ظرفیت تولید برق ایران ۱۰۰۰ مگاوات افزایش یافت | اتاق خبر
کد خبر: 324119
تاریخ انتشار: 17 اسفند 1394 - 22:35
با بهره‌برداری از نیروگاه سیکل ترکیبی تابان یزد توسط وزیر نیرو، ظرفیت تولید برق ایران حدود یکهزار مگاوات افزایش و در مجموع به ۷۵ هزار مگاوات رسید.

اتاق خبر: ظرفیت تولید برق ایران تا پیش از افتتاح و بهره‌برداری رسمی از نیروگاه تابان یزد، حدود ۷۴ هزار مگاوات بود که با راه‌اندازی این نیروگاه جدید سیکل ترکیبی ظرفیت تولید برق ایران به ۷۵ هزار مگاوات افزایش یافت.

بنا بر این گزارش به نقل از مهر؛ بر این اساس امروز با حضور حمید چیت چیان وزیر نیرو به طور رسمی نیروگاه سیکل ترکیبی تابان یزد افتتاح خواهد شد، علاوه بر این، تاسیسات پست ۴۰۰ به ۲۳۰ نخلستان بافق هم در مدار بهره‌برداری قرار می گیرد.

نيروگاه سيکل ترکيبي هزار مگاواتي تابان يزد در دو فاز اجرا شده که هر کدام متشکل از يک بلوک سيکل ترکيبي شامل دو واحد گازي و يک واحد بخار است.

تمامی مراحل طراحي، ساخت و راه‌اندازي نیروگاه تابان توسط متخصصان ایرانی انجام شده و هدف از بهره‌برداری این واحد نیروگاهی تامين بخشي از برق مورد نياز کشور به ويژه رفع نياز صنايع انرژي‌بر منطقه از جمله صنايع فولاد است.

براي ساخت دو واحد گازي نيروگاه سيکل ترکيبي يزد حدود ۱۸۰ میلیون یورو با مشارکت بخش خصوصی سرمایه گذاری انجام شده است، ضمن آنکه با بهره‌برداری از پست ۴۰۰ به ۲۳۰ کیلوولت نخلستان با هزینه ۴۵۰ میلیارد ریال، شبکه برق ۴۰۰ کیلوولتی خراسان با مرکز و جنوب شرق کشور متصل می‌شود.

تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی، کاهش تلاف و ارتقای راندمان شبکه تولید، انتقال و توزیع برق، افزایش ظرفیت تولید برق پاک با راه‌اندازی واحدهای نیروگاهی برق بادی و خورشیدی و هوشمندسازی شبکه برق از دیگر سیاست‌های برقی ایران در دوران لغو تحریم‌ها است.

براساس اعلام مسئولان وزارت نیرو، قرار است در قالب اجرای برنامه ششم توسعه ظرفیت تولید برق ایران به بیش از یکصد هزار مگاوات افزایش یابد.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید