زنگنه وقت می کند به نشست دوحه برود؟ | اتاق خبر
کد خبر: 331315
تاریخ انتشار: 20 فروردین 1395 - 23:32
با نزدیک شدن به موعد نشست ویژه تولیدکنندگان بزرگ نفت در دوحه قطر، گمانه زنی ها در مورد نتایج این نشست شدت گرفته است. در این نشست بیشتر نگاه ها به ایران معطوف است؛ ایرانی که وزیر نفت خبره اش گفته اگر وقت کند به دوحه می رود.

اتاق خبر - 29 فروردین ماه یعنی حدود کمی بیشتر از یک هفته دیگر دوحه قطر میزبان اجلاس مهمی خواهد بود که قراراست طی آن کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت درباره طرح موسوم به فریز نفتی تصمیم گیری کنند.

این طرح که از حدود دو ماه قبل در محافل انرژی جهان مورد توجه قرارگرفته به دنبال آن است که با ایجاد هماهنگی میان تولیدکنندگان بزرگ نفت، قیمت جهانی را حتی شده اندکی بالاببرد تا جلوی زیان های هنگفتی که بزرگترین تولیدکنندگان نفت مانند عربستان و کویت و... طی یک سال و نیم اخیر متحمل شده اند، گرفته شود.

در این میان نقش ایران بیش از سایر کشورها حائز اهمیت است؛ مسئولان نفتی کشور تمام تلاش خود را صرف این کرده اند که پس از بازشدن بندهای تحریم، سهم ایران را از بازار نفت پس بگیرند و در همین راستا نیز بارها گفته اند به هیچ وجه روند افزایشی تولید را تا رسیدن به سقف پیش از تحریم ها متوقف نخواهند کرد.

بر همین اساس هم ایران رسما اعلام کرده است ضمن حمایت از طرح فریزنفتی این حق را برای خود قائل است که تولید خود را تا تحقق برنامه هایش افزایش دهد.

پافشاری جمهوری اسلامی ایران بر این موضع که با حمایت کشورهایی مانند روسیه نیز همراه شده است؛ این شائبه را ایجاد کرده است که وزیر نفت کشورمان در نشست دوحه شرکت نمی کند. البته به نظر می رسد بیژن زنگنه که در دیپلماسی نفتی یدطولایی دارد چندان از این گمانه زنی ها ناخشنود نیست چرا که در پاسخ به رسانه های داخلی با گفتن این که " اگر وقت کنم به نشست دوحه می روم" رویکرد ایجاد تعلیق را در رقبا درپیش گرفته است.

به نظر می رسد این تاکتیک زنگنه کارساز افتاده و برخی کشورها را به این تکاپو انداخته است تا به جای ایران از حضور حتمی وزیر نفت کشورمان در نشست دوحه خبر بدهند.

سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه در نشست خبری مشترک با همتایان آذربایجانی و ایرانی خود تائید کردکه وزرای انرژی از 3 کشور در این نشست شرکت می‌کنند تا در زمینه تولید نفت به اتفاق‌نظر برسند.

روس ها به موفقیت برنامه تثبیت تولید نفت خوش بین هستند

از سوی دیگر وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد این کشور امیدوار است که نشست ١٧ آوریل در دوحه منجر به برقراری ثبات در بازارهای جهانی نفت می شود.

سرگی لاوروف گفت: روسیه معتقد است که نشست دوحه قطر که قرار است با حضور تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام (اوپک) برای بررسی برنامه تثبیت تولید در سطح ماه ژانویه برگزار شود، سبب می شود ثبات به بازار نفت بازگردد.

وی افزود: مسکو امیدوار است که این نشست منجر به توافقهایی شود که سبب ثبات بازار نفت و قیمتهای جهانی این ماده شود.

مقامهای انرژی روسیه، عربستان، قطر و ونزوئلا در ماه فوریه در نشستی با هم به توافق رسیدند تا طی اقدامی جدید در جهت تقویت قیمت نفت در بازارهای جهانی، تولید خود را در سطوح ماه ژانویه تثبیت کنند تا شاید با این اقدام قیمت نفت بهبود یابد.

خبرآنلاین

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید