دولت مصمم به رفع موانع تولید در صنعت پتروشیمی است | اتاق خبر
کد خبر: 322933
تاریخ انتشار: 12 اسفند 1394 - 22:51
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: دولت مصمم است تا همه موانع تولید را در بخش های مختلف صنعت پتروشیمی برطرف سازد.

اتاق خبر: مرضیه شاهدایی در جشنواره جایزه تعالی صنعت پتروشیمی درباره برنامه های این شرکت در پساتحریم افزود: نخستین برنامه، تکمیل طرح های نیمه کاره است و برای این منظور جذب سرمایه گذاری های جدید دنبال می شود و از برنامه های دیگر در دوران پساتحریم ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه صنعت پتروشیمی است.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ وی موضوع مذاکره با شرکت‌های خارجی را یادآور شد و گفت: شرکت‌های متعدد اروپایی و آسیایی به ایران مراجعه کرده و نشست‌هایی نیز برگزار شد، اما تاکنون به نتیجه نهایی نرسیده است و هنگام کسب نتایج لازم اطلاع رسانی خواهد شد.

شاهدایی افزود: هفته های گذشته دو شرکت سازنده تجهیزات پتروشیمی از آمریکا به ایران مراجعه کردند که قصد سرمایه گذاری نداشتند، بلکه به دنبال فروش تولیدات خود بودند و مذاکراتی با شرکت باسف آلمان انجام شده که در حال ارزیابی شرایط برای حضور در ایران است و تا کنون تفاهم نامه و یا قراردادی امضا نشده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه انتقال فناوری به داخل کشور از برنامه‌های دیگر این بخش در دوران پساتحریم است، گفت: دوران تحریم گام های بزرگی برای توسعه صنعت پتروشیمی برداشته شد، اما موضوع فناوری های جدید به طور کامل حل نشد.

وی اظهار داشت : تلاش می شود در بخش فناوری میان و پایین دستی صنعت پتروشیمی عقب ماندگی جبران شود و برای دستیابی به فناوری های جدید شرکت یا کشوری خاص مورد نظر نیست .

این مقام مسئول افزود: پتروشیمی برنامه تقویت واحد هایی را که ظرفیت نصب شده دارند، اما به دلیل مشکل خوراک و فناوری پائین قادر به استفاده کامل از این توان خود نیستند، دنبال می‌کند.

معاون وزیر نفت اضافه کرد: چند قطب جدید پتروشیمی در کشور قرار است ایجاد شود که شرکت ملی صنایع پتروشیمی زیرساخت های آن را فراهم خواهد کرد.

وی ایجاد قطب جدید پتروشیمی در منطقه ویژه ماهشهر را به عنوان یکی از مراکز جدید معرفی کرد.

شاهدایی درباره پیشرفت ضعیف برخی واحد های پتروشیمی گفت: شرکت هایی که کمتر از پنج درصد پیشرفت دارند، تعهد داده اند که طبق توافق این طرح ها را توسعه دهند و در صورت ناتوانی در مجوزهای صادر شده بازنگری خواهد شد.

معاون وزیر نفت درباره نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی نیز گفت: نرخ جدید مجتمع های پتروشیمی از ابتای سال 95 اجرایی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پترویشمی احتمال داد، شماری از واحد های پتروشیمی از نرخ جدید رضایت نداشته باشد، اما تثبیت این نرخ برای 10 سال آینده می تواند به توسعه این صنعت کمک کند.

وی گفت: تثبیت نرخ جدید خوراک باعث افزایش حاشیه سود واحدهای پترویشمی از سال آینده شده و شرایط درآمدی آنها را بهبود خواهد بخشید.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید