معرفی دانش فنی 30 گونه آبزی برای حفظ تنوع زیستی | اتاق خبر
کد خبر: 316287
تاریخ انتشار: 21 بهمن 1394 - 03:26
رئیس مؤسیه تحقیقات علوم شیلاتی کشور 30 گونه از آبزیان را که محققان داخلی برای حفظ تنوع زیستی و برای احیاء ذخایر و برای تولید و اشتغال موفق شد‌ه‌اند بیوتکنیک تکثیر و پرورش آن را در سال‌های اخیر به دست آوردند، معرفی کرد.

 اتاق خبر: اولین جشنواره معرفی دانش فنی گونه‌‌های مستعد آبزی پروری و بازسازی ذخایر آبزیان کشور همزمان با دهه مبارک فجر برگزار شد.
بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ در این جشنواره محمد پورکاظمی رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور گفت: هدف از برگزاری این جشنواره معرفی دانش فنی 30 گونه از آبزیان که محققان این مرز و بوم از سال‌ها پیش برای خدمت به جامعه بشری‌، برای حفظ تنوع زیستی‌، برای احیاء ذخایر و برای تولید و اشتغال موفق شده‌اند بیوتکنیک تکثیر و پرورش این گونه‌ها را به دست آورند، عنوان کرد.

وی افزود: کسب چنین دانش فنی هر یک از گونه‌های مستلزم طی مراحل طولانی از جمله مطالعه اکولوژی و بیولوژی گونه ، بومی سازی ، فیزیولوژی تولید مثل ، تکثیر ، لقاح ، پرورش ، لارو ، بچه ماهی و مراحل مختلف تغذیه آن، مقابله با بیماری ، و بعضاً عمل آوری و فرآوری و عرصه به بازار را طی نموده است.

پورکاظمی بیان داشت: برای گونه‌های غیربومی مثل میگو ،‌تیلاپیا‌، کپور ماهیان هندی که هر یک 8-7 سال وقت مدیران موسسه را تا اخذ موافقت از سازمان‌های مرتبط به تولید و بهره برداری برسد.
رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در ادامه تصریح کرد: از این 30 گونه‌‌، گونه های بسیار شاخصی وجود دارد که بعضاً تحول بسیار عظیم در صنعت شیلات و آبزی پروری ایجاد کرد، تولید ماهی سفید خزر در سال 1361 تولید به کمتر از هزار تن رسید.

وی افزود: بنابراین صیادان به تعطیلی و خسارات جدی در تولید مواجه شدند که امروز صید ماهی سفید به حدود 12 هزار تن در سال به ارزش 230 میلیارد تومان رسیده است.

پورکاظمی تصریح کرد: همچنین تولید میگوی وانامی به 22 هزار تن در سال 93 به ارزش 220 میلیارد تومان رسیده است.

وی افزود: گونه‌های دیگر ( گونه های خاویاری، کپور ماهیان هندی ، تیلاپیا ، سوف ، ماهی بنی ، گطان ، شاه میگو ) هم یا در بعد تولید، یا در احیاء و بازسازی ذخایر نقش موثری ایفا می کنند.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با بیان اینکه  علیرغم دستاوردهای ارزشمند فوق تاکنون تقدیر و قدر‌دانی درشأن محققین و پیشکسوتان و در سطح ملّی از آنان بعمل نیامده است، گفت: از سال 1297 تا سال 1381 بیش از 80 سال موسسه زیر نظر شیلات ایران فعالیت می‌کرد و دستاوردهای مراکز تحقیقاتی شیلاتی مستقیماً در عرصه‌ها اجرا و معرفی می‌شد.

وی افزود: بیوتکنیک بیش از 20 گونه از این 30 گونه بعد از الحاق موسسه به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کسب شد و نیاز با حمایت جدی و هماهنگ جهت ترویج گسترده و عملیاتی‌‌تر و تجاری سازی دارد.
پورکاظمی گفت: طبق هماهنگی و برنامه‌ریزی انجام شده در موسسه برای برنامه پنج ساله ششم توسعه در صورت تخصیص اعتبارات تبصره 8-2 موسسه 20 گونه جدید دیگر را معرفی می‌کند و حداقل 10 گونه از این 30 گونه معرفی شده فعلی را به صنعت آبزی پروری معرفی خواهد کرد.

در ادامه جشنواره اسکندر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به فعالیت‌ خوب موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور اظهار داشت: پژوهش‌های موسسات تحقیقاتی باید ترویج یافته و به مرحله اجرا برسد و اگر پژوهشی قابلیت ترویج نداشته و آثار آن در جامعه قابل لمس نباشد آن پژوهش ارزش ندارد.
زند تصریح کرد : پژوهشگر باید بتواند از نتایج طرح پژوهشی خود تولید علم و مقاله  کند، مگر می‌شود پژوهشی قابلیت علمی نداشته و نتوان از آن مقاله استخراج کرد، اگر چنین باشد پس آن طرح بی‌‌ارزش بوده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی به پژوهشگران بشارت داد که برای استفاده از فرصت مطالعاتی در بهترین دانشگاه‌های دنیا شرایط را مهیا و هزینه‌‌های آنرا تامین می‌کند.
بر اساس این گزارش: در پایان این مراسم به مجریان طرح‌های تحقیقاتی که منجر به معرفی گونه‌های آبزیان به آبزی پروری و بازسازی ذخایر در کشور شده بود، لوح تقدیر اهداء شد.
در این جشنواره همچنین نمایشگاهی از تمام 30 گونه‌‌ای که به عنوان گونه‌‌های مستعد آبزی پروری و بازسازی ذخایر معرفی شده بودند برگزار شد و در معرض دید تمامی حاضرین قرار گرفت که تعدادی از این گونه‌ها عبارت بود از ماهی سفید، ماهی سوف، ماهی سیم، ماهی کلمه، سیاه کولی، اسبله

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید