سویفت و نوع نگاه به آن | اتاق خبر
کد خبر: 314496
تاریخ انتشار: 18 بهمن 1394 - 11:41
محمد قلی یوسفی
برقراری سوئیفت علیرغم اینکه برنامه مشخصی نیست و چهارچوب مشخصی ندارد از جهاتی به نفع اقتصاد کشور است. استفاده از این مزیت بستگی به نوع نگاه به اقتصاد ایران و برنامه ریزی برای دوران پسا برجام دارد.

برقراری سوئیفت علیرغم اینکه برنامه مشخصی نیست و چهارچوب مشخصی ندارد از جهاتی به نفع اقتصاد کشور است. استفاده از این مزیت بستگی به نوع نگاه به اقتصاد ایران و برنامه ریزی برای دوران پسا برجام دارد. برقراری رابطه با مجامع بین المللی و اهمیت ارتباطات مالی بین المللی را می توان به داشتن تلفن توصیف کرد که نداشتن آن باعث عقب افتادن و مشکل در ارتباط با دیگران می شود.
با این حال نمی توان برقراری سیستم سوئیفت و نقل و انتقالات مالی را به عنوان راه حل مشکلات اقتصاد کشور دانست. در حقیقت مشکلات اقتصاد ایران به قدری پیچیده است که صرف برقراری سوئیفت و لغو تحریم ها نمی تواند به طور کامل این مشکلات را حل کند. برای مثال دونرخی بودن ارز در کشور یکی از مسائلی است که به عنوان یکی از ضعف های ساختاری در اقتصاد ایران مطرح است و این امر ارتباطی به برقراری سوئیفت و برداشته شدن تحریم ندارد.
تا زمانی که اقتصاد ایران متکی بر نفت و درآمدهای نفتی باشد و دولت برای پرداخت هزینه های جاری کشور وابسته به درامد نفت، نمی توان انتظار داشت که مشکلاتی مانند چند نرخی بودن نرخ ارز در کشور از میان برود و ارز تک نرخی شود. به همین دلیل نمی توان انتظار داشت که در کشورهای نفت خیز و وابسته به درآمد نفتی ارز چند نرخی وجود داشته باشد.
تک نرخی بودن ارز می تواند بسیار ایده آل باشد اما در شرایط حاکم فعلی بر اقتصاد ایران این کار شدنی نیست. متاسفانه در ایران به دلیل وابستگی به نفت و اقتصاد وابسته به درامد های نفتی از ارز چند نرخی استفاده می شود و دولت برای جبران هزینه های خود با نرخ ارز بازی می کند. با این شرایط احتمال تک نرخی شدن نرخ ارز پائین است اما می توان با به کارگیری راهکارهایی شکاف قیمتی میان ارز آزاد و دولتی کم کرد و تا جایی که می توان به هم نزدیک کرد.
برخی از کارشناسان احتمال تبدیل شدن ایران به بازاری برای کالاهای خارجی را بعد از لغو تحریم ها داده اند. با این حال می توان با به کارگیری سیاست های اقتصادی و مدیریت از بروز این اتفاق جلوگیری کرد و مانع از ضربه خوردن اقتصاد کشور و تولیدات داخلی شد. اما به هیچ وجه این اتفاق نباید باعث شود که کشور خود را از دیگران جدا کند و تبدیل به کشوری منزوی از نظر اقتصادی مانند سال های تحریم شود.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید