طیب نیا: برجام به دست نمی آمد صادرات نفت صفر می شد | اتاق خبر
کد خبر: 334824
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 03:00
نباید اشتباه گذشته در بزرگتر شدن دولت تكرار شود؛
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اگر توافق هسته ای به دست نمی آمد مرحله دوم تحریم ها علیه ایران اعمال می شد و در نتیجه صادرات نفت خام كشور ما به صفر می رسید.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، «علی طیب نیا» این مطلب را شامگاه دوشنبه در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران اعلام كرد.
وی افزود: صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در گذشته 2 میلیون و 500 هزار بشكه در روز بود كه در زمان تحریم و آغاز دولت یازدهم به 900 هزار تا یك میلیون بشكه در روز كاهش یافت.
وی با بیان اینكه با اجرایی شدن برجام و رفع تحریمها تاكنون 700 هزار بشكه به صادرات نفت اضافه شده است، گفت: براساس مرحله دوم تحریم های آمریكا، قرار بود یك میلیون بشكه از صادرات ایران كاسته شود كه با اجرای آن، صادرات نفت كشور به صفر می رسید.
وزیر امور اقتصادی در ادامه با بیان اینكه هدف اصلی اقتصاد مقاومتی، دستیابی به رشد اقتصادی مستمر و پایدار است، افزود: ‌در گذشته فرایند رشد در اقتصاد ایران از سه ویژگی برخوردار بوده؛ نخست اینكه رشد اقتصادی در سطح پایینی بوده به طوری كه متوسط رشد اقتصادی سه دهه گذشته نزدیك به 3.2 درصد بوده است و به زحمت با این رشد اقتصادی می توان درآمد سرانه را ثابت نگه داشت.
طیب نیا ادامه داد: علاوه بر این، رشد اقتصادی در ایران از نوسانات شدیدی برخوردار بوده و برابر با نوسانات درآمدهای نفتی، نرخ رشد اقتصادی ایران در نوسان بوده است.
وزیر اقتصاد در تشریح سومین ویژگی رشد اقتصادی در سه دهه گذشته گفت: سهم ارتقای بهره وری در رشد اقتصادی در ایران بسیار ناچیز و حتی منفی بوده است؛‌ در حالی كه در بسیاری از كشورها 70 تا 80 درصد رشد اقتصادی از محل بهره وری حاصل می شود.
وی افزود: رشد اقتصادی ما منبع محور بوده و با اتكا به درآمدهای نفتی حاصل می شده است.
وزیر اقتصاد با تاكید بر اینكه این شرایط باید تغییر كند، گفت: باید سعی كنیم وابستگی اقتصاد به نفت را كاهش دهیم و اقتصاد را بر پایه بخش خصوصی ساماندهی كنیم.
طیب نیا گفت: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی دانش بنیان است؛‌ اقتصادی كه از درون ریشه گرفته و همه ظرفیت ها استفاده می شود و در عین حال مبتنی بر دانش و فناوری در فرآیند تولید است.
وزیر اقتصاد با بیان اینكه این رشد اقتصادی در عین حال برون گراست، افزود: اقتصاد مقاومتی به مفهوم اقتصاد منزوی نیست؛ درون گرایی به معنی نهایت استفاده از ظرفیت های درون كشور است و در عین حال، اقتصاد نباید منزوی باشد و باید از ظرفیت های بین المللی بهره برداری كند.
وی ادامه داد: این اقتصاد مخصوص یك دوران خاص نیست؛ این گونه نیست كه فقط در شرایط تحریم اقتصاد مقاومتی طراحی شده باشد؛ این رویكرد، سیاستی برای همه دوران است؛ شرایط پساتحریم و فرصت های فراهم شده، ‌زمینه استقرار یك رشد اقتصادی مستمر و پایدار در كشور را فراهم می كند.
طیب نیا افزود: با رفع تحریم ها، فرصت ها و قابلیت هایی ایجاد می شود و اقتصاد مقاومتی به ما حكم می كند كه نهایت استفاده را از این ظرفیت ها ببریم.

** نباید اشتباه گذشته در بزرگتر شدن دولت تكرار شود
وی گفت: این فرصت، شرایط جدید برای ما ایجاد كرده و بنا داریم از آن به صورت منطقی استفاده كنیم؛ اشتباهی كه در گذشته رخ داد و منابع نفتی به فربه تر شدن دولت و ناكارآمدی در عرضه كالا انجامید نباید تكرار شود.
وزیر اقتصاد اضافه كرد: فلسفه ایجاد صندوق توسعه ملی این است كه از طریق درآمدهای حاصل از فروش نفت،‌ زمینه برای افزایش ظرفیت های تولیدی ایجاد شود. منابع نفت باید صرف سرمایه گذاری شود.
وی در مورد مذاكرات بین المللی انجام شده در دوران پسابرجام نیز گفت: موافقتنامه های متعددی با كشورهای خارجی امضا كردیم كه تامین مالی پروژه های كشور را برعهده گرفته اند؛ موافقتنامه ای با ژاپن برای تامین مالی 10 میلیارد دلاری امضا كردم و قرار است با جذب این خط اعتباری، بتوانیم یك خط اعتباری 10 میلیارد دلاری دیگری نیز دریافت كنیم؛ همچنین با كره جنوبی نیز 15 میلیارد دلار موافقتنامه برای تامین مالی امضا كرده ایم.
طیب نیا گفت: با فرانسه و ایتالیا نیز موافقتنامه هایی برای تامین مالی امضا شده است؛ در حال حاضر فرصت تامین مالی برای اقتصاد كشور در حال فراهم شدن است و این مساله به ما امكان می دهد كه از ظرفیت های بین المللی برای تقویت تولید كشور استفاده كنیم.
وزیر اقتصاد در این زمینه با طرح مثالی افزود: ‌در یك جلسه شورای سرمایه گذاری بیش از 2.6 میلیارد دلار مجوز سرمایه گذاری صادر شده كه در تاریخ كشور كم سابقه است؛ اكنون هر روز شاهد درخواست گروه های مختلفی هستیم كه به دنبال مجوز برای سرمایه گذاری مستقیم در كشورمان هستند.

** جنجال های رسانه ای علیه سوئیفت
وی ادامه داد: علاوه بر این، گشایش های بسیاری در حوزه نظام بانكی و روابط كشور با بانك های خارجی فراهم شده است؛ همچنین ‌امروزه ارتباط بانك های ما به بانك های خارجی فراهم شده است و به شبكه سوئیفت دسترسی دارند و می توانند پیام های خود را منتقل كنند؛ در این شرایط نمی دانم هیاهوهای برخی رسانه ها در این زمینه چه معنایی دارد.
طیب نیا با بیان اینكه روابط كارگزاری بانك های ما با بانك های خارجی در حال برقراری است، گفت: اكنون با بانك های كوچك خارجی مشكلی نداریم؛ اما بانك های بزرگ هنوز تامل می كنند و هراس دارند چون در گذشته مشمول جرایم آمریكا شدند؛ با این حال روابط كارگزاری ما با بانك های بزرگ به تدریج برقرار خواهد شد.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید