامل اتحادیه مرکزی زنبورداران ایران در مورد علت کاهش صادرات عسل، اظهار داشت: صادرات عسل نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است و دلیل آن تبدیل استاندارد عسل از اجباری به تشویقی است.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ وی افزود: با تشویقی شدن استاندارد، داشتن یا نداشتن استاندارد برای محصول اجباری نیست و در صورت تخلف در محصول تولیدی با جریمه اندک موضوع رفع می‌شود.

رئیسی سرحدی اظهار داشت: دو سال قبل یک سری شرکت‌ها با برندهای مختلف که در میان آن‌ها تعدادی برند شناخته شده هم وجود داشت عسل‌های تولیدی‌شان فاقد استاندارد بود و سعی کردند تا با تحت فشار قرار دادن سازمان استاندارد کشور، استاندارد اجباری عسل را بردارند که در آن زمان با همکاری معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی، انجمن علمی زنبور عسل و اتحادیه مرکزی زنبورداران ایران جلوی این اقدام گرفته شد.

وی در پاسخ به این سوال که دلیل کاهش صادرات عسل به ترکیه که یکی از مشتریان عمده عسل ایران بوده است، چیست، بیان داشت: عسل‌های صادراتی به ترکیه عسل‌های فاقد استاندارد بوده است و به همین دلیل محموله‌های صادراتی به ترکیه برگشت خورده است، چرا که مشتریان خارجی برای سلامت مردمشان ارزش قائل هستند.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی زنبورداران تصریح کرد: کشور ترکیه پس از آزمایش بر روی عسل‌های صادراتی ایران اجازه واردات عسل ایران به کشورش را نداد و حتی اعلام کرد که این عسل‌ها فاقد استاندارد لازم برای مصرف در ایران است و پس از مرجوع شدن به ایران باید معدوم شود.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی زنبورداران کشور بیان داشت:  تولید‌کنندگانی که عسل‌های فاقد استاندارد خود را صادر می‌کنند با اعمال فشار به سازمان استاندارد از این سازمان خواستار محلی و منطقه‌ای شدن استاندارد شدند و سازمان استاندارد هم استاندارد اجباری عسل را به استاندارد تشویقی تغییر داد.

وی افزود: عسل‌ غیر استاندارد در طبیعت درست نمی‌شود، بلکه بخش اعظمی از آن، عسل دست‌ساز و فرموله شده است و با شکستن فضای مولکولی این عسل‌ها را تولید می‌کنند.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی زنبورداران کشور گفت: عسل‌های فرموله، عسلی‌هایی است که زنبور در تولیدشان نقشی نداشته بلکه گلوکز را با اسانس مخلوط می‌کنند و برای اینکه نشان بدهند عسل دارای قابلیت مصرف است با افزودن اسید به مخلوط گلوکز و اسانس و درصد کمی عسل آن را مشتری پسند می‌کنند. 

رئیسی تصریح کرد: وقتی صادرات عسل خارج از اتحادیه و توسط دلال و واسطه انجام شود قاعدتا چنین اتفاقاتی هم دور از انتظار نیست.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی زنبورداران کشور با بیان اینکه در حال حاضر شاهد عرضه عسل با قیمت هر کیلو 12 هزار تومان در بازار و فروشگاه‌ها هستیم، گفت: تولید‌کنندگان این گونه عسل‌ها زنبوردار نیستند و به روش‌های فرموله شده عسل را تهیه می‌کنند.

* پرداخت سود 60 درصدی تولیدکنندگان عسل‌های فرموله به فروشندگان

وی با بیان اینکه تولید‌کنندگان این عسل‌های غیر استاندارد به فروشگاه‌ها عرضه کننده محصولات شان سودهای 60 درصدی پرداخت می‌کنند، تصریح کرد: همین موضوع باعث شده تا عسلی که به صورت کاملا طبیعی تولید می‌شود به فروش نرسد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی زنبورداران بیان داشت: درخواست سود بالا از طرف فروشگاه‌ها فضا را برای تولید محصول ناسالم باز کرده و متاسفانه تولید سفارشی صورت می‌گیرد، در حالی که پرداخت سود 50 یا 60 درصدی به فروشگاه‌ها برای تولید‌کنندگان محصول سالم اصلا امکان‌پذیر نیست.

رئیس اتحادیه مرکزی زنبورداران کشور گفت: قیمت تمام شده هر کیلو عسل طبیعی و استاندارد در سال جاری 47 هزار تومان است.

وی گفت: با توجه به هزینه‌های تولید مردم باید به عسلی که با قیمت پایین عرضه می‌شود شک کنند و مصرف این گونه عسل‌ها سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد.

رئیسی با بیان اینکه عسل ایران جزء بهترین عسل‌های دنیا است، افزود: این در حالی است که عسل‌های ارزان بدون استاندارد به کشورهایی مثل افغانستان صادر می‌شود.

وی بیان داشت: عسل دارای مزیت رقابتی است و کمتر کشوری پیدا می‌شود که مانند ایران دارای انواع مختلف گیاهان دارویی برای تولید این محصول باشد.

* استاندارد اجباری عسل بازگرداننده شود

رئیسی تصریح کرد: در شرایطی که ایران با جهان در حال تعامل است و متقاضیان جدیدی برای محصولات کشاورزی ایران وجود دارد، استاندارد عسل باید سریعا به استاندارد اولیه برگردد و ابزار کنترل آن را به اتحادیه بدهند.

وی با بیان اینکه چرا سازمان استاندارد کشور باید تسلیم تعدادی از شرکت‌های تولید‌کننده عسل فاقد استاندارد، شود، و باید پاسخ دهد که چه توجیهی برای کاهش استاندارد عسل دارد، گفت: این سازمان باید سلامت مردم و منافع ملی کشور را در نظر بگیرد.

رئیسی تصریح کرد: با برداشتن استاندارد عسل نه تنها منافع 75 هزار تولید‌کننده عسل به خطر افتاده است، بلکه سلامت و منافع ملی هم دچار خطر شده است.

وی با اشاره به اینکه صادرات عسل ایران در سال جاری نسبت به سال قبل 80 درصد کاهش یافته است، گفت: نباید اجازه صادرات عسل با موم داده شود، چرا که موم‌ها منشاء تجمع آفت‌کش‌هایی است که در طبیعت استفاده می‌شود و با توجه به اینکه موم ماده‌ای چرب و جاذب است تمام آفت‌کش‌هایی را که در هوا وجود دارد را به خود جذب می‌کند و همچنین تولید‌کنندگان غیراستاندارد عسل برای تولید موم از پارافین استفاده می‌کنند، بنابراین مردم باید از مصرف آن خودداری کنند.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی زنبورداران تصریح کرد: بازار عسل هم‌اکنون در دست سوداگران است و به علت تغییر استاندارد اجباری به تشویقی، قانون هم به آنان کاری ندارد.

رئیسی بیان داشت: با شیوه‌ای که برخی به اصطلاح تولید‌کنندگان عسل برای تولید عسل پیش گرفته‌اند، عسل نه تنها شفا نیست، بلکه مرض و درد است و مصرف آن جان مردم را به خطر می‌اندازد.

وی بیان داشت: در حال حاضر محصول با کیفیت و با استاندارد تولید‌کنندگان داخلی توسط فروشگاه‌ها به علت سود کمی که از آن حاصل می‌کنند، خریداری نمی‌شود.

این گزارش می‌افزاید: مطابق آمار گمرک صادرات عسل در سال جاری نسبت به سال 93 کاهش چشم گیری داشته و از 28 میلیون دلار به 5 میلیون دلار کاهش یافته است.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید