نرخ سود تسهیلات ۱۶درصد مطلوب بانک‌هاست | اتاق خبر
کد خبر: 318194
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1394 - 13:27
رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی با اشاره به اینکه شورای پول و اعتبار درباره کاهش سود تسهیلات تصمیم گیری خواهد کرد، گفت: با توجه به اینکه نرخ تورم یکساله حدود ۱۳ درصد شده است، نرخ مطلوب سود بانکی حدود ۱۶ درصد است.

اتاق خبر: عبدالناصر همتی در شبکه خبر با بیان اینکه 90 درصد از هزینه های بانکها ،‌ صرف پرداخت سوده سپرده ها می شود، افزود : برای کاهش سود تسهیلات چاره ای جز کاهش قیمت تمام شده پول در بانکها نیست و مهمترین رکن برای این منظور کاهش سود سپرده هاست.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی گفت : با توجه به کاهش شدید تورم در دو سال گذشته انتظار عمومی بر کاهش نرخ سود سپرده هاست به همین علت وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی در پی یافتن ساز و کارهای لازم برای کاهش واقعی و نه دستوری سود سپرده متناسب با کاهش تورم است برای همین هم این کاهش به صورت تدریجی انجام خواهد شد .

همتی افزود : همه متغیرهای اسمی از جمله دستمزد ها ، نرخ ارز و سود بانکی باید به متغیر تورم نزدیک شوند تا بازارهای اقتصادی ما به تعادل برسد و بتوانیم رشد مطلوبی را در آینده داشته باشیم.

رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی گفت: کاهش نرخ سود بانکی از 20 به 18 درصد از اول اسفند اجرا می شود و بانک مرکزی از این اقدام سیستم بانکی حمایت می کند و ضمانت های اجرایی را برای این منظور پیش بینی خواهد کرد .

وی با بیان اینکه سیستم بانکی ما آسیب دیده است افزود : بدهی های سنگینی از سال های‌ گذشته بر دوش دولت و سیستم بانکی باقی مانده و هم اکنون بیش از صد هزار میلیارد تومان میزان بدهی دولت به سیستم بانکی است .

همتی گفت : همچنین حدود 100 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی وجود دارد که موجب قفل نقدینگی شده است .

وی افزود : بانک مرکزی نسبت سپرده های قانونی را کاهش داد و بازار بین بانکی را فعال کرد و به اضافه برداشت های‌ بانک ها نظم بخشید و خط اعتباری در اختیار بانک ها قرار داد.

همتی ادامه داد: این اقدامات موجب شد که بازار بین بانکی سبک شود و این بازار ، از 18 تا 19 درصد در نوسان است که این نشان می دهد بانک ها می توانند نرخ سود بانکی را کاهش دهند .

رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی گفت: اگر بازار بین بانکی بیشتر از این کاهش یابد دوباره نرخ سود بانکی را کاهش خواهیم داد .

همتی افزود: نرخ بهره حقیقی نباید بیش از 2تا 3 در صد بیشتر از نرخ تورم باشد .

وی گفت: با توجه به اینکه نرخ تورم یکساله حدود 13 درصد شده است نرخ مطلوب سود بانکی حدود 16 درصد است .

همتی افزود : شورای پول و اعتبار درباره کاهش سود تسهیلات تصمیم گیری خواهد کرد و زمانی که نرخ سود سپرده ها کاهش یابد این موضوع بر روی سود تسهیلات هم تأثیر خواهد گذاشت.

رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی گفت: کاهش سود سپرده ها در میان مدت به نفع سپرده گذاران است زیرا تورم را تثبیت می کند و به رونق اقتصاد و اشتغال کمک می کند.

عبدالناصر همتی در برنامه  افزود: اکنون بانکها 90 درصد تأمین مالی  را انجام می دهند در حالی که باید سایر منابع از جمله بازار سرمایه باید در این زمینه فعال شود و همچنین از سرمایه ها ی خارجی هم باید استفاده کرد.

وی گفت: بانک ها وظیفه تأمین بلند مدت مالی را ندارند  و باید برای تأمین مالی کوتاه مدت و سرمایه در گردش و مشاغل خرد وارد شوند .

همتی با اشاره به اینکه تکیه زیاد به سیستم بانکی ،‌ تورم را افزایش می دهد افزود :‌ متأسفانه بخش زیادی از تسهیلات به اسم تولید گرفته شده اما در جاهای دیگر هزینه شده است  و بخش زیادی از معوقات در این زمینه است .

رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی گفت: دو دسته بدهکار بانکی داریم یکدسته به بهانه تولید تسهیلات دریافت کردند اما در جای دیگر خرج کردند و دسته دیگر تسهیلات برای تولید گرفتند اما به خاطر سه برابر شدن نرخ ارز و به علت شرایط تحریم و رکود، گرفتار شدند که ما سعی می کنیم به آنها کمک و مدارا کنیم .

نظرات
ADS
ADS
پربازدید