پروژه برقی ۱۸ ماهه ای که از ۸ سال گذشت! | اتاق خبر
کد خبر: 325270
تاریخ انتشار: 22 اسفند 1394 - 12:29
در حالی که کمتر از ۱۰ روز دیگر به پایان سال ۹۴ باقی است، خبری از تکمیل و بهره برداری از پروژه ۱۰۴ ماهه خط انتقال برق ۴۰۰ کیلوولت سیاه بیشه به وردآورد نیست.

اتاق خبر: عملیات اجرایی احداث خط انتقال برق 400 کیلوولت سیاه بیشه به وردآورد از میانه سال 1386 آغاز شد و قرار بود در مدت 18 ماه به بهره برداری برسد.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ این پروژه در تابستان سال 94 می توانست با در مدار کامل بودن 4 واحد نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه نقش موثری در پایداری شبکه برق کشور ایفا کند اما علی رغم تمامی گفته های مسئولان مبنی بر بهره برداری از این پروژه در تابستان سال جاری، این مهم محقق نشد.

سید زمان حسینی مدیرعامل وقت شرکت برق منطقه ای تهران دهم شهریور ماه سال جاری در حاشیه بازدید وزیر نیرو از پروژه خط انتقال 400 کیلوولت سیاه بیشه - وردآورد اظهار داشت: خط فوق توزیع 400 کیلوولت سیاه بیشه به وردآورد یکی از خطوط مهم برق منطقه ای تهران و کشور است که از مسیرهای صعب‌العبور کوهستانی در ارتفاع 1800 تا 3500 متر البرز عبور می‌کند.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای تهران با بیان "این خط انتقال نقش کلیدی و اساسی را برای تبادل انرژی بین شبکه و نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سیاه بیشه ایفا می‌کند"، گفت: طول این خط 70 کیلومتر است که برای ایجاد سرعت در کار، به سه قطعه مجزای اجرایی تقسیم شده است.

وی افزود: خط 400 کیلوولت وردآورد-سیاه بیشه تاکنون 95 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و از مجموع 177 دکل این خط تاکنون 167 دکل اجرا و سیم‌گذاری شده است و تا چند روز آینده 10 دکل باقیمانده نیز نصب خواهد شد.

مدیرعامل وقت برق منطقه‌ای تهران با بیان "اکنون برای تسهیل و تسریع در کار، سه پیمانکار از دو جناح در این طرح مشغول به کار هستند"، گفت: خط 400 کیلوولت سیاه‌بیشه-وردآورد تا پایان شهریور ماه وارد مدار بهره‌برداری می‌شود.

وی ادامه داد: بهره‌برداری از خط 400 کیلوولت سیاه بیشه-وردآورد به تامین برق پایدار برای سه استان مازندران، قزوین و تهران کمک خواهد کرد.

اما با گذر از تابستان و پاییز باز هم این پروژه تکمیل نشد تا اینکه «غلامرضا خوش خلق» مدیرعامل جدید شرکت برق منطقه ای تهران ابتدای بهمن ماه سال جاری به تسنیم گفت: "هم اکنون خط انتقال برق 400 کیلوولت سیاه بیشه به وردآورد در مرحله تست و راه اندازی آزمایشی است و تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید."

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای تهران تصریح کرد: "تکمیل این خط انتقال برق به دلیل وجود معارض های متعدد در برخی نقاط مسیر احداث این خط و همچنین سختی کار در مناطق صعب العبور با تأخیر مواجه شده بود که تلاش کردیم بتوانیم به تکمیل این پروژه مهم سرعت دهیم."

اکنون که در پایان اسفند 94 قرار داریم، عملیات اجرایی پروژه خط انتقال 400 کیلوولت سیاه بیشه به وردآورد، یکصد و چهارمین ماه اجرا را پشت سر می گذارد اما خبری از تکمیل و بهره برداری کامل از این پروژه نیست.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید