فساد اداری علت اصلی قاچاق میوه | اتاق خبر
کد خبر: 322890
تاریخ انتشار: 12 اسفند 1394 - 16:10
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی خانه اقتصاد در گفت و گو با اتاق خبر مطرح کرد
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی خانه اقتصاد ایران: قطعا قاچاق در این سطح وسیع نمی تواند غیرسازمانی باشد و فساد اداری را می توان علت اصلی این امر دانست.

اتاق خبر- نایب رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی خانه اقتصاد ایران در ارزیابی رویکرد وزارت جهاد کشاورزی و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا، اظهار کرد: متاسفانه تا به امروز عملکرد ضعیفی را از این نهادها شاهد بودیم.

کاظم کریمی در گفت و گو با اتاق خبر افزود: عمدتا قاچاق میوه از دو راه صورت می گیرد؛ یکی مبادی رسمی است که نظارت درستی بر آن صورت نمی گیرد و دیگری مبادی غیر رسمی.

وی ادامه داد: قاچاق در این سطح وسیع نمی تواند غیرسازمانی باشد و شاید فسادهای اداری باعث گسترش آن در کشور می شود، در این راستا باید زیرساخت های کشور مهیا شود تا شاهد قاچاق تا به این میزان بالا در کشور نباشیم.

کریمی تصریح کرد: از زمان تولید تا مصرف میوه در بازار باید به کیفیت و ماندگاری و در کنار آن بکارگیری صنایع تبدیلی توجه ویژه ای شود.

عضو کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی خانه اقتصاد ایران با ابراز تاسف از اینکه در کشور هدررفت زیادی در جریان تولید به مصرف محصولات وجود دارد؛ گفت: هدررفتی در حدود 60 تا 70 درصد باعث بالارفتن قیمت تمام شده محصول می شود که علت اصلی آن به ناکارآمدی صنایع تبدیلی و ناهماهنگی ظرفیت کشاورزی با صنایع تبدیلی بازمی گردد.

وی به نبود برنامه ای مناسب در حوزه کشاورزی اشاره ای داشت و عنوان کرد: باید مطابق با ظرفیت صنایع تبدیلی، صادراتی و همچنین منابع داخلی برنامه ریزی لازم انجام شود که متاسفانه برخی اوقات طرح و برنامه ای مازاد بر نیازها تنظیم می شود. برنامه ریزی مناسب گام بزرگی در جهت مبارزه با قاچاق است.

به گفته کریمی؛ یکی از دلایل عمده قاچاق این است که ما تولید میوه داریم ولی به دلیل هدررفت بالا زمانی که مردم به آن نیاز دارند در بازار موجود نیست.

وی در واکنش به گفته برخی از کارشناسان که میوه های قاچاق را زنگ هشدار جدی برای سلامت مردم دانسته اند، گفت: طبیعی ساست که در بازار داخلی چون مسیر حمل میوه کوتاه است نیازی به مواد نگه دارنده احساس نمی شود ولی میوه های قاچاق وارداتی به دلیل بعد مسافت طولانی به این موارد نیاز دارند. علاوه براین عمده محصولاتی که در خارج از کشور تولید می شوند، تراریخته هستند که میزان زیان آن ها ثابت شده است.

کریمی گفت: میوه های قاچاق که بر ورود آن ها به کشور نظارتی وجود ندارد، غالبا ظاهری خوب ولی کیفیت پایینی دارند که رضایت مصرف کننده حاصل نمی شود.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی خانه اقتصاد ایران اظهار کرد: به دلیل اینکه از شیوه های درستی در حوزه کشاورزی کشور استفاده نمی شود، مصرف آب زیرزمینی بالا است که این موضوع توجیه اقتصادی ندارد.

کریمی تصریح کرد: این موضوع که زمین های ما از وضعیت قابل کشت به غیرقابل کشت تبدیل می شوند به دلیل همین مصرف بالای آب در کشور است. کشاورزان برای اینکه امورات زندگی خود را بگذرانند به تعبیری اعضای بدن خود را خرید و فروش می کنند. چونکه آب و زمین کشاورزی اعضای بدنه اقتصادی کشور محسوب می شوند.

94106ت 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید