کشت محصولات گلخانه ای در ۲۷ هکتار اراضی استان زنجان | اتاق خبر
کد خبر: 332383
تاریخ انتشار: 23 فروردین 1395 - 18:20
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی زنجان خبر داد:
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان از کشت محصولات گلخانه ای در ۲۷ هکتار اراضی استان خبر داد و گفت: ۱۰هکتار از این اراضی معادل ۳۴ واحد گلخانه مختص محصول توت فرنگی است.

اتاق خبر - بهنام اوجاقلو  از آماده شدن زیرساخت‌های توسعه کشت محصولات گلخانه‌ای در استان زنجان خبر داد و افزود: با بهره‌برداری پنج مجتمع گلخانه‌ای در استان وسعت کشت محصولات گلخانه‌ای به ۹۶ هکتار می‌رسد.

وی اظهار کرد: در این راستا سازمان جهاد کشاورزی به متقاضیانی که اقدام به کشت محصولات گلخانه‌ای کنند ۸۰ درصد تسهیلات ارائه می‌دهد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: در حال حاضر ۲۷ هکتار کشت محصولات گلخانه‌ای در استان وجود دارد که از این میزان سه هزار و ۴۰۰ تن برداشت می شود و بیشترین محصولات توت‌فرنگی، خیار و گوجه‌فرنگی است.

اجاقلو با بیان اینکه برداشت توت‌فرنگی آغاز شده و تا پایان شهریورماه ادامه دارد، افزود: از ۲۷ هکتار کشت محصولات گلخانه‌ای در استان زنجان ۱۰ هکتار معادل ۳۴ واحد گلخانه مختص محصول توت‌فرنگی است که پیش‌بینی می‌شود یک هزار و ۲۰۰ تن برداشت این محصول را داشته باشیم.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با پیش بینی برداشت ۸۵ تن توت‌فرنگی از هر هکتار، افزود: متأسفانه با توجه به سطح زیر کشت توت‌فرنگی در گلخانه‌های استان این مهم برآورده نشده و میزان برداشت مطلوب نیست.

وی با بیان اینکه نقش بخش خصوصی در صادرات محصولات گلخانه‌ای بسیار مهم است، تصریح کرد: تازه‌کار بودن افراد مشغول در گلخانه‌ها یکی از دلایل عمده کشت نامطلوب است.

اوجاقلو محصولات گلخانه‌ای را متغیر و با ریسک بالا عنوان کرد و یاد آور شد: بااینکه هزینه‌های تولید در گلخانه‌ها بالاست توت‌فرنگی تغییرات قیمت کمتری نسبت به محصولات دیگر دارد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان به چالش‌های مجتمع گلخانه‌ای نیز اشاره کرد و گفت: نداشتن مدیران فنی متخصص برای کنترل و رفع ایرادات موجود در گلخانه و نبود کارگران ماهر در گلخانه از مهم‌ترین اشکالات کشت گلخانه‌ای است.

منبع: مهر

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید