آموزش‌های مهارتی باید از بازار کار بازخورد گرفته باشند | اتاق خبر
کد خبر: 320826
تاریخ انتشار: 5 اسفند 1394 - 22:06
سرپرست معاونت آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: زمانی می‌توان ادعا کرد که در زمینه مهارت‌آموزی موفق بوده‌ایم که همه افراد مهارت آموخته جذب بازار کار شده باشند.

اتاق خبر: علی موسوی در جلسه شورای مهارت استان کرمانشاه که در استانداری برگزار شد، با بیان اینکه استانداردهای آموزشی باید توسط بخش خصوصی نوشته شوند و نه بخش دولتی، گفت: نباید برای حل معضل اشتغال دنبال راهکارهای پیچیده رفت.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی سفارش محوری و تقاضامحوری را راهکاری اثرگذار برای حل معضل اشتغال عنوان کرد و گفت: در آموزش مهارت‌های فنی‌و ‌حرفه ای باید هوشیار بود و بگونه‌ای عمل نکنیم که با در اختیار نهادن حجم زیادی از دانسته‌ها، از آموزش مهارت‌ها جا بمانیم و فرد آموزش یافته عملا توان کار در بازار را نداشته باشد.

موسوی مهمترین هدف سازمان آموزش و فنی و حرفه‌ای کشور را توانمندسازی افراد برای حضور موثر در جامعه دانست و گفت: زمانی می‌توان ادعا کرد که در زمینه مهارت آموزی موفق عمل کرده‌ایم که همه افراد مهارت آموخته جذب بازار کار شده باشند.

وی ادامه داد: در آموزش‌های مهارتی باید بازار کار کشورهای همسایه نیز برای داشتن تعامل مثبت با آنها مورد توجه قرار گیرند.

سرپرست معاونت آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در ادامه با بیان اینکه خیلی از کشورهای دنیا در بکارگیری دانشجویان و فارغ التحصیلان خود با چالش مواجه هستند و این موضوع تنها خاص کشور ما نیست، گفت: غالبا در این کشورها از جنبه‌های فنی و تخصصی مشکلی وجود ندارد و تنها در حوزه کارگروهی و مدیریت زمان نیاز به کار بیشتر دارند، در حالیکه در کشور ما دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها آمادگی لازم برای حضور در بازار کار را ندارند و ریشه این مشکل در این است که در کشور ما در دادن مجوز برای اضافه شدن رشته‌های جدید به مجموعه آموزش عالی به همه چیز توجه می شود، بجز تجهیزات لازم برای داشتن آن رشته.

به گفته موسوی ملاک و معیار اضافه شدن رشته‌ها و مهارت‌ها به مجموعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برخورداری از امکانات و تجهیزات لازم است.

موسوی در ادامه با اشاره به آمار بالای بیکاران استان کرمانشاه گفت: آمار بالای بیکاران این استان گواه این مدعاست که فرصت زیادی برای آموزش افراد وجود ندارد، لذا آموزش‌های مهارتی باید به سمتی سوق داده شوند که افراد را در کوتاهترین زمان ممکن بریا ورود به بازار کار تربیت کنند.

موسوی سپس با بیان اینکه استان کرمانشاه در حوزه مهارت آموزی از خیلی از استان‌های کشور جلوتر است، گفت: البته استان کرمانشاه در حوزه مهارت‌آموزی هنوز به نقطه ایده آل نرسیده و جای کار در این حوزه زیاد است.

وی داشتن یک تحلیل اقتصادی از آینده استان در کنار شناسایی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان و بعد سمت و سو دادن آموزش‌ها به ویژه آموزش‌های مهارتی به سمت نیازهای استان را لازمه موفقیت در حل معضل بیکاری دانست.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم حضور پررنگ بخش خصوصی در جلسات شورای مهارت، جای بخش خصوصی را در این نشست خالی دانست.

وی با اشاره به لزوم حضور اتحادیه‌ها، صنف‌ها و واحدهای تولیدی بزرگ در جلسات شورای مهارت گفت: آموزش‌های مهارتی زمانی می‌توانند کارکردهای لازم را داشته باشند که از بازار کار بازخورد گرفته باشند.

موسوی با بیان اینکه رئیس اتحادیه کاریابی و روسای اصناف باید پای ثابت جلسات شورای مهارت باشند، افزود: بخش دولتی نباید بخش خصوصی را رقیب خود بداند.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید