وزیر انرژی آفریقای جنوبی: ایران می تواند نهمین تولیدكننده انرژی ژئوترمال باشد | اتاق خبر
کد خبر: 336231
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1395 - 09:05
استقبال آفریقای جنوبی از حضور ایران در بخش تولید برق
وزیر انرژی آفریقای جنوبی از حضور شركت‌های ایرانی در زمینه تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر كشور خود استقبال كرد و گفت: ایران این توانمندی را دارد كه به نهمین تولید كننده انرژی ژئوترمال جهان تبدیل شود.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، انرژی زمین‌گرمایی(Geothermalenergy) به انرژی حرارتی گفته می‌شودكه در پوسته جامد زمین وجود دارد. این گونه انرژی برای تولید الكتریسیته زمین‌گرمایی استفاده می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، «تینا جومت پترسون» امروز (شنبه) در دیدار با همتای ایرانی خود در تهران افزود: از حضور شركت‌های ایرانی در زمینه تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند آب، باد، خورشید و ژئوترمال در آفریقای جنوبی استقبال می‌كنیم.
وی اضافه كرد: تمایل داریم در زمینه‌های فتوولتائیك و فناوری انتقال با جمهوری اسلامی همكاری كنیم.
وزیر انرژی آفریقای جنوبی گفت: شبكه‌های برق ما ثبات ندارند و امیدواریم وزارت نیرو جمهوری اسلامی ایران در زمینه ثبات و پایداری انرژی به ما كمك كند و در زمینه مانیتورینگ و آموزش كارشناسان آفریقای جنوبی در ایران با ما همكاری داشته باشد.
وی گفت: انتقال انرژی در منطقه ما براحتی صورت نمی‌گیرد.
جومت پترسون تاكید كرد آفریقای جنوبی آماده است تفاهمنامه‌ها را به پیشنهادهای تجاری برای انجام معاملات تبدیل كند.
وی گفت: روابط دوستانه دو كشور به تنهایی كافی نیست و باید تلاش كنیم از این روابط دوستانه سودهای تجاری نیز به‌دست آوریم.
این وزیر آفریقای جنوبی افزود: جایگاه آفریقای جنوبی در اتحادیه اروپا می‌تواند محل خوبی برای مانور شركت‌های ایرانی باشد.
وی تحرك اقتصادی هر دو كشور را به انرژی و توسعه زیرساخت‌ها وابسته دانست و اضافه كرد: امنیت انرژی هر كشور، امنیت كلی آن كشور و امنیت انرژی هر منطقه امنیت كلی آن منطقه را به دنبال دارد.
وزیر انرژی آفریقای جنوبی اعلام آمادگی كرد هر چه زودتر شركت‌های ایرانی همكاری‌های خود را با این كشور در زمینه‌های مختلف انرژی آغاز كنند.

** كارگروهی بین دو كشور در زمینه صنعت برق و انرژی تشكیل شود
وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران در این دیدار گفت: همكاری‌های آفریقای جنوبی و جمهوری اسلامی می‌تواند اثرهای مثبت در هر دو كشور و سایر كشورها داشته باشد.
«حمید چیت‌چیان» تاكید كرد تاكنون بیش از 12 نشست مشترك بین ایران و آفریقای جنوبی برگزار و بیش از 80 سند همكاری بین دو كشور امضا شده است اما حجم كنونی تجارت دو كشور رضایت بخش نیست.
وی گفت: ایران و آفریقای جنوبی می‌توانند شركای تجاری بزرگی برای یكدیگر باشند و زمینه‌های همكاری زیادی بین دو كشور وجود دارد كه با دیدار رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی از ایران، نقاط عطف این همكاری‌ها ایجاد شده و همكاری‌ها می‌توانند از سرعت بیشتری برخوردار شوند.
چیت‌چیان تبدیل یادداشت تفاهم به روابط تجاری را بسیار مهم خواند و پیشنهاد كرد كارگروهی در زمینه صنعت برق و انرژی تشكیل شود تا به روند پیشبرد همكاری‌های صنعتی، برق و انرژی كمك كند.
وی درباره ظرفیت‌های بخش خصوصی ایران افزود: توانمندی ساخت توربین‌های گازی، بخاری و ژنراتورهای مختلف در شركت های ایرانی وجود دارد كه می‌تواند در اختیار آفریقای جنوبی قرار گیرد.
چیت‌چیان تاكید كرد همه تجهیزات شبكه‌های انتقال و توزیع و پست‌های انتقال و توزیع تا ظرفیت 400 كیلوولت در داخل ایران ساخته و در شبكه‌های برق كشور استفاده می‌شود.
وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران گفت: سازندگان ایرانی آمادگی دارند در سرمایه‌گذاری و ساخت تجهیزات برق تا ظرفیت 400 كیلوولت در آفریقای جنوبی مشاركت كنند.
وی اعلام كرد اكنون توربین‌های بادی با ظرفیت 660 كیلووات و 2.5 مگاوات در داخل ایران ساخته می‌شود، و گفت: در صورت نیاز آمادگی داریم نیازهای شما را در این زمینه تامین كنیم.
این وزیر ایرانی تاكید كرد پنل‌های فتوولتائیك نیز در داخل ایران ساخته می‌شود و در تلاشیم ضمن ارتقای كیفیت پنل‌های تولید داخل، بازده آنها را به سطح پنل‌های اروپایی برسانیم.
وی به ساخت نخستین واحد 5 مگاواتی نیروگاه زمین گرمایی در استان اردبیل اشاره كرد و گفت: تجهیزات این نیروگاه از ایتالیا خریداری شده اما توانمندی دانش اكتشاف انرژی زمین گرمایی و حفر چاه‌های آن به طور كامل ایرانی است و در صورت نیاز حاضریم در این زمینه با آفریقای جنوبی همكاری كنیم.
چیت‌چیان از تجهیز شبكه‌های برق كشور به سامانه‌های هوشمند خبر داد و افزود: در صورت نیاز می‌توانیم در این زمینه نیز با آفریقای جنوبی همكاری كنیم.
تاكنون بیش از 12 نشست مشترك ایران و آفریقای جنوبی برگزار و بیش از 80 سند همكاری بین دو كشور امضا شده است.
رئیس جمهوری آفریقای جنوبی در پاسخ به دعوت همتای ایرانی خود امروز (شنبه) در صدر هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی شامل 160 بازرگان و صاحبان صنایع و سرمایه وارد تهران می‌شود.
این نخستین سفر ریاست جمهوری این كشور به ایران پس از 37 سال است.
قرار بود زوما دهم اسفند گذشته (1394) به تهران سفر كند كه این سفر به دلیل بحران داخلی در كشورهای قاره آفریقا به تعویق افتاد.

انتهای پیام/
کد: 94108
نظرات
ADS
ADS
پربازدید