برداشت غیر مجاز از سفره‌های زمینی تنش آبی زنجان را تشدید می کند | اتاق خبر
کد خبر: 324217
تاریخ انتشار: 18 اسفند 1394 - 04:07
رییس مرکز تحقیقات منابع‌طبیعی استان زنجان:
رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی منابع‌طبیعی استان زنجان گفت: برداشت غیر مجاز از سفره های زیر زمینی کمبود و تنش آبی استان را تشدید می کند.

اتاق خبر- رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی منابع‌طبیعی استان زنجان گفت: برداشت غیر مجاز از سفره های زیر زمینی کمبود و تنش آبی استان را تشدید می کند.

مهدی طاهری ظهر دوشنبه در جمع معلمان و دانش آموزان در اداره کل منابع طبیعی استان زنجان با اشاره به اینکه ۵۶ درصد از اراضی استان زنجان ملی بوده و در معرض تخریب هستند، اظهار کرد: سالانه ۵۷ درصد از اراضی ملی به خاطر زراعت و ۲۵ درصد نیز با ورود غیراصولی دام تخریب می‌شود.

وی به عوامل مهم تخریب منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: هفت درصد توسط آتش‌سوزی، پنج درصد توسط بهره‌برداری بی‌رویه از معادن، چهار درصد توسط پروژه‌های عمرانی و دو درصد نیز توسط آفات و بیماری‌ها نابود می‌شود.

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی منابع طبیعی استان زنجان با تأکید بر اینکه مدیریت منابع طبیعی باید مستقل از جهاد کشاورزی، قوی و توانمند باشد، گفت: آب‌وخاک از منابع طبیعی مهم و تجدید پذیر است و هر آنچه که انسان در خلق آن دخالت نداشته باشد منابع طبیعی محسوب می‌شود.

طاهری تاکید کرد: بالغ‌بر دو هزار و ۷۵۰ هکتار باغ شهر در استان زنجان وجود دارد. 

وی افزود: در راستای تولید محصولات کشاورزی باید ظرفیت منابع در نظر گرفته شود و در حال حاضر بسیاری از محصولات کشاورزی تولیدشده در استان مازاد بر نیاز است.

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی منابع‌طبیعی استان زنجان گفت: بارش ها در زنجان کاهش یافته و به تبع خشکسالی در استان زنجان جدی است.

طاهری با بیان اینکه معلمان نقش بسیار مهمی را در بحث حراست از منابع طبیعی و محیط زیست دارند، افزود: معلمان با ارتباطی که با دانش آموزان می توانند نقش تاثیر گذاری را داشته باشند.

وی تصریح کرد: متاسفانه ورودی آب به سفره زیر زمینی در استان زنجان کاهش یافته است.

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی منابع‌طبیعی استان زنجان گفت: برداشت غیر مجاز از سفره های زیر زمینی کمبود و تنش آبی استان را تهدید می کند.

طاهری افزود: متاسفانه باغات زیتون با کمبود آب مواجه هستند و بحران آب در استان زنجان بسیار جدی است.

وی افزود: اگر فرهنگ سازی لازم در بحث مدیریت آب و حراست از منابع طبیعی انجام نشود شرایط بدتری را خواهیم داشت.

طاهری ابراز کرد: از سال ۸۵ تا ۹۴ میزان باغ شهرها افزایش شدیدی در استان زنحان داشته و به ازای هر هکتار باغ سیب شش میلیون لیتر تخلیه آب از سفره های زیرزمینی انجام می شود.

وی تاکید کرد: باید ارزش منابع طبیعی را بدانیم و به طبیعت احترام بگذاریم چرا که در تخریب منابع طبیعی ثروت و ارزش افزوده ای وجود ندارد.

منبع: مهر 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید