کنیا مشتری میعانات گازی ایران شد | اتاق خبر
کد خبر: 318255
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1394 - 19:42
یک مقام مسئول از صادرات دو محموله میعانات گازی و گازمایع به کنیا خبر داد و گفت: به زودی سومین محموله میعانات گازی پالایشگاه سیری در خلیج فارس صادر خواهد شد.

اتاق خبر: محمدرضا صفری‌راد در تشریح مهمترین دستاوردهای بهره‌برداری از پالایشگاه ان‌جی‌ال سیری، گفت: این پالایشگاه از ظرفیت فراورش روزانه ۱۴۳ میلیون فوت مکعب گاز طبیعی برخوردار است و گاز همراه سکوهای نفتی اطراف جزیره سیری پس از انتقال به جزیره فرآورش و جداسازی گاز طبیعی و سایر فرآورده‌های گازی انجام می‌گیرد.

بنا بر این گزارش به نقل از مهر ؛معاون پالایشگاه گاز ان‌جی‌ال سیری در شرکت نفت فلات قاره ایران تصریح کرد: هم‌اکنون گاز جمع‌آوری شده از میادین نفتی اطراف سیری از طریق دو خط لوله سیری به جزیره کیش به طول تقریبی ۸۳ کیلومتر و سیری به جزیره قشم به طول تقریبی ۱۰۴ کیلومتر قابلیت انتقال را دارد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه هم‌اکنون گاز مورد نیاز نیروگاه برق کیش و نیروگاه‌های جزیره سیری از طریق گازهای همراه نفت تامین می‌شود، اظهار داشت: استفاده از گازهای همراه نفت به جای فرآورده‌های نفتی به ویژه گازوئیل در نیروگاه‌های برق سیری و جزیره کیش منجر به صرفه‌جویی قابل توجه اقتصادی شده است.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس یک برنامه زمانبندی سه ماهه با بهره‌برداری از یک واحد جدید شیرین‌سازی در سکوی نفتی نصر، به زودی ظرفیت تولید گاز و خوراک ورودی به پالایشگاه سیری افزایش می‌یابد، تاکید کرد: تاکنون علاوه بر گاز طبیعی، محصولات مختلف گازی همچون پروپان، بوتان و میعانات گازی از گازهای همراه نفت، جداسازی و به صورت جداگانه صادرات می‌شود.

صفری راد با اعلام اینکه به زودی چهارمین محموله میعانات گازی این مجتمع پالایشگاهی توسط امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، بازاریابی و به بازار جهانی صادر خواهد شد، تاکید کرد: اسکله و سازه‌های دریایی در حاشیه پالایشگاه سیری به منظور پهلوگیری کشتی‌های بزرگ نفتکش و صادرات محصولات گازی ایجاد شده است.

وی، ارزش محصولات تولیدی در پالایشگاه سیری را سالانه حدود ۱۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و یادآور شد: تاکنون دو محموله میعانات گازی و گاز مایع تولید شده در این پالایشگاه به کنیا صادر شده است.

کد:96109

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید