انتشار لیست نهایی اصولگرایان اصفهان | اتاق خبر
کد خبر: 316334
تاریخ انتشار: 21 بهمن 1394 - 07:45
ظهر امروز لیست نهایی اصولگرایان در حوزه انتخابیه اصفهان اعلام شد که این لیست با معرفی چهره‌ای جدید اصولگرا در کنار حذف برخی چهره‌های شاخص همراه است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایلنا از اصفهان، در لیست اعلام شده توسط مجمع اصولگرایان استان اصفهان نام حجةالاسلام احمد سالک، حمیدرضا فولادگر، ‌مجتبی خیام نکویی، کمال حیدری و مجید نادرالاصلی به عنوان منتخبان این مجمع برای حوزه انتخابیه اصفهان معرفی شده است.

اصولگرایان اصفهان در دوره گذشته انتخابات مجلس شورای اسلامی، با دو لیست جداگانه «جبهه متحد اصولگرایان» و لیست «جبهه پایداری» در انتخابات مجلس شرکت کرده بودند که حجةالاسلام سالک به عنوان کاندیدای حاضر در هر دو لیست، عباس مقتدایی به عنوان کاندیدای جبهه پایداری و حمیدرضا فولادگر به عنوان کاندیدای لیست جبهه متحد اصولگرایان در کنار دکتر کامران و خانم اخوان به عنوان دو اصولگرای خارج از هر دو لیست، به مجلس شورای اسلامی راه یافتند.

از اتفاقات عجیب انتخابات دوره گذشته مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه اصفهان، معرفی دو نفر یعنی سردار مرتضی طلایی و مجید نادرالاصلی به عنوان نفر پنجم لیست «جبهه متحد اصولگرایان» در اصفهان بود !

جریان شناسی لیست مجمع اصولگرایان اصفهان

از نظر جریان شناسی سیاسی، همان‌گونه که انتظار می‌رفت لیست ارائه شده به صورت لیست ترکیبی از جریان سنتی اصولگرا، جبهه پایداری، جمعیت ایثارگران و ... ارائه شده است، ولی به نظر می‌رسد برآیند لیستی که با نقش کلیدی حجةالاسلام سالک بسته شده، به سمت اصولگرایان تندرو گرایش دارد.

اگر لیست انتخابات پیشین مجلس در اصفهان را به عنوان ملاک قضاوت قرار دهیم، نفر اول لیست امروز یعنی حجةالاسلام سالک در دوره گذشته در هردو لیست اصولگرایان(جبهه متحد و جبهه پایداری) حضور داشت.

مجتبی خیام نکویی و مجید نادرالاصلی دو کاندیدای لیست جبهه پایداری در انتخابات مجلس گذشته بودند (البته نام نادرالاصلی به عنوان نفر پنجم لیست جبهه متحد نیز برده می‌شد که محل اختلاف بود) و در نهایت، نام حمیدرضا فولادگر در لیست جبهه متحد اصولگرایان به عنوان لیستی که از سوی اصولگرایان سنتی حمایت می‌شد، قرار گرفته بود.

کمال حیدری چهره بعدی لیست این دوره اصولگرایان اصفهان، کاندیدای کمتر شناخته شده اصولگرا به نسبت 4 نفر دیگر است. هرچند از سوابق و مواضع سیاسی وی اطلاع زیادی در دست نیست ولی به نظر می‌رسد وی مواضع نزدیک به جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی داشته باشد.

چهره‌هایی که از لیست اصولگرایان اصفهان بیرون ماندند

 به نظر می‌رسد ادامه حضور افرادی که از لیست نهایی اصولگرایان در اصفهان بیرون مانده‌اند، بزرگترین چالش روزهای آینده اصولگرایان اصفهان باشد. آیت الله مهدوی عضو شورای عالی اصولگرایان اصفهان در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها، از کاندیداهای اصولگرا که در لیست نهایی حضور ندارند خواسته از عنوان اصولگرایی استفاده نکنند و از کاندیداهایی که رای‌آوری ندارند، خواسته انصراف دهند.

یکی از مشهورترین این افراد، عباس مقتدایی نماینده فعلی اصولگرای مجلس شورای اسلامی است. وی در دوره قبل انتخابات مجلس شورای اسلامی، به عنوان کاندیدای لیست جبهه پایداری به مجلس شورای اسلامی راه یافته بود. البته به نظر نمی‌رسد وی قصد انصراف از ادامه حضور در این انتخابات را داشته باشد.

دیگر چهره شناخته شده اصولگرا که از لیست معرفی شده بیرون مانده، حجةالاسلام سید مصطفی طباطبایی نژاد نماینده اردستان در مجلس هفتم و مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری است. وی فرزند برادر آیت‌الله سید یوسف طباطبایی نژاد، نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه اصفهان محسوب می‌شود که در این دوره انتخابات، از حوزه انتخابیه اصفهان ثبت‌نام کرده بود.

حسن کامران و همسرش نیره اخوان، دو اصولگرای دیگر حاضر در انتخابات مجلس در اصفهان هستند که مانند دوره‌های گذشته، خارج از لیست اصولگرایان در انتخابات مجلس شرکت کرده و حضور دارند. این زوج نماینده، در سه دوره گذشته به عنوان نماینده اصفهان به مجلس شورای اسلامی راه یافته‌اند و اکنون کاندیدای حضور در مجلس برای چهارمین دوره پیاپی شده‌اند. هرچند آن‌ها خود را مستقل‌های انتخابات اصفهان با مواضع نزدیک به اصولگرایان می‌نامند، ولی همواره نام آن‌ها در زیر تندترین بیانیه‌ها و نامه‌های نمایندگان مجلس که اغلب با هدایت نمایندگان جبهه پایداری به پیش می‌رود، دیده شده است.

سید احمد نواب رییس اسبق سازمان هلال‌احمر استان اصفهان نیز از افرادی بود که مانند دوره قبلی انتخابات، زمزمه‌هایی مبنی بر حضورش در لیست شنیده شد ولی درنهایت از لیست نهایی مجمع اصولگرایان اصفهان بازماند.

به جز این افراد، سید مجید عاملیان مدیرکل پیشین آموزش‌وپرورش استان اصفهان، علیرضا پرهام شهردار اسبق منطقه 4 اصفهان و... دیگر افرادی هستند که از لیست اصولگرایان اصفهان بیرون مانده‌اند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید