خزانه گیری شالی برنج با 12 روز زودتر در مازندران آغاز شد | اتاق خبر
کد خبر: 320851
تاریخ انتشار: 5 اسفند 1394 - 23:53
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از آغاز خزانه گیری برنج در برخی از اراضی مرکزی استان خبر داد و گفت: شماری از شالیکاران بابل ، آمل ، فریدونکنار و بابلسر با هدف انجام کشت دوم ، خزانه گیری شالی را امسال 12 روز زودتر شروع کردند.

اتاق خبر: دلاور حیدرپور افزود :از آنجاییکه رویکرد دولت حمایت از کشت شالی فقط در دو استان مازندران و گیلان است، توسعه کشت دوم برنج با صرفه جویی و مدیریت آب جوابگو است.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ وی با بیان اینکه شرایط آب و هوایی برای خزانه گیری به روش پوشش پلاستیکی مناسب است، ادامه داد: تنها دغدغه انجام کشت دوم در اراضی شالیزاری کمبود آب است که اگر صرفه جویی و مدیریت صورت بگیرد ، تا 25 درصد آب کشاورزی قابل ذخیره برای کشت دوم است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران شخم و شیار زمستانه با هدف استفاده بهنگام از آب باران و مبارزه با آفات را مهم توصیف کرد و بیان داشت: در چند سال اخیر این مهم بین کشاورزان نهادینه شده است.
حیدر پور با بیان اینکه اکنون بیشتر اراضی شالیزاری مرکزی استان مازندران آب تخت شده است، اظهار داشت :با توجه به کمبود زمین ، کشت دوم سبب افزایش تولید و در نهایت درآمد کشاورزان را به همراه دارد.
وی بر لزوم کشت ارقام پر محصول در سال زراعی جاری تاکید کرد و گفت: دولت در انجام کشت ارقام پر محصول حمایتی خاصی را در تامین بذر گواهی شده ، کود های شیمایی و خرید تضمینی برنج انجام می دهد.
در سال زراعی گذشته 217 هزار هکتار از اراضی زراعی مازندران زیر کشت نشاء برنج رفت.
مازندران حدود 230 هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که سالانه با تولید بیش از 900 هزار تن انواع برنج ، 44درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.
مازندران 460 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد و سالانه بیش از شش میلیون تن انواع محصول کشاورزی در این استان تولید می شود.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید