مشکلات وام 160 میلیون تومانی خرید مسکن | اتاق خبر
کد خبر: 326105
تاریخ انتشار: 25 اسفند 1394 - 12:52
نایب رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان در گفت و گو با اتاق خبر تشریح کرد
باتوجه به شرایط وام 160 میلیون تومانی، سوالی که مطرح می شود این است که آیا این طرح می تواند موفق باشد یا خیر؟ از آنجایی که این وام به اقشاری که قدرت خرید پایینی دارند اعطا می شود بازپرداخت آن دشوار است و به نظر می رسد چندان مورد استقبال قرار نگیرد.

اتاق خبر- نایب رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان در خصوص چگونگی تحقق رونق بازارمسکن گفت: باید مسائل را به درستی آسیب شناسی کرد و به سمت رفع بحران رکود گام برداشت.

ایرج رهبر در گفت و گو با اتاق خبر افزود: برای رونق بازار مسکن لازم است که قدرت خرید مردم افزایش پیدا کند که البته تنها این موضوع نباید دغدغه اصلی ما قرار گیرد بلکه از طرفی باید هزینه های خود را مدیریت و کنترل کنیم تا درنهایت بازار خرید و فروش تقویت شود.

وی با بیان اینکه به منظور کاهش هزینه ها باید بخش تولید بررسی شود، اظهار کرد: در این راستا باید روش ساخت و ساز تغییر کند و از نیروی انسانی کاسته و به سمت استفاده هرچه بیشتر از ماشین آلات حرکت کنیم. همچنین لازم است قیمت مصالح کم شود.

به گفته رهبر؛ لازم است در سطح شهر قیمت زمین با مدیریت مناسب کاهش پیدا کند که این موضوع سهم بزرگی در حوزه مسکن دارد.

عضو هیأت مدیره انجمن انبوه سازان مسکن تهران با بیان اینکه در راستای تقویت قدرت خرید مردم وام 160 میلیون تومانی برای زوجین در نظر گرفته شده است؛ اظهار کرد: باتوجه به شرایط این وام سوالی که مطرح می شود این است که آیا این طرح می تواند موفق باشد یا خیر؟ از آنجایی که این وام به اقشاری که قدرت خرید پایینی دارند اعطا می شود بازپرداخت آن دشوار است و به نظر می رسد چندان مورد استقبال قرار نگیرد.

رهبر تصریح کرد: محدودیت در اعتباری که به تسهیلات اختصاص پیدا می کند هم موضوع مهمی است که باتوجه به میزان بالای تقاضا باید به گونه ای مدیریت شود که پاسخگوی نیاز ها باشد.

وی در پیش بینی بازار مسکن در سال 95 گفت: خروج از رکود یا به صورت طبیعی با طی زمانی دو ساله رخ می دهد و یا برنامه ریزی و مدیریت مسئولان منجر به خارج شدن از این شرایط سخت خواهد شد که درنتیجه مردم با امید فراوان به سمت خرید روی خواهند آورد.

رهبر با ابراز تاسف از اینکه برنامه ریزی در کشور عمدتا در سطح پایینی قرار دارد؛ گفت: مسکن اجتماعی از جمله طرح هایی بود که عملیاتی نشد. همچنین مسکن مهر نیز به زیر سوال رفت و به این دلیل که مسئولان نمی خواستند این طرح نیمه تمام بماند، مجبور به ادامه آن شدند.

وی ادامه داد: لازم است نظارت مناسبی نیز بر روی عوارض های متفرقه ای که در زمان صدور پروانه به اشخاص تعلق می گیرد، صورت گیرد.

رهبر با بیان اینکه درحال حاضر به دلیل ایجاد شرایط مناسب، مردم به فکر خرید مسکن هستند و همین هجوم سبب افزایش قیمت خواهد شد؛ گفت: در این شرایط بخش خصوصی، دولت و مجلس باید تدابیر لازم را اتخاذ کنند.

رهبر گفت: یکی از طرح هایی که در سال 95 باید مورد توجه وزارت راه و شهرسازی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت و امور اقتصادی و دارایی قرار گیرد، طرح آمایش مسکن است تا روستاها خالی از سکنه نشوند و از رونق اشتغال نیز غافل نشویم. این موضوع نیازمند برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت است.

 94106 ت 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید