بیش از 260 هزار تن سهم ایران از صید ماهیان تن دراقیانوس هند | اتاق خبر
کد خبر: 319852
تاریخ انتشار: 3 اسفند 1394 - 12:17
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران با اعلام اینکه نزدیک به دو میلیون تن ماهی تن در اقیانوس هند صید می شود سهم ایران را بیش از 260 هزار تن عنوان کرد.

اتاق خبر: حسن صالحی روز یکشنبه در آئین افتتاحیه سومین همایش بین المللی تن ماهیان اقیانوس هند در مورد میزان ذخیره تن ماهیان و برداشت آن اظهار داشت : در شرایط کنونی نزدیک به دو میلیون تن ، ماهیان تن در اقیانوس هند صید می شود( یک ممیز هفت دهم میلیون تن ) که از این میزان، اندونزی از نظر تعداد شناور و میزان صید در رتبه نخست است و پس از آن جمهوری اسلامی ایران با بیش از 260 هزار تن از ماهیان تن و شبه ماهیان در رتبه دوم قرار دارد .
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ وی اضافه کرد : ایران مقام نخست صید تن ماهیان در غرب اقیانوس هند را دارد که بیانگر ظرفیت و توان بالای کشورمان در حوزه شیلات است.
صالحی اظهار داشت : بیش از 800 شناور صیادی از ایران در اقیانوس هند به صید و صیادی مشغول هستند .
رئیس سازمان شیلات ایران در مورد بحث سهمیه بندی در این همایش گفت: ایران یک کشور ساحلی است ودر شمال غربی اقیانوس هند قرار دارد، تجربه خوبی به لحاظ صیادی داریم ، و زیر ساخت ها و امکانات موجود نشان از این دارد که در آینده جایگاه خوبی در این عرصه خواهیم داشت .
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اعلام اینکه استان هرمزگان یکی از محورهای مهم توسعه پرورش ماهی در قفس است گفت : در شرایط کنونی این برنامه در اطراف جزیره قشم ، در منطقه گرزه در غرب بندر چارک توسعه پیدا کرده است .
صالحی گفت : جزیره کیش یکی از مناطق مهم برای ایجاد پایانه های صادراتی محصولات شیلاتی تولید شده از قفس و ماهیان با ارزش اقتصادی است که امیدواریم در جلسه امروز با علی اصغر مونسان مدیر عامل منطقه آزاد کیش به چار چوب مشخصی برای تحقق صادرات غیر نفتی در جزیره کیش برسیم ، با ایجاد و طراحی پایانه های صادراتی در کیش می توانیم یک الگو برای کشور باشیم .
وی اظهار داشت : کیش به عنوان جزیره صیادی بدون تور و موفقیت صید به روش لانگ لاین موفق عمل کرده است و تلاش ما این است جزایر خلیج فارس را به عنوان جزایر بدون تور هدف گذاری کنیم ، حرکت بسیار مهم زیست محیطی و حفظ گونه های با ارزش اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده برای ابزیانی است که صید می شود .
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه صیادان جزیره کیش از این روش رضایت کامل دارند گفت : بالا رفتن ارزش محصولات و حفظ ذخایر سبب رضایت آنها شده است و امیدواریم بتوانیم آن را در همه بخش های جزیره توسعه دهیم .
وی گفت : جزایر هندورابی و فارور هم به این طرح خواهند پیوست .
سومین همایش تن ماهیان غرب آقیانوس هند صبح امروز یکشنبه با حضور مدیرعامل منطقه آزاد کیش، سید پرویز محبی مدیرکل شیلات استان هرمزگان ، جمعی از مسئولان و کارشناسان داخلی و خارجی در سالن همایش های بین المللی این جزیره در حال برگزاری است.
ایران با صید بیش از 260 هزار تن از انواع گونه های سطح زی درشت و اختصاص 50 درصدی از حجم تولیدات دریایی کشور به عنوان دومین کشور بهره بردار از ذخایر تن ماهیان اقیانوس هند در بین 45 کشور بهره بردار در این حوزه محسوب می شود .
در این همایش سه روزه بیش از 35 کشور از جمله استرالیا، سریلانکا، مالدیو و اندونزی حضور دارند .
دو نشست در سال های 2011 و 2013 در کشورهای کنیا و عمان برگزار شده است و با توجه به اعلام دبیرخانه کمیسیون تن ماهیان اقیانوس هند وموفقیت استان هرمزگان و به ویژه جزیره کیش به عنوان قطب صیادی بدون تور، این جزیره برای سومین نشست انتخاب شد.
سازمان شیلات ایران به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران از سال 2002 میلادی با مصوبه هیات وزیران و مجلس شورای اسلامی به عضویت رسمی کمیسیون تن ماهیان اقیانوس هند درآمده است.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید