توریسم ترکیه زیر گیوتین ناامنی! | اتاق خبر
کد خبر: 335895
تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1395 - 08:45
رحمت حاجی مینه
دولت ترکیه باید پیشگیری کرده و با استفاده از روش های مسالمت آمیز مسائل درونی مانند کردها را حل کند و از امنیتی شدن موضوع و به وجود آمدن جنگ داخلی جلوگیری کند.

اتاق خبر: در توسعه صنعت گردشگری عوامل تأثیرگذار بسیاری وجود دارد که مهم ترین آن ها را می توان وجود جاذبه گردشگری و امنیت آن کشور دانست. با در نظر گرفتن عوامل ذکر شده کشوری هم چون ترکیه از نظر جاذبه های گردشگری فرهنگی و تفریحی بسیار غنی و از دیرباز مورد توجه گردشگران سراسر جهان بوده است.

در کنار این عوامل، ارزانی نسبی ترکیه نیز این کشور را به یکی از مقاصد اصلی ایرانیان و بسیاری از توریست های کشور های دیگر مبدل ساخته است اما وقایعی که در ماه های اخیر در این کشور روی داده نگاه گردشگران ایرانی را نسبت به این مقصد گردشگری تغییر داده است.

سیاست و گردشگری

زمانی که از روابط مردم دو کشور ایران و ترکیه صحبت می کنیم متوجه می شویم که ردپای مسائل سیاسی در این حوزه بسیار پررنگ است.  در واقع میزان استقبال مردم ایران برای سفر به ترکیه ارتباط مستقیمی با روابط سیاسی این دو کشور دارد. هر گاه روابط سیاسی دولتمردان ایران و ترکیه به سردی گراییده استقبال ایرانیان نیز نسبت به آن کاهش یافته و شرایط کنونی نیز مبین این ادعا است. البته در این میان تنها گردشگران ایرانی نیستند که از کشور ترکیه روی گردان شده اند بلکه به دلیل رخدادهای اخیر صنعت گردشگری ترکیه به طور کلی در بحرانی جدی به سر می برد.

امنیت و گردشگری

کشور ترکیه به رغم داشتن عامل اصلی که همان جاذبه های توریستی است نتوانسته در ایجاد عامل دوم که امنیت است موفق عمل کند. دولت ترکیه به دلیل توجه خاصی که در گذشته نسبت به رونق اقتصادی کشورش داشته و تصمیمات مهم سیاسی خود نیز را در جهت آن قرار می داد به عنوان دولتی اقتصاد محور شناخته می شد بنابراین می توان گفت سیاست های نادرست دولت ترکیه در شرایط کنونی اقتصاد این کشور سهم به سزایی دارد.

حقیقت امر این است که از سال 2002 و با روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه (AKP) این تغییرات آغاز شد و عواملی مانند تنش با حزب کارگران کردستان (pkk) و ایجاد دشمنی در روابط سیاسی خود با کشورهای همسایه از جمله سوریه دست به دست هم دادند و به تدریج امنیت این کشور و وجهه بین المللی آن را خدشه دار کردند.

برای آگاهی از اهمیت این موضوع می توان به تنش های سیاسی اخیر میان دو دولت ترکیه و روسیه اشاره کرد. این موضوع برای ترکیه از نظر اقتصادی بسیار زیان بار بود چراکه بیش از 2 میلیون گردشگر روس را از دست داد و برای اهمیت بهتر این موضوع لازم به ذکر است که در دهه اخیر روسها رتبه نخست گردشگران ترکیه را تشکیل می داده اند.

راه برون رفت

قاعتا برای خروج از وضعیت فعلی که به شدت درآمدهای این کشور را تحت الشعاع خود قرار داده است، دولت ترکیه باید پیشگیری کرده و با استفاده از روش های مسالمت آمیز مسائل درونی مانند جنگ با کردها را حل کند و از امنیتی شدن موضوع و به وجود آمدن جنگ داخلی جلوگیری کند. همچنین در سیاست خارجی اش دست از برخی از ماجراجویی های غیرضروری مانند آنچه که در سوریه و یا عراق دنبال می کند، بردارد. همچنین باید اذعان داشت که تا به امروز زور و اجبار دولت ترکیه را به خواسته هایش نرسانده است بنابراین در مجموع می توان گفت تنها راه حل ترکیه برای بهبود شرایط کنونی ایجاد تغییر در سیاست هایی است که تاکنون پیش گرفته و این خسارات را به بار آورده است.

94104ت

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید