تولید نفت ایران به روزانه 4.7 میلیون بشکه افزایش می یابد | اتاق خبر
کد خبر: 319448
تاریخ انتشار: 1 اسفند 1394 - 18:21
معاون وزیر نفت گفت: تولید نفت ایران در سال های آتی به روزانه چهار میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه نفت افزایش می یابد.

 

اتاق خبر: رکن الدین جوادی درباره چالش های صنعت نفت ایران در پساتحریم، افزود: از جمله چالش های نفت در این دوران، بازپس گیری سهم از دست رفته ایران در بازارهای جهانی نفت خام است.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ وی اضافه کرد: در سال 1391 و به دنبال حذف نظام سهمیه بندی در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، شباهت انواع نفت خام ایران به عراق و انعطاف بالای عراقی ها در بازار؛ این کشور حوزه خلیج فارس اکنون رقیب جدی ایران در بازار شده و ایران نیز بخشی از بازارهای صادراتی خود را از دست داده است.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه ایران هم اکنون به همه مشتریان قدیمی و جدید خود اطمینان داده است تا نیاز آنها را تامین کند، ادامه داد: برای اینکه هرچه سریع تر به ظرفیت هدف برسیم لازم است هرچه سریع تر تولید و صادرات نفت را افزایش دهیم.
وی رسیدن به ظرفیت تولید روزانه چهار میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه نفت خام را از جمله اهداف تعیین شده در برنامه ششم توسعه اعلام کرد و گفت: چنانچه صادرات نفت ایران سال آینده به روزانه ٢ تا ٢ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه افزایش یابد؛ به این معناست که یک میلیون بشکه دیگر به ظرفیت صادراتی ما افزوده می شود.
معاون وزیر نفت گفت: به ازای این یک میلیون بشکه، چنانچه میانگین قیمت نفت را 50 دلار برای هر بشکه در نظر گیریم، سالانه حدود 37 میلیارد دلار درآمد عاید کشور می شود.
 ایران در دوران تحریم روزانه حدود دو میلیون و 800 هزار بشکه نفت تولید می کرد که یک میلیون بشکه صادر و مابقی در پالایشگاه های داخلی مصرف می شد.
ایران اعلام کرده است قصد دارد در پساتحریم میزان تولید و صادرات نفت خود را یک میلیون دیگر اضافه کند.
بر این اساس، در گام نخست 500 هزار بشکه و در گام دوم 500 هزار بشکه دیگر به میزان تولید و صادرات نفت ایران افزوده می شود.
تاکنون ایران توانسته است افزایش 500 هزار بشکه ای صادرات نفت را محقق کند و مشتریانی را در اروپا و آسیا برای این افزایش تولید بیابد.کد:94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید