۸۷ درصد بیکاران استان کرمانشاه فاقد هرگونه مهارت هستند | اتاق خبر
کد خبر: 336886
تاریخ انتشار: 7 اردیبهشت 1395 - 04:59
مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت: ۸۷ درصد بیکاران استان کرمانشاه فاقد هرگونه مهارت هستند و ما بشدت دچار اخلال ارتباطی هستیم.

اتاق خبر: جلسه شورای اشتغال استان کرمانشاه امروز دوشنبه با حضور مقام عالی استان و با موضوع «بررسی دلایل ماندگاری بیکاری گسترده در استان کرمانشاه» برگزار شد و مهمترین اسناد موجود در این خصوص سند مسئله‌شناسی توسعه استان بود که از سوی استاندار تهیه و مطرح شد.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه در این نشست به بیان وضعیت فعلی استان در بحث اشتغال و توسعه پرداخت و موضوعاتی همچون روند مهاجرت داخلی کشور  با تاکید بر مهاجرت های بین استانی  و پایش محیط کسب و کار  کشور و بررسی مهارت های  نیروهای  جویای کار استان  مطرح شد.

محسن دارابی با اشاره به سرعت کند حرکت توسعه در استان در دوران پس از جنگ تحمیلی با وجود توانمندی و مزیت ها افزود: استفاده نامناسب از منابع و پتانسیل ها، استفاده حداقلی از موقعیت جغرافیایی، راندمان پایین در بخش کشاورزی، کمبود نیروی انسانی ماهر، توجه ناکافی به جاذبه‌های گردشگری، عدم تعادل فضایی استان از نشانه های توسعه نیافتگی استان هستند.

تسلط شیوه های سنتی تولید در بخش های مختلف، ناتوانی در استفاده از فرصت ها،  پایین بودن نرخ بهره وری  در عموم فعالیت ها، مهاجرت سرمایه گذاران، شکل گیری و تسلط نگرش سیاسی و امنیتی، مهاجرت عمومی ار روستاها و شهرهای  اطراف  به مرکز استان، تبدیل شدن استان به قطب نظامی کشور  در دوران جنگ  و تداوم آن در سالهای پس از جنگ  از دیگر موارد ذکر شده از سوی محسن دارابی بود.

این مسئول با اشاره به وضعیت فضای کسب و کار استان کرمانشاه گفت: نمره فضای فضای کسب و کار استان  ۷.۰۷ و میانگین کشوری ۵.۸۱ است و در سال‌های ۸۵ تا ۹۰ تعداد ۷۷ هزار و ۹۸۱ نفر  از استان کرمانشاه خارج شدند و به استان‌های دیگر مهاجرت کردند که از این تعداد محل اقامت  فعلی ۲۲ هزار و ۲۹۷ نفر  یعنی ۲۸.۶ درصد در تهران بوده است.

تمام ظرفیت‌های استان کرمانشاه برای رفع بیکاری به کار گرفته شود

 اما اجماع مدیریتی در استان برای جلب و حمایت  از سرمایه گذاری ها با هدف تصاحب بازارهای داخلی  و خارجی، قرارگیری در کریدور تاریخی شرق به غرب و محور استراتژیک شمال غرب - جنوب غرب،  وجود دو مرز رسمی پرویزخان و خسروی  و ۵ بازارچه  رسمی، قرارگیری در مسیر عتبات عالیات،  وجود مناطق ویژه اقتصادی دارای قابلیت‌های ارتقا به مناطق آزاد، تنوع اقلیمی، بالا بودن میانگین بارندگی، وجود فرهنگ تساهل و تسامح مذهبی در بین مردم از موارد مطرح شده به عنوان نقاط قوت استان کرمانشاه بود.

تسلط فرهنگ قوم گرایی و سهم ناچیز اشتغال زنان، بهره وری پایین سازمان ها و ادارات مرتبط، ضعف بازاریابی و صنایع  بسته بندی، تسلط شیوه سنتی بر فعالیت اصناف و تجار بومی از سوی دارابی به عنوان نقاط ضعف استان کرمانشاه بیان شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه در این جلسه تامین سرمایه را از مشکلات اساسی استان عنوان کرد و افزود: ظرفیت استان کرمانشاه در بحث کسب و کارهای خرد بالاست اما استفاده کافی به عمل نمی‌آید.

قابلیت، ظرفیت، حمایت و اهمیت ۴ عنصر راهبردی برای توسعه استان از سوی مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه مطرح و تاکید شد که باید تمام ظرفیت های استان برای رفع بیکاری به کار گرفته شود و هرجا احساس شود که امکان اشتغال وجود دارد آن دستگاه نقش کنشگر داشته باشد.

کرمانشاه در ۲۰ سال گذشته جزو ۴ استان با وضعیت نامطلوب بیکاری در کشور بوده است

دارابی با بیان اینکه ۵۰ درصد اشتغال استان مربوط به بخش خدمات و بازرگانی است، افزود: استان‌های تهران، البرز ،کردستان و همدان مقصد ۶۰ درصد از مهاجران استان کرمانشاه در سال های ۸۵ تا ۹۰ بود.

اخلال ارتباطی و مناسبات عشیره‌ای در ادارات ۲ علت عمده مشکل توسعه استان مطرح شد و حذف مشارکت بخش خصوصی و بی توجهی به فعالیت کارآفرینان بخش خصوصی، تسلط فرهنگ قبیله ای بر نظام اداری استان، تخریب سرمایه های اجتماعی از دیگر موارد بود.

به گفته دارابی بر اساس سرشماری صورت گرفته، در سال ۷۵ نرخ بیکاری استان کرمانشاه ۱۸.۵ درصد بود در حالیکه این عدد در سال ۸۷ به عدد ۱۲.۸ درصد و  جایگاه چهارم کشوری رسیدیم، در سال ۹۰ اما نرخ بیکاری استان ۱۴ درصد و جایگاه سوم را داشتیم و متاسفانه در بیست سال گذشته کرمانشاه جزو ۴ استان با وضعیت نامطلوب بیکاری در کشور بوده است.

بر اساس اظهار نظر دارابی وضعیت مشارکت اقتصادی استان کرمانشاه نیز مطلوب نیست همینطور در بخش کشاورزی و صنعت نیز شرایط خوبی نداریم.

مسئله دیگری که در این جلسه از سوی مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه مطرح شد این بود که ۸۷ درصد بیکاران استان کرمانشاه فاقد هرگونه مهارت هستند و ما بشدت دچار اخلال ارتباطی هستیم. در سال ۹۳ سهم اشتغال استان کرمانشاه در بخش کشاورزی ۲۵.۶ درصد، در صنعت ۲۵.۳ درصد و در خدمات ۴۲.۹ درصد بود. در سال ۹۴ اما این سهم در بخش کشاورزی به ۲۹.۲ درصد، در صنعت ۲۲.۴ درصد و در خدمات به ۴۸.۴ درصد رسید.

دارابی در ادامه بیان کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه باید به عنوان نهاد مسئول، باید ریل گذاری حرفه‌ای قطار توسعه استان را با حداکثر سرعت به پیش ببرد.

معاون تجارت سازمان صنعت ومعدن و تجارت استان کرمانشاه نیز در این جلسه گفت: الزامات مورد نیاز جهت اجرای سند توسعه وجود ندارد و آمار حقیقی باید در بحث بیکاری عنوان شود.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید