ركوردشكنی صادرات نفت ایران به هند به بالاترین میزان در دوره پنج ساله | اتاق خبر
کد خبر: 330221
تاریخ انتشار: 17 فروردین 1395 - 03:48
امسال ثبت شد؛
صادرات نفت ایران به هند در ماه مارس 2016 (اسفند-فروردین) با ثبت ركوردی جدید پس از رفع تحریم ها به بالاترین میزان در پنج سال گذشته رسی

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، پس از رفع تحریم ها از دی ماه سال گذشته، صادرات نفت ایران به مشتریان سنتی افزایش یافت و در این میان هند نیز درخواست هایی را برای افزایش خرید نفت از ایران ارایه داد.

هند در سالهای تحریم با خرید حدود 20 درصد نفت صادراتی ایران (بطور میانگین 200 هزار بشكه در روز) در جایگاه دومین مشتری نفت ایران قرار داشت.
اجرایی شدن برجام، سبب شد تا پالایشگاه های اروپایی مذاكره هایی را با ایران آغاز كنند، تا بتوانند خرید نفت از ایران را افزایش دهند كه منجر به توافق با برخی خریداران شد.

بر اساس گزارش ها، پالایشگاه های هندی سفارش خرید محموله های نفتی جدید را ارائه كرده اند كه در ماه های آینده تحویل خواهد شد.

بر این اساس، خبرگزاری رویترز گزارش داده است كه اطلاعات اولیه كشتیرانی نشان می دهد در ماه مارس سال 2016 میلادی، واردات نفت خام هند از ایران به بیش از ٥٠٠ هزار بشكه در روز رسید كه بالاترین رقم در پنج سال گذشته به شمار می رود.

مجموع واردات روزانه نفت خام ایران از سوی پالایشگران هندی در دوره یادشده ٥٠٦ هزار و یكصد بشكه بود كه ١٣٥ درصد نسبت به ماه فوریه (بهمن- اسفند) سال جاری میلادی بیشتر است.

افزایش صادرات نفت به هند به عنوان دستاورد بزرگ دولت ایران در گسترش فعالیت ها در بازارهای منطقه ای پس از رفع تحریم ها به شمار می رود.

پایان سال مالی منتهی به ٣١ مارس (١٢ فروردین) در هند، میانگین واردات نفت خام این كشور از ایران را با رشد 14.4 درصدی، سالانه ٢٥١ هزار و یكصد بشكه در روز نشان داد كه بالاترین رشد سالانه واردات هندی ها از ایران از سال ٢٠٠٧ میلادی تاكنون به شمار می آید.

ماه مارس سال جاری میلادی، شركت اسار اویل بزرگترین واردكننده هندی نفت ایران و جایگاه دوم در اختیار شركت پالایش و پتروشیمی مانگلور بود.

شركت ریلاینس هند پس از ٦ سال وقفه، با خرید یك محموله از میعانات نفتی میدان فروزان ایران در ماه مارس سال جاری میلادی خرید نفت از ایران را از سر گرفت.

وزیر انرژی هند قرار است هفته آینده، با سفر به تهران درباره افزایش صادرات نفت ایران به این كشور مذاكره هایی را با مقام های وزارت نفت انجام دهد.

انتهای پیام/
کد: 94108
نظرات
ADS
ADS
پربازدید